NFT
featured

Ethereum Kurucu Ortağı Vitalik Buterin, Layer-2 açıklaması

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ethereum Kurucu Ortağı Vitalik Buterin, işlem ücretlerinin layer-2 rollup’lar sayesinde yakında birkaç cente düşmesiyle kripto ödemelerin yine mantıklı hale geleceğini ileri sürdü.

Kore Blockchain Haftası’na(KBW) katılan Cointelegraph ekibine göre Buterin, işlem ücretlerini geniş çaplı olarak birkaç cente düşürmenin önündeki son engelin blockchain veri sıkışması olduğunu söyledi.

Vitalik, Optimism’in Ethereum layer-2 ölçeklenme çözümü gibi roll-up’ların “gerçekten iyi iş çıkardığına” değindi. Optimism, sıfır bit sıkışma (zero byte compression) ile blockchain işlem verilerinin boyutu ve maliyetini düşürmek için çalışıyor.

“Roll-up’lar sayesinde günümüzde işlem ücretleri genelde 0,25 dolar civarında, hatta bazen 0,10 dolara yakın tutuyor. Verimliliğe dair tüm bu iyileştirmelerin yapıldığı roll-up’lar ile gelecekte işlem ücretlerinin 0,05 dolar, belki de 0,02 dolara kadar düştüğünü göreceğiz. Çok daha ucuz, çok daha erişilebilir ve tüm dengeleri değiştirme potansiyeline sahip olacak.”

Bitcoin (BTC) ağırlıklı olarak spekülatif bir değer saklama aracı işlevi görse de, Buterin, kripto paranın 2008 tarihli teknik dokümanında vurgulanan kilit kullanım alanının geleneksel ödeme yöntemlerine kıyasla daha masrafsız “eşler arası elektronik nakit sistemi” sağlamak olduğuna dikkat çekti.

Buterin’e göre bu durum 2013’e kadar geçerli olsa da, 2018’den itibaren artan yaygınlık ve blockchain işlem ücretlerinin fırlaması nedeniyle durum böyle olmadı.

ETH yöneticisi, “Sanırım bu unutulan vizyonlardan biri, unutulmasının sebeplerinden birinin de piyasaya pahalı gelmesi olduğunu düşünüyorum,” diye ekledi.

Vitalik’e göre BTC ve diğer kripto varlıklar, Bitcoin ağında kullanılan Lightning Network gibi ölçeklenme çözümlerinin işlem ücretlerini yavaş yavaş bir doların altına indirmesiyle bu kullanım alanını çok yakında yeniden sunabilecek.

Kripto ödemelerinin kullanım alanları

Buterin, düşük maliyetli kripto ödemelerinin özellikle önemli olacağı birkaç farklı alandan bahsetti. İlk olarak, mevcut finans sisteminin pek de verimli olmadığı düşük gelirli ülke veya bölgelerde kripto ödemeler, uluslararası ödemelerin maliyetine rağmen çoktan yaygın olarak kullanılan internette vatandaşlara kritik ödeme altyapısına erişim sağlayacak.

İkinci olarak ise, Ethereum bağlamında ucuz kripto işlemleri, alan adı sistemi (DNS) sunucuları, insani katılım ispatı protokolleri ve Web3 hesap yönetim hizmetleri gibi finansal olmayan uygulamaların yaygınlık kazanmasını da hızlandıracak.

“DNS adı almak, hesabınızı kurtarmak veya bu uyarlamalardan birini kullanmak için gerçekten işlem yapmanız gerekiyor. Bu işlemlerin her biri 11 dolar tutarsa, insanlar kullanmaz.”

Haberlerimizi Twitter, Facebook, Instagram hesaplarımızdan ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Nexo

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!