featured

Kripto Para Sektöründe İş Kurmak İçin Neler Gereklidir?

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Günümüz ekonomisinde, kripto para ekosistemi büyümeye ve gelişmeye devam ediyor. Coinbase’in son halka arzı, Bitcoin benimseme talebi arttıkça sağlam ve verimli altyapıya olan ihtiyacın ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gözler önüne seriyor. 

Coinbase, kullanıcıların Bitcoin ve diğer kripto para birimlerini alıp satmasını sağlayan önemli birkaç online kripto para borsasından biri olsa da, tek değil.

Ya kendi kripto para borsanızın sahibi olsaydınız?

Çok uzak bir fikir gibi görünse de, kendi kripto para borsanızı kurmak ve işletmek göründüğünden daha basit. Bugün, bir kripto borsası açmak için gereken bileşenlere ve bunlardan yararlanmanın yasal ve verimli yollarını anlatacağız.

Kripto Para Borsası Açmanın Avantajları

Bir kripto para borsası kurmadan önce, verimli bir işe sahip olmanın neden avantajlı olduğunu anlamak çok önemlidir.

Kârlılık

Başarılı Bitcoin borsaları, küçük olsalar dahi sahipleri için çok kazançlıdır. Borsalar, bir alıcı tarafından bir satıcıya ödenen tutar ile borsa tarafından iki tarafı buluşturmak için alınan yüzde arasındaki fark olan alım satım ücretleri yoluyla kâr ederler.

Bir borsayı yönettiğinizde, işlem ücreti oranlarını siz belirlersiniz. Örneğin, belirli borsalar, belirli bir eşiğin üzerindeki emirlerin işlemin %2’si üzerinden ücretlendirildiği bir sona erme noktası belirlerler. Bu seviyenin altındaki emirler ise örneğin %3 gibi daha yüksek bir oranda belirlenir.

BlockchainErişimi

Blockchain teknolojisi, her geçen gün büyüyen bir bireysel ve kurumsal alanda daha fazla popülerlik kazanıyor. Kendi kripto para borsanızı işleterek, en son Blockchain teknolojisine erişebilecek ve müşterilerinizin işlemlerinin güvenli bir şekilde BlockLedger’a kaydedilmesini garanti edebileceksiniz.

Bir İş Kurmak

Bir kripto para borsası, girişimcisini mülk sahibi yapan online bir şirkettir. Borsanız faaliyete geçtiğinde, şirketinizi geliştirmek ve dijital bir miras oluşturmak tamamen sizin elinizdedir.

Bir şirketi yönetmek zordur, ancak getirisi tatmin edicidir çünkü ne ekerseniz onu biçersiniz. Pek çok etkileyici insanla tanışabilir ve kusursuz işlemlerden memnun kalabilirsiniz.

Borsa Kurmanın Teknik Detayları

Bir kripto para borsası kurmanın neden çok faydalıolabileceğini ele aldık ve şimdi bunun nasıl yapılacağını anlatalım.

Borsa Kurma Adımları

  1. Gelişim

Blockchain ve finansal yazılımlar çok karmaşık olduğu için ilk olarak geliştirme aşamasına nasıl yaklaşacağınızı belirlemelisiniz.

Şirket içinde yazılım oluşturmak istiyorsanız, bazı teknik ve programlama uzmanlığına ve deneyimine sahip olmalısınız. Ek olarak, finansal işlemler veya blok zincir uygulamaları geliştirme konusunda uzmanlığa sahip, yüksek nitelikli mühendisler ve geliştiricilerden oluşan bir ekip oluşturmak en iyisi olacaktır.

Öte yandan, teknik uzmanlığa sahip değilseniz ve borsanızı hızlı ve güvenli bir şekilde başlatmak ve yürütmek istiyorsanız, beyaz etiketli kripto para borsalarını ve açık kaynak alternatiflerini keşfetmek isteyebilirsiniz.

Bazı işletmeler, beyaz etiket olarak bilinen bir süreç için, istediğiniz gibi markalayabileceğiniz ve kullanabileceğiniz bir borsa oluşturmanıza olanak tanıyan yazılımlar sağlar.

