featured

Block Inc.’in Bitcoin geliri düştü

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Jack Dorsey’nin dijital ödeme şirketi Block Inc., ikinci çeyrekte yıllık kârını yüzde 29 artırdı. Ne var ki, şirketin Bitcoin işleri azalan müşteri talebi ve düşen Bitcoin fiyatıyla ani bir durgunluk gösterdi.

Finansal hizmetler şirketi, Bitcoin gelirini ağırlıklı olarak dijital ödeme uygulaması Cash App yoluyla sunduğu Bitcoin alım satım hizmetlerinden sağlıyor.

Block Inc., şirketin Bitcoin gelirinin yılın ikinci çeyreğinde geçtiğimiz yıla kıyasla yüzde 34 düşüşle 1,79 milyar dolara gerilediğini açıkladı. Bitcoin’den elde edilen brüt kârın yalnızca 41 milyon dolar olması, BTC hizmetleri sunmanın yüksek maliyetli bir girişim haline dönüşmüş olabileceğini gösteriyor.

Block Inc., Bitcoin gelirindeki düşüşü kripto varlık piyasasındaki genel belirsizliğe bağlıyor:

“Bitcoin gelirinde ve brüt kârında yıldan yıla gerçekleşen gerileme, çoğunlukla BTC fiyatı ve tüketici talebinde görülen düşüş kaynaklı yaşandı. Bu durum bir dereceye kadar kripto varlıklar etrafındaki genel belirsizlik ile ilişkili, ki ikinci çeyrekte Bitcoin fiyatındaki dalgalanmanın faydalarını etkisiz hale getirmeyi hayli hayli başardı.”

Diğer yandan Block Inc., BTC kârındaki düşüşün işin genel performansını yansıtmadığını vurguladı. Şirket, BTC işinden edilen kârın piyasa fiyatı ve müşteri talebindeki değişimler nedeniyle zaman zaman dalgalanacağını belirtti.

Block, BTC yatırımlarına ilişkin de 36 milyon dolar değer kaybı zararı bildirdi. Yine de bu, muhtemelen sadece kağıt üzerinde bir zarar.

Kripto, ABD muhasebe prosedürlerinde maddi olmayan varlık olarak sınıflandırılıyor ve şirketlerin, varlık fiyatı maliyet tabanının altına gerilediğinde, bu zarar veya kârı gerçekleştirmemiş, yani değer değişimi yalnızca kağıt üzerinde yaşanmış olsa dahi zarar beyan etmesi gerekiyor.

Şirket, 30 Haziran 2022 itibarıyla Bitcoin yatırımlarının rayiç değerinin 160 milyon dolar olduğunu açıkladı.

Yatırımcı tarafında baktığımızda ise, Block Inc.’in ikinci çeyrek performansının memnun etmediğini görüyoruz. Şirketin hisse senedi SQ, dün ABD seansı sonrası yüzde 7,42 gerileyerek 83 doları gördü. Wall Street’in açılış zilinin çalmasıyla birlikte SQ, 87 dolardan işlem görüyor.

Haberlerimizi Twitter, Facebook, Instagram hesaplarımızdan ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Nexo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!