featured

Bitcoin ağının güç tüketimi 10,65 GW’a geriledi

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Madencilik hash oranındaki düşüşten sonra, Bitcoin (BTC) ağının genel güç tüketimi büyük bir düşüş kaydetti ve bu da BTC madenciliği yapılırken tamamlanması gereken blokların ulaşım gücünü saniyede 199,225 exahash’a (EH/s) düşürdü.

Cambridge Alternatif Finans Merkezi tarafından paylaşılan verilere göre, Bitcoin ağı 2022 yılının en düşük güç talebi seviyesine (10,65 gigawatt (GW)) indi. BTC ağı, en yüksek 16,09 GW seviyesini görmüştü.

16 Haziran’da yayımlanan rapor, bankacılık sektörünün Bitcoin ekosisteminden 56 kat daha fazla enerjiyi nasıl kullandığını gösterdi. BT mühendisi, kriptograf ve danışman olan yayımcı Michel Khazzaka, yapılan özel röportajda şunları söyledi:

“Genel olarak Bitcoin ve Bitcoin Lightning, büyük ölçekte benimsenmeyi hak eden gerçekten harika ve çok verimli teknolojik çözümler. Bu teknoloji, yeterince parlak, yeterince verimli ve kitlesel olarak benimsenecek kadar güçlü.”

Bitcoin güç talebindeki ani düşüş, madencilik hash oranının azalmasına bağlanabilir. Madencilik hash oranı, BTC madencilerinin başarılı bir şekilde blok madenciliği yapmaları için ihtiyaç duyduğu bilgi işlem gücüdür ve bu işlem gücü önemli bir güvenlik metriği olarak hizmet eder.

Bitcoin’in madencilik zorluğu 13 Haziran’da tüm zamanların en yüksek seviyesi 231.428 EH/s‘ye ulaştı ve iki hafta içinde yüzde -13,9’un üzerinde bir düşüş kaydetti. Hash oranı dağılımına bakıldığında, F2Pool ve AntPool’un son dört gün içinde sırasıyla 81 ve 80 blok madenciliği yapan en büyük madenciler olduğu görülüyor.

Federal fon ile desteklenen bir grup araştırmacı, enerjiyi bir bilgi biçimi olarak iletebilecek Elektrik Stablecoin (E-Stablecoin) olarak adlandırılan bir stablecoin sınıfı tasarladı.

E-Stablecoin, bir kilovat saatlik elektrik girişi ile üretilecek ve bu stablecoin, herhangi başka bir stablecoin ile aynı işlemler için kullanılabilecek.

Haberlerimizi Twitter, Facebook, Instagram hesaplarımızdan ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Nexo

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!