Biraz teknik uzmanlığa sahipseniz ancak kripto borsanızı sıfırdan oluşturmak için uğraşmak istemiyorsanız, sizi sonuca götürecek önceden yazılmış kodu keşfedebileceğiniz GitHub gibi açık kaynaklı alternatifleri deneyebilirsiniz. Bu yolu seçerseniz, para veya kullanıcı bilgilerininçalınma riskine karşı hiçbir zararlı verinin kullanılmadığını doğrulamak için yazılım ve kod üzerinde bir denetim yapmanız gerekebilir.

2. İşlem motoru

Onlinekripto para borsanız, bir aracın çalışma prensibine benzer şekilde karmaşık bir ticaret motoruna sahip olmadığı sürece hareket etmeyecektir. İşlem motoru, alım ve satım emirlerini eşleştirmek, emir defterine erişmek, yatırımcı bakiyelerini hesaplamak ve nihayetinde alıcılar ve satıcılar arasındaki işlemleri gerçekleştirerek herhangi bir online borsanın çalışması için gereklidir. İşlem motoru birçok bileşenden oluşur.

Geliştirme ekibinizi bir araya getirirken ve kripto para borsası yazılımınızı hazırlarken, ilk düşünülecek bir işlem motorunuzun olmasıdır.

3. Kullanıcı Ara yüzü

Web sitenizin giriş bölümü, tüketicilerin ve kullanıcıların işletmenizle etkileşime gireceği yerdir. Bu nedenle, kullanıcı arayüzünüzün sezgisel, pürüzsüz ve kullanıcı dostu olması son derece önemlidir.

İlk olarak platformunuzun tasarımının kullanıcı dostu, yeni tüketiciler için çekici olduğundan ve platforma katılmanın basit adımlarla gerçekleşebileceğinden emin olmalısınız. Örneğin, genellikle hem itibari para hem de kripto para biriminde hesap bakiyelerini yatırmak ve tutmak için açıkça tanımlanmış bir yer olan çevrimiçi kaydı, fiyat çizelgelerini ve basit işlem kontrollerini ön plana çıkarmak isteyebilirsiniz.

4. Bakım

Kripto borsanızın uzun ömürlü ve kontrol edilebilir olması diğer önemli bir faktördür. Kripto para borsanızın uzun vadeli uygulanabilirliğini garanti altına almak için açık, kolay ve geliştirici dostu bir API oluşturmalısınız. Bu, daha fazla geriye dönük test yapmanız veya programınızı geliştirmek için ek geliştiriciler kiralamanız gerekebileceği için önemlidir.

Müşteri ilişkileri çözümleri, müşterilerin sorunları ve arızalı özellikler için geri bildirim konusunda, Bitcoin borsanız için kritik öneme sahiptir.

Kritik Fonksiyonlar

Bir kripto para borsası işletirken müşterilerinizin talep edeceği belirli kritik özellikleri sağlamanız gerekebilir.

  1. Cüzdanlar

Kripto paralar, çekilene, yatırım yapılana veya satılana kadar dijital cüzdanlarda tutulur. Bu nedenle, borsanızı geliştirirken hem sıcak hem de soğuk cüzdanlar için destek eklediğinizden emin olmalısınız.

Müşteriler, kripto paraları borsalarda tutarken sıcak cüzdan olarak bilinen online cüzdanları kullanmış olur. Buna karşılık, soğuk cüzdan, internet bağlantısı olmaması nedeniyle siber saldırı riskinden uzak bir USB sürücü veya benzeri statik araç gibi çevrimdışı bir seçenektir.

  • İşlem Hızı

Müşteriler işlemlerin mümkün olan en kısa sürede tamamlanmasını isterler. Tipik bir Bitcoin işlemi her yedi saniyede bir gerçekleşir; bundan daha fazlası beklemeyi artırır ve hızlı yerine getirilmesi gereken istekler için bir prim talep edebilirsiniz.

