featured
ethereum 2.0 hard fork

Ethereum 2.0 Hard Fork

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin, pazartesi günü Ethereum 2.0 Beacon Chain’in ilk hard fork’u HF1 için yapılan planı yayınladı.

Yeni zincirin ilk hard fork’u, geliştiricilerin geçtiğimiz aylarda başlatılan Beacon Chain’e gelecekteki daha büyük değişiklikler için yararlı bir test görevi görecek bazı kilit güncellemeler yapmalarına olanak sağlayacak.

En büyük değişiklik ise minimum kaynak gerekliliklerine sahip olan ve mobil cihazlarda çalışabilen ince istemci desteğinde yapılacak.

Bu şekilde harici hizmet sağlayıcılarına dayanmak yerine kendi kendilerine blockchain’i doğrulayabilecek “güveni azaltılmış cüzdanlar” oluşturulabilecek.

Diğer iyileştirmeler arasında, geliştiricilerin protokolün yeniden organizasyon saldırılarına karşı korumasız olduğunu tespit ettiği fork seçimi kurallarında yapılacak düzeltmeler yer alıyor.

Hemen göze çarpmayan bu sorunlar doğru bir zamanla gerektirse de, kötü amaçlı aktörlerin doğrulayıcıların bir kısmını kontrol ederek ağı suistimal etmesine olanak sağlıyor.

Buterin, bu zafiyetlerin zincir başlatılmadan önce keşfedildiğini fakat düzeltmek için çok geç olduğunu söyledi.

Hard fork, slashing ve durgunluk sızıntısı mekanizmalarının çalışma şeklini de revize etmeyi amaçlıyor.

ETH 2.0’da staking işlemi yapanlar, mevcut durumda sermayelerinin bir kısmını durgun olmaları nedeniyle veya azınlık fork’unu desteklemeye çalışarak kaybedebilirler.

Bu durum, slashing (doğrulayıcının hisselerini kaldırmak) ile cezalandırılıyor.

Durgunluk sızıntısı, kötü internet bağlantısı veya kesintileri de cezalandırdığından dolayı staking için caydırıcı olarak görülüyor.

Geliştiriciler, internet bağlantısı stabil olmayan staker’lar için durumu iyileştirmek adına çalışıyor.

Durgunluk sızıntıları, zaman içinde sona erecek ve çevrimdışı düğümlerin ağ gerekli güvenlik seviyesine ulaşana kadar değer kaybetmesini sağlayacak.

Hard fork’un tam olarak ne zaman gerçekleştirileceği henüz bilinmiyor. Tarih belirlenir belirlenmez sizinle paylaşacağız

Haberlerimizi Twitter, Facebook, Instagram hesaplarımızdan ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Nexo

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!