featured
madencilik-hash-oranı-düştü

Bitcoin hash oranı son 8 ayın en düşük seviyesinde

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çin’deki kripto para karşıtı hamleler Bitcoin madencilik gücünün azalmasına neden oldu ve son 8 ayın en düşük seviyesine geriledi.

Bitcoin hash oranı, Çin’deki madencilik operasyonlarının sekteye uğramasıyla kasım ayının başından bu yana en düşük seviyelere geriledi.

Bitcoin’in ağ gücünü ve güvenirliğini belirleyen hash oranı, mayıs ortasındaki zirve seviyesinden bu yana yüzde 46 düştü. Bitinfocharts’a göre, Bitcoin hash oranı şu anda 91,2 EH/s seviyesinde. Altı haftadan kısa süre önce bu oran 171,4 EH/s olarak hesaplanmıştı.

Bitinfocharts ayrıca madencilik kârlılığında saniyede terahash başına günlük 0,449 dolar olan miktarın 0,226 dolara kadar düştüğünü bildirdi.

3 Kasım 2020’de 90 EH/s seviyesinin altına düştüğünden bu yana BTC hash oranı 8 aydır hiç bu kadar düşük olmamıştı. Yüksek hash oranı, yeni blok doğrulamak için madenciler arasında daha fazla rekabet anlamına gelir ve ayrıca %51 saldırısının yapılma ihtimalini azaltarak ağı daha güvenli kılar.

Hash gücü ve madencilik kârlılığındaki düşüş, Çinli yetkililerin ülke genelinde Bitcoin madencilik tesislerine yönelik devam eden baskılarından kaynaklanıