Japonya Kripto Düzenlemesi
Japonya Kripto Düzenlemesi

Japonya kripto borsaları için düzenleme planlıyor

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Önerilen değişiklik, yaptırım uygulanan ülkelerin dijital varlıkları kullanarak bu yaptırımlardan kaçınmasını önlemeyi amaçlıyor.

Bir hükümet yetkilisi pazar günü yaptığı açıklamada Japonya’nın Döviz ve Dış Ticaret Yasası’nı, kripto borsalarının da devlet bankaları gibi yasaların koruması altına alınması yönünde değiştirilmesinin planladığını belirtti. Yapılan bu değişiklik, yaptırım uygulanan ülkelerin dijital varlıkları kullanarak bu yaptırımlardan kaçınmasını önlemeyi amaçlıyor.

Kabine baş sekreteri Hirokazu Matsuno’nun basın toplantısında yaptığı açıklamaya göre hükümet, döviz yasalarını, kripto borsalarını da içerecek şekilde yeniden düzenlemeyi planlıyor.

Ülkenin yeni seçilen başbakanı Fumio Kishida önerilen bu değişikliği destekledi ve batılı ülkelere de yeni yasaların uygulanması için eşgüdümlü adımlar atılması çağrısında bulundu.

Yeni döviz yasaları çerçevesinde kripto borsalarının, bankaların da yaptığı gibi yaptırım uygulanan Rus bireyler ve gruplarının işlemlerini doğrulaması ve belirlemesi gerekiyor.

Japonya, Ukrayna’da yaşanan olaylardan sonra batılı müttefikleriyle beraber Rusya’ya karşı çeşitli finansal yaptırımlar uyguladı. Ülkedeki finansal düzenleyici kurum bu ayın başlarında kripto borsalarından, yaptırım uygulanan hedeflerin işlem yapmalarına izin vermemelerini istemişti.

Kripto borsaları, söz konusu yasa değişikliği doğrultusunda çeşitli yaptırımlara tabi tutulan Rus yetkilileri, oligarklar, bankalar ve diğer kurumlar için işlemleri yasal olarak engellemek zorunda kalacak.

Rusya’nın yaptırımlardan kaçınmak için kripto parayı kullanma ihtimaline yönelik endişeler, ülkenin kripto piyasasına artan ilgisi ve Rus bakanların bu konuda yaptığı son yorumlardan sonra oldukça arttı.

Rusya’ya uygulanan finansal yaptırımlar, ülkeyi alternatif ödeme sistemlerini ve uluslararası ticarete erişmenin yollarını aramaya zorladı. Dijital varlıkların finansal yaptırımlardan kaçınmak için kullanılmasına ilişkin spekülasyonlar gündemdeki yerini korurken uzmanlar ise bu tür endişelerin ‘tamamen yersiz’ olduğunu açıkladı.

Haberlerimizi Twitter, Facebook, Instagram hesaplarımızdan ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Nexo

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!