featured

Haftanın Öne Çıkan Kripto Para Haberleri 2.7

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İçeriklerimiz hepsi otomatik bot ve manuel paylaşım ile aktarım sağlanır. Hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi ve öneri değildir., Kripto sektöründe alacağınız karar ve sorumluluk tamamen kullanıcıların kendisine aittir., Kripto ve finans söktürünün büyük bir risk olduğunu sakın unutmayınız bu uyarıları dikkate almanızı tavsiye ederiz. Sektörü araştırmanızı tavsiye ederiz. Proje yatırımlarını çok iyi araştırmanızı tavsiye ederiz.

13-17 Haziran tarihleri arasında kripto para sektöründe öne çıkan kripto haberlerini sizler için hazırladık. Haftanın kripto başlıkları sizlerle.

Bitcoin (BTC) fiyatı hafta içinde yaklaşık 28.000 – 20.000 dolar arasındaki seviyelerde oynamalar yaptı. 13 Haziran Pazartesi günü haftaya 27 bin dolar seviyesiyle giriş yaptıktan sonra aynı gün içinde 25 bin doların altına düşen BTC, ilerleyen günlerde de bir düşüş trendi yakaladı. 17 Haziran Cuma akşamında borsalarda yaklaşık 20.500 dolar seviyesinde işlem görerek hafta içini kapatan BTC, 18 Haziran’da 20 bin dolar seviyesini de kaybetti. Bitcoin, yazının yazıldığı esnada borsalarda 19,00 bin dolar seviyesinde işlem görüyor.

CoinMarketCap verilerine göre yazının yazıldığı esnada kripto para piyasasının toplam değeri yaklaşık 840,42 milyar dolar, Bitcoin’in piyasa hakimiyet oranı da yüzde 43,3 olarak hesaplandı.

Ethereum (ETH) fiyatı ise hafta içini yaklaşık 1.500 dolar ile 1.000 dolar seviyeleri arasında geçirdikten sonra 18 Haziran Cumartesi günü 1.000 dolar seviyesinin altına düştü.

İşte 13 Haziran Pazartesi ile 17 Haziran Cuma tarihleri arasında kripto para dünyasında öne çıkan haberlerin kısa özetleri:

Binance, Bitcoin çekimlerini geçici olarak durdurdu

Kara Pazartesi kripto piyasalarını kasıp kavurmaya devam ederken kripto para borsası Binance’in CEO’su Changpeng Zhao, Bitcoin çekimlerinin geçici olarak durdurulduğunu açıkladı.

Binance adına sık sık gönderiler paylaşan CZ, şu açıklamayı yaptı:

“Bu yalnızca Bitcoin ağını etkiliyor. Bitcoin’i BEP-20 gibi diğer ağlar üzerinden çekim işlemlerinizi hala gerçekleştirebilirsiniz.”

CZ, bir diğer gönderisinde ise hizmet kesintisinin beklenenden daha uzun sürebileceğini açıkladı.

Musk ve Saylor, Bitcoin düzeltmesi nedeniyle 1,5 milyar dolar zarar etti

Halka açık şirketler arasında Bitcoin’e en çok yatırım yapan iki şirket,13 Haziran itibarıyla yatırımlarında neredeyse 2 milyar dolar zarara uğradı.

Bitcointreasuries.net’e göre Microstrategy’e ait 130 bin, Tesla’ya ait 43 bin Bitcoin (BTC), dolar cinsinden ciddi derecede değer kaybetti.

Microstrategy’ye bakıldığında Michael Saylor’ın 129.218 BTC için 3.965.863.658 dolar harcadığı görülüyor. Bitcoin’in son zamanlarda yaşadığı ani değer kaybı, şirketin daha önceden elde ettiği tüm kârı silerek yatırımının değerinin 3.074.987.824 dolara gerilemesine, yani 900 milyon dolar zarara uğramasına yol açtı. Microstrategy hisseleri (MSTR’ler) de borsalar henüz açılmadan önce son ayların en düşük seviyesini gördü.

Tesla’nın 2021 boğa piyasası sırasında 1,5 milyar dolara satın aldığı 43.200 BTC’den ettiği 1 milyar dolar kâr da uçtu gitti. Şirketin söz konusu yatırımının değeri, mevcut durumda 1 milyar dolardan biraz fazla, yani ilk yatırımdan 500 milyon dolar az bir miktara denk geliyor.

Binance, Bitcoin çekimlerini yeniden başlattı

Büyük kripto borsası Binance, aşırı piyasa oynaklığının olduğu üç saatten daha fazla bir süre sonra Bitcoin çekimlerinin yeniden başlatıldığını duyurdu.

Binance, web sitesinde paylaştığı duyuruda borsanın, faaliyetin yeniden başlatılmasından sonra “önümüzdeki birkaç saat” içinde Bitcoin (BTC) ağından para çekme işlemlerini gerçekleştireceğini söylemişti. CEO Changpeng Zhao’nun Twitter’da tüm kullanıcı fonlarının, Kullanıcılar İçin Güvenli Varlık Fonu (SAFU) olduğunu söylemesiyle birlikte platform, pazartesi günü yaptığı açıklamada BTC çekimlerini geçici olarak duraklattığını duyurmuştu.

Coinbase, çalışanlarının yüzde 18’ini işten çıkartıyor

Coinbase CEO’su Brian Armstrong, salı günü resmi olarak yaptığı duyuruda piyasadaki çalkantılar ve ekonomik durgunluk sebebiyle Coinbase ekibini yüzde 18 küçültmek zorunda kaldıklarını açıkladı.

Armstrong, “10 yılı aşkın süren ekonomik büyümenin ardından resesyona giriyoruz gibi görünüyor. Bu resesyon uzun sürebilir,” ifadelerini kullandı. Ayrıca Armstrong, 2012’deki kuruluşlarından bu yana 4 büyük kripto kışı geçirdiklerini, şu anki ticaret gelirlerinin ise geçmiş durgun dönemlere kıyasla önemli ölçüde düştüğünü belirtti.

Bunlara ek olarak, Coinbase’in personel sayısının 2021’in başlarında 1.250 çalışana ulaşmasıyla firmanın çok hızlı büyüdüğünü vurguladı. CEO’ya göre, ekip son 18 ayda dört kat büyüdü ve çalışan maliyetleri ise şu anki belirsiz piyasayı etkin bir şekilde yönetmek için oldukça yüksek.

Binance, Splyt ile ortaklık kurdu

Dünyanın en büyük kripto para borsası Binance, Binance uygulamasına ödeme seçenekleri getirmek için süper uygulama etkinleştirici Splyt ile ortaklık kurduğunu açıkladı. Splyt hizmetlerinin ödeme seçenekleri arasında kripto para da bulunuyor.

Bir Splyt sözcüsünün Cointelegraph’a yaptığı açıklamaya göre Binance kullanıcıları, bu entegrasyon sayesinde araç çağırma hizmetleriyle birlikte bisiklet paylaşımı, scooterlar, havaalanı transferleri, toplu taşıma ve hatta yemek teslimatı gibi günlük hizmetler için kripto ödeme seçeneğini kullanabilecek.

Elon Musk ve şirketleri Dogecoin nedeniyle davalık oldu

Milyarder Elon Musk ve şirketleri SpaceX ve Tesla Inc, Dogecoin’i (DOGE) de içeren “kripto saadet zincirine dahil olmaları” nedeniyle 258 milyar dolarlık tazminat istemiyle dava ediliyor.

İstenilen tazminat, Dogecoin’in mevcut piyasa değeri 7,5 milyar doların 34 katından fazlasına, yani 2021 ortalarında görülen rekor piyasa değeri 88,68 milyar doların neredeyse üç katına denk geliyor.

New York Bölge Mahkemesi’nde Evan Spencer Law şirketinden bir avukat tarafından açılan toplu dava, Musk’ı “dünyanın en zengin kişisi ünvanını kullanarak Dogecoin Saadet Zinciri’ni kâr ve eğlence için işletmek ve manipüle etmek” ile suçluyor.

İçeriklerimiz hepsi otomatik bot ve manuel paylaşım ile aktarım sağlanır. Hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi ve öneri değildir., Kripto sektöründe alacağınız karar ve sorumluluk tamamen kullanıcıların kendisine aittir., Kripto ve finans söktürünün büyük bir risk olduğunu sakın unutmayınız bu uyarıları dikkate almanızı tavsiye ederiz. Sektörü araştırmanızı tavsiye ederiz. Proje yatırımlarını çok iyi araştırmanızı tavsiye ederiz.

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!