NFT
featured

Bitcoin madencilerinin birikimi son 3 ayda yüzde 27 azaldı

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kripto analiz şirketi Arcane Research’ün son tahminine göre, madenciler kazandıklarından daha fazla BTC’yi satmaya devam edecek.

Bitcoin bu ay 25 bin dolara yolculuğu, 2022 boyunca zorlanan madencilik sektörü üzerindeki baskıyı azalttı.

Bir noktada, madencilerin üretim maliyetinin spot BTC fiyatından çok daha yüksek olduğu ve madencilerin faal kalabilmeleri için yüklü satışlar yapacağı endişeleri çoğalmıştı. Hatta bu faaliyetlerin finansal olarak sürdürülemez olmasından dolayı çoğunun emekliye ayrılabileceği dahi düşünülüyordu.

Mayıstan beri geçen süreyi kapsayan veriler, büyük bir çalkantı yaşandığını doğruladı. Arcane’e göre Core Scientific adlı tek bir madenci, mayıs ve temmuz ayları arasında 12 bine yakın BTC sattı.

Bu trend içinde bulunduğumuz ayda da devam ediyor gibi dururken, en büyük madencileri dahi yeniden birikime ikna etmek için BTC fiyatının epey yükselmesi gerekecek.

Arcane analisti Jaran Mellerud, “Halka açık madenciler temmuz ayında hazirandakinin yarısından az satış yapmış olsalar da, madenciliği yapılan Bitcoin’lerin satış oranına baktığımızda hala birikimlerinden yedikleriniz görüyoruz,” diye açıkladı.

“Halka açık madenciler, temmuz ayında madenciliğini yaptıkları Bitcoin’leirn yüzde 158’ini sattı. Madenciler, art arda 3 aydır üretimlerinin yüzde 100’ünden fazlasını satıyor.”

Mellerud, “Bitcoin fiyatında önemli bir şey yaşanmaması halinde, satış baskısının üretimin yüzde 100’ü ile 150’si arasında devam etmesini bekliyorum, Bu da aylık 4-6 bin BTC ediyor,” diye ekledi.

BTC – Tünelin sonundaki ışık

Diğer yandan, madencilerin çok ihtiyaç duyduğu güzel günlerin eli kulağında olabilir.

Madencilik geliri ağustos ayında neredeyse yüzde 70 fırlarken, kripto alanının geri kalanına kıyasla öne çıkan ise iş ispatı (PoW) madenciliği oldu.

Çevresel endişlere büyük oyuncuları artık geri tutmuyor gibi gözüküyor. Dünyanın en büyük varlık yönetim şirketi BlackRock da geçtiğimiz günlerde sektörü destekleyen kararlar alarak spot BTC özel fonu başlattı.

Bitcoin ağının esaslarındaki sürekli iyileşme ise, ağın temelini oluşturan madencilik alanında durumun istikrar kazandığını kanıtlıyor. BTC.com verilerine göre, madencilik zorluğunda bu ay yaşanacak otomatik düzeltmeyle yüzde 0,7 civarı artış yapılması bekleniyor.

Haberlerimizi Twitter, Facebook, Instagram hesaplarımızdan ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Nexo

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!