featured

NFT Haberleri 16-22 Mayıs tarihleri arası 3.8

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İçeriklerimiz hepsi otomatik bot ve manuel paylaşım ile aktarım sağlanır. Hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi ve öneri değildir., Kripto sektöründe alacağınız karar ve sorumluluk tamamen kullanıcıların kendisine aittir., Kripto ve finans söktürünün büyük bir risk olduğunu sakın unutmayınız bu uyarıları dikkate almanızı tavsiye ederiz. Sektörü araştırmanızı tavsiye ederiz. Proje yatırımlarını çok iyi araştırmanızı tavsiye ederiz.

16-22 Mayıs tarihleri arasında NFT alanında öne çıkan NFT haberlerini sizler için bir araya getirdik.

Türkçe karşılığı “değiştirilemez token” olan non-fungible token (NFT) blockchain ağı üzerinde şifrelenmiş, bir eşi daha olmayan token demektir. Alışılagelmiş coin ve token kavramından farklı biçimde çalışan NFT; benzersiz, değiştirilemez, orijinalliği ve mülkiyet hakkı mutlak olan bir varlıktır. Non-fungible tokenler her birini “eşsiz kılan” özellikler barındırır. NFT sahibi olan kişi bilir ki, elindeki tokenin bir örneği daha yoktur.

Eşsiz tokenler (NFT) genellikle koleksiyon, dijital sahiplik ve mülkiyet hakları alanında tercih ediliyor. Kripto sanat eserleri, dijital koleksiyon ürünleri ve çevrim içi oyunlarda yer alan eşsiz dijital öğeler şeklinde karşımıza çıkıyor.

NFT’lerin alınıp satıldığı “NFT pazaryeri” denilen platformlardan birçok farklı NFT’ye ulaşabilir, alıp satabilirsiniz. Ciddi maddi değerlere sahip NFT’lerin ticari değerinin olmasından dolayı, birçok yatırımcıyı kendine çeken bir alan olarak gün geçtikçe popüler hale gelmeye başladı.

Biz de geçtiğimiz hafta NFT alanında gerçekleşen güncel ve popüler haberleri size aktarıyoruz:

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın raket tutuşu NFT’ye dönüştürüldü

T.C. Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç, Twitter hesabı üzerinden “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın masa tenisindeki merak edilen raket tutuşu NFT’ye dönüştü ve Gençlik ve Spor Bakanımız tarafından kendilerine hediye edildi” şeklinde paylaşımda bulundu.

Ali Taha Koç, sosyal medya hesabından paylaştığı videoda, Ankara Üniversitesi bünyesinde 2021-2022 Bahar Dönemi’nde “NFT‘ye Giriş” dersi açıldığını söylemişti. Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi’nde gerçekleştirilen dersin açılışında çekilen fotoğrafın, Dijital Dönüşüm Ofisi tarafından NFT’ye dönüştürüldüğünü belirten Koç, böylece Türkiye’nin ilk NFT dersinin ilk NFT’si”nin yapılmış olduğunu, oluşturulan NFT’yi de günün anısına Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar’a hediye ettiklerini belirtmişti.

Linktree, NFT’lerin sergilenmesine olanak tanıyan yeni özellikler duyurdu

İçerik oluşturucuların tüm sosyal medya bağlantılarını tek bir sayfada birleştirmelerine imkan sağlayan Linktree, platformunda NFT’leri kullanmaya başlıyor. Kullanıcılar, platforma yeni eklenen özellikle birlikte sahip oldukları NFT’leri sergileyebilmelerine olanak tanıyan bir NFT galerisi oluşturulabilecek. Ayrıca, NFT profil resimleri, arka plan resimleri ve sadece NFT’ye sahip ziyaretçiler tarafından açılabilecek özelliklerin de ekleneceği belirtiliyor.

Tüm bunların yanı sıra, NFT pazar yeri OpenSea koleksiyonlarına ulaşılabilecek bir bağlantı adresinin de ekleneceği söyleniyor. Platform, sayfa ziyaretçilerinin bağlantının üzerine geldiğinde, OpenSea sayfasının bir ön izlemesini görebileceğini belirtiyor. Linktree kullanıcılarının, tüm bu özellikleri kullanabilmeleri için platformdaki NFT’leri doğrulamak üzere MetaMask uygulamasını kullanmaları gerekecek.

OpenSea, ‘Seaport’ pazaryeri protokolünü başlattı

NFT pazaryeri OpenSea, “güvenli ve etkili bir şekilde NFT almak ve satmak” için bir Web3 pazaryeri protokolünün başlatıldığını duyurdu.

OpenSea, cuma günü paylaştığı blog yazısında Seaport isimli pazaryeri protokolünün, kullanıcılara Ether (ETH) gibi ödeme tokenleri dışında varlıklar sunarak NFT alma seçeneği vereceğini belirtti. SeaPort kullanıcıları ayrıca teklif verirken NFT sanat eserleri veya bir koleksiyonun parçaları üzerindeki belirli özellikler gibi isteklerini belirleyebiliyor.

