featured

Coinbase, çalışanlarının yüzde 18’ini işten çıkartıyor

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Coinbase CEO’su, ekonomik durgunluğu sebep göstererek çalışanlarının yüzde 18’inin işten çıkarıldığını duyurdu.

Coinbase CEO’su Brian Armstrong, salı günü resmi olarak yaptığı duyuruda ekonomik durgunluk sebebiyle Coinbase ekibini yüzde 18 küçültmek zorunda kaldıklarını açıkladı.

Armstrong, “10 yılı aşkın süren ekonomik büyümenin ardından resesyona giriyor gibiyiz. Bu resesyon uzun sürebilir” dedi. Ayrıca Armstrong, 2012’deki kuruluşlarından bu yana 4 büyük kripto kışı geçirdiklerini ve şu anki ticaret gelirlerinin geçmiş durgun dönemlere kıyasla önemli ölçüde düştüğünü belirtti.

Bunlara ek olarak, Coinbase’in personel sayısının 2021’in başlarında 1.250 çalışana ulaşmasıyla firmanın çok hızlı büyüdüğünü vurguladı. CEO’ya göre, ekip son 18 ayda dört kat büyüdü ve çalışan maliyetleri şu anki belirsiz piyasayı etkin şekilde yönetmek için fazlasıyla yüksek.

Yapılan duyuruya göre, işten ayrılan tüm çalışanlar en az 14 haftalık kıdem tazminatı ve bir yılı aşan her çalışma yılı için yeni bir iş bulmaları sürecinde yardımcı olması bakımından ek iki haftalık destek alacak. Bu ek destek, ABD’de dört aylık sağlık sigortası, dünya çapında ise dört aylık ruh sağlığı desteğini içeriyor.

Coinbase’in işten çıkarma duyurusu, Armstrong’un cuma günü Twitter’da bazı kıdemli Coinbase yöneticilerinin görevden alınması için bazı çalışanlarının çağrıda bulunmasını eleştirmesinden kısa bir süre sonra geldi. Yapılan çağrıda özellikle işletme baş sorumlusu Emilie Choi, ürün baş sorumlusu Surojit Chatterjee’nin yanı sıra baş personel görevlisi LJ Brock’un görevden alınması için talepte bulunuldu.

Çağrıyı yapan kişilere göre, Coinbase’in yönetim ekibi “şirketin, çalışanların ve hissedarların çıkarlarına uygun olmayan” kararlar alıyor. Ayrıca, bu kararların Coinbase NFT platformunun başarısızlığı, toksik bir işyeri kültürü ve üst yönetim tarafından sergilenen kayıtsız tutum gibi sonuçlara yol açtığını savunuyor.

ABD merkezli kripto borsası Coinbase, Bitcoin’in 21 bin dolarlık fiyatıyla son iki yılın en düşük seviyesine inmesiyle çalışan sayısını azaltıyor.

Coinbase daha önce mayıs ayında işe alımları yavaşlatacağını ve planlarını uygulamak için çalışan sayısını tekrar değerlendireceğini açıklamıştı.

Bu işten çıkarma duyurusu ile birlikte Coinbase firması da, Winklevoss kardeşler tarafından kurulan Gemini, alım satım platformları Robinhood ve BlockFi gibi ayı piyasasının ortasında çalışanlarını işten çıkarmak zorunda kalan firmalar listesine katılıyor.

Crypto.com’un CEO’su Kris Marszalek de cumartesi günü Twitter üzerinden yaptığı duyuruda 260 işçiyi (toplam iş gücünün yüzde 5’i) işten çıkaracağını belirtti.

Bu süreçte bazı kripto şirketleri ekiplerini küçültseler de, bazı şirketler tam aksine yeni yetenekler aramaya devam ediyor. Dünyanın en büyük kripto borsalarından Binance, işe almak için mühendis, pazarlama, ürün ve iş geliştirici pozisyonlarında olmak üzere 2 binden fazla personel arıyor.

Binance CEO’su Changpeng Zhao, “Kripto sektörü halen emekleme aşamalarında. Boğa piyasasında fiyatlar daha fazla önemsenirken, ayı piyasalarında sektörü inşa etmeye devam eden daha bilinçli ekipler var. Bunun, en iyi yetenekleri bir araya getirmek için mükemmel bir zaman olduğunu düşünüyoruz,” dedi.

Haberlerimizi Twitter, Facebook, Instagram hesaplarımızdan ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Nexo

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!