featured

NFT3’ün kurucusu, geleceğin internetinin merkeziyetsiz olacağına inanıyor

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

NFT3’ün kurucusu Dylan Dewdney, “kripto topluluğu interneti başarılı bir şekilde merkezsizleştirebilirse, heyecanlanmaya değer bir gelecek bizi bekliyor,” dedi.

BlockDown Hırvatistan 2022 festivalinde Web3 ekosisteminin sosyopolitiği, NFT’ler ve Metaverse ile ilgili konular tartışıldı. Kripto ekosisteminde devam eden yeniliklerin, medya ve eğlence sektörünün geleceğine etki etme konusunda anlamlı bir güce sahip olduğu ortaya konuldu.

Kripto sektörü, sanal ve fiziksel dünyalar arasındaki sınırları daha belirsiz hale getirmeye devam ederken BlockDown festivalinde kripto sektöründeki yeniliklerin medya şirketleri üzerinde artan etkisi hakkında konuşan Kristina Cornèr, geçtiğimiz yılın çılgınca bir yıl olduğu konusunda Dewdney ile hemfikirdi.

Cornèr, bağımsız sanatçılar ve gazeteciler için fon toplamak veya iklim değişikliği gibi gerçek dünya problemlerine karşı koymak adına bir platform sunan NFT ekosistemi için kullanım örneklerine değindi. Web3 için ilk birleşik kimlik ağını oluşturan NFT3’ün kurucusu Dylan Dewdney, Cornèr ile yaptığı tartışmada, Metaverse’de sanal ve fiziksel dünyaların iç içe geçmesi ile ilgili sorunları gündeme getirdi.

Dewdney’e göre, her iki dünya birleşse bile gerçek dünya problemlerinin Metaverse’e bulaşma riski devam edecek. Bundan dolayı kullanıcıların doğrulanabildiği, ancak dilerlerse kimliklerini Metaverse’in diğer kullanıcılarına ifşa etmemeyi seçebilecekleri bir psuodenomous (takma ad) sisteminin geliştirilmesi önerisinde bulundu.

Dewdney, dünya yavaş yavaş yeni yuvasına, yani Metaverse’e geçerken “gerçek dünyanın daha iyi hale geleceğine” inanıyor ancak, insanların bazı kişisel değerleri (eşitlik ve sorumluluk gibi) kendilerine aşılaması gerektiğini belirtiyor ve ekliyor:

“Bence dünyanın yeni bir çağa geçme zamanı geldi ve bunun teknik temellerini atmaya başladık. Bunun nasıl sonuçlanacağı konusunda dikkatli olmalıyız ve bu geçişi insanlara yayma konusunda gerçekten bireysel sorumluluğumuzu üstlenmeliyiz.”

Cornèr, topluluğa ait en büyük Web3 festivalini yaratmaya yönelik girişimi sergileyen BlockShow’un, katılımcıların gösteride söz hakkı sahibi olmalarına ve etkinliklerin düzenlenmesinde paydaş olmalarına olanak tanıyan merkeziyetsiz organizasyonu DAO’nun yeniden lansmanını da duyurdu. BlockShow CEO’su Addy Crezee’ye göre, BlockShow DAO’nun amacı, “Daha fazla insanı Web3’e dahil etmek ve insanların mülkiyet ekonomisinin faydalarını hissetmelerine yardımcı olmak”.

Dewdney, Metaverse’deki yaşamla ilgili sosyopolitikayı tartışmaya devam ederek Cornèr’e şunları söyledi:

“Aynı sorunları yaşamaya devam edeceğiz. Çünkü bizler, halen eski küçük şeyleri ve aynı zamanda harika şeyleri yapan sıkıcı insanlarız.”

Dewdney, kripto topluluğunun interneti başarılı şekilde merkezsizleştirebilmeleri durumunda, bireysel ve sosyal olarak “heyecanlanmaya değer bir geleceğin” olacağına inanıyor.

Dewdney, NFT3 ile metaverse ekosistemi için merkeziyetsiz kimlik hizmeti sağlamayı hedefliyor. Şirket, kullanıcıların gerçek hayattaki kimlikleriyle ilişkilendirilip tüm Web3 uygulama katmanlarında takma adla bir kimlik sağlayacak. Son olarak Dewdney, kripto ekosisteminin finansal kullanım durumunun ötesine geçip “insan kullanımı durumu”na ulaşması gerektiğine inanıyor.

Girişim sermayesi şirketi Andreessen Horowitz (a16z), Web3’e odaklanan oyun girişimlerine ayrılacak biçimde 600 milyon dolarlık Games Fund One’ı başlattı. Fon, oyun stüdyolarını, Discord gibi oyuncu topluluklarını destekleyen tüketici uygulamalarını ve oyun altyapısı sağlayıcılarını desteklemeyi amaçlıyor.

Metaverse projeleri oyun sektörünün devlerinden çok fazla yatırım çekmeye devam ediyor. Fortnite oyununun yaratıcısı Epic Games, nisan ayında Sony ve Lego’nun finansmanıyla bir metaverse oluşturmak için 2 milyar dolar toplamıştı.

Haberlerimizi Twitter, Facebook, Instagram hesaplarımızdan ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Nexo

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!