İşlemlerin işlenme hızı, itibarınız için kritik öneme sahiptir. Emirleri sürekli olarak zamanında yerine getirirseniz kullanıcılarınız memnun olacaklardır; ancak, talebe yetişmek için mücadele verirseniz, müşterileri tamamen kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya kalırsınız.

Kripto Para Borsası Yönetimi

Son olarak, Bitcoin borsanız faaliyete geçtiğinde, geçerli tüm yasalara uymalı ve kusursuz bir müşteri deneyimi sağlamalısınız.

  1. Güvenlik

Güvenlik, kullanıcı verilerinizin ve operasyonel bilgilerinizin emniyetini sağlamak için kritik öneme sahiptir. KYC (Müşteri Tanıma) düzenlemeleri, platformunuzda gerçekleşecek işlemler için toplanması ve saklanması gereken bilgileri ve güvenliği içerir.

İki faktörlü kimlik doğrulama, doğrulanmış hesaplar ve güçlü parolaların tümü, platformun güvenliğine ve kullanıcı güvenine katkıda bulunur.

  • Düzenleme

Çeşitli ülkeler, kimlereonline ortamda kripto para satmasına izin verileceği konusunda farklı düzenlemelere sahiptir. Güçlü bir hedef kitle oluşturmak için bazı yasal prosedürlere ve büyük olasılıkla avukatların yardımına ihtiyaç duyulacaktır.

Farklı ülkelerden kullanıcılarınız varsa, onların bulunduğu ülkenin ilgili borsa yasalarına uymalısınız. Bu nedenle, dünya çapında bir borsa hizmeti vereceğine dair tanıtım yapmadan önce, faaliyet göstereceğiniz her ülkedeki geçerli tüm yasalara uyduğunuzdan emin olmalısınız.

  • Bankacılık ve Likidite Uygunluğu

Ödeme ve para yatırma işlemleri için tanınmış bir bankayla çalışmak, işlerinizi küçük bir bankayla çalışmaktan çok daha basit hale getirir. Öyle ki büyük bankalar, şirketinizi desteklemek ve büyüme konusunda daha verimli olma yeteneklerine sahiptirler.

Bir finansal ortak ararken, kripto ödemelerini kabul eden kurumları ve ülkeleri bulmak isteyebilirsiniz. Bunlar İskandinavya veya Amerika Birleşik Devletlerindeki kurumlar olabilir.

Likidite, Bitcoin endüstrisinde güçlü bir itibar oluşturmak için kritik öneme sahiptir. Ticareti teşvik etmenin bir yöntemi, kontrol ettiğiniz profilleri kullanarak Bitcoin alıp satmak ve diğerlerinin platformunuzun işlem hacmi derinliğinigörmesini sağlamaktır. Diğer bir seçenek de, ağın tüm teklifleri için bir likidite sağlayıcısı ile işbirliği yapmak ve diğer borsalardan oluşan bir ağ ile işbirliği kurmaktır.

  • Müşteri desteği

Son olarak, işletmenizin gelişmesini istiyorsanız, müşteri hizmetleri konusunda kusursuz bir hizmet sunmalısınız.

Sonuç olarak, işinizin devamlılığı, mutlu oldukları takdirde borsanızı kullanmaya devam edecek ve tanıdıklarına tavsiye edecek olan kullanıcılarınıza bağlıdır.

Sorumluluk Reddi: Bu içerik sponsorlu bir makaledir. Sevgi Bilişim yani ilkbitcoin.com, bu içerik içeriğinde geçen herhangi bir ürün ya da hizmetle ilgili hasar ya da kayıplardan sorumlu değildir ve sorumlu tutulamaz. Sevgi Bilişim yani ilkbitcoin.com , bu sponsorlu yazıda adı geçen şirket ve şirketin sunduğu ürün veya hizmetlerle ilgili olarak okuyucuların kendi araştırmalarını özenle yapmalarını şiddetle önermektedir. Sponsorlu makale, şirketin verdiği içeriği olduğu gibi yayınlanmaktadır.

Haberlerimizi Twitter, Facebook, Instagram hesaplarımızdan ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Nexo

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!