NFT pazarı, “Seaport protokolü, OpenSea’nın kontrolü veya yönetimi altında değil, biz de paylaşılan bu protokolün üzerine inşa edilen birçok kişiden sadece biri olacağız. Seaport’un benimsenmesi büyüdükçe ve geliştiriciler yeni kullanım durumları oluşturdukça, hepimizin sorumluluğu birbirimizi güvende tutmak olacak.” şeklinde açıklama yaptı.

Bored Ape koleksiyonunun taban fiyatı bir ayda %50 düştü

Ethereum (ETH) temelli popüler NFT koleksiyonu Bored Ape Yacht Club’ın (BAYC) taban fiyatı, mayıs ayında dolar cinsinden yüzde 50 düşüş gösterdi.

Dijital varlık bilgi hizmetleri şirketi The Block, Popüler NFT’lerin Taban Fiyatı grafiğinde BAYC koleksiyonundaki düşüşün boyutunu gözler önüne serdi. Grafiğe göre Bored Ape NFT’leri, 1 Mayıs’ta en düşük 153,58 ETH’ye satın alınabiliyordu. BAYC taban fiyatı, 18 Mayıs itibarıyla 99,88 ETH’ye geriledi.

Ether cinsinden yüzde 35’e yakın bir gerilemeyi temsil eden bu fiyat düşüşü, ETH fiyatının söz konusu tarihler arasında 2.800 dolardan 1.970 dolara gerilemesi nedeniyle dolar cinsinden yüzde 54,4’lük düşüşe tekabül ediyor.

Spotify’da NFT dönemi: Müzisyenler kendi NFT galerilerini oluşturabilecek

Önde gelen müzik akış platformu Spotify, sanatçı profillerine eklenebilecek NFT galerilerini test ettiğini açıkladı. Testler başarılı sonuçlanırsa, dileyen sanatçılar NFT galerisine ekleme yaparak hayranlarıyla etkileşimlerini güçlendirebilecek.

Cuma günü yapılan açıklamaya göre, ABD sınırları içinde Spotify’ın Android uygulamasına sahip olan kullanıcıların bir kısmı test aşamasına dahil edildi. Bu kullanıcılar, sanatçıların profillerindeki NFT’lerin önizlemelerine erişebiliyor. Şu anda sadece NFT’leri benimsemeleriyle tanınan DJ ve yapımcı Steve Aoki ile indie rock grubu The Wombats olmak üzere iki sanatçı var.

Uygulama üzerinde doğrudan satın alma özelliği sunulmuyor, ancak kullanıcılar NFT önizlemesine ve detaylı bilgilere eriştikten sonra, dilerlerse öğeyi satın alabilecekleri OpenSea sayfasına yönlendiriliyor. Açıklanana göre Spotify, video veya GIF formatlarını desteklemiyor. Herhangi bir ses olmadan yalnızca sabit görüntüler gösteriliyor.

NFT3’ün kurucusu, geleceğin internetinin merkeziyetsiz olacağına inanıyor

BlockDown Hırvatistan 2022 festivalinde konuşan NFT3’ün kurucusu Dylan Dewdney, ve genel yayın yönetmeni Kristina Cornèr’ın sorduğu sorular çerçevesinde Web3 ekosisteminin sosyopolitiği, NFT’ler ve Metaverse ile ilgili konularda fikirlerini belirtti. Kripto ekosisteminde devam eden yeniliklerin, medya ve eğlence sektörünün geleceğine etki etme konusunda anlamlı bir güce sahip olduğu ortaya konuldu.

Corner, bağımsız sanatçılar ve gazeteciler için fon toplamak veya iklim değişikliği gibi gerçek dünya problemlerine karşı koymak adına bir platform sunan NFT ekosistemi için kullanım örneklerine değindi. Web3 için ilk birleşik kimlik ağını oluşturan NFT3’ün CEO’su Dylan Dewdney, Cornèr ile yaptığı tartışmada, Metaverse’de sanal ve fiziksel dünyaların iç içe geçmesi ile ilgili sorunları gündeme getirdi.

Dewdney, kripto topluluğunun interneti başarılı şekilde merkezsizleştirebilmeleri durumunda, bireysel ve sosyal olarak “heyecanlanmaya değer bir geleceğin” olacağına inanıyor.

İçeriklerimiz hepsi otomatik bot ve manuel paylaşım ile aktarım sağlanır. Hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi ve öneri değildir., Kripto sektöründe alacağınız karar ve sorumluluk tamamen kullanıcıların kendisine aittir., Kripto ve finans söktürünün büyük bir risk olduğunu sakın unutmayınız bu uyarıları dikkate almanızı tavsiye ederiz. Sektörü araştırmanızı tavsiye ederiz. Proje yatırımlarını çok iyi araştırmanızı tavsiye ederiz.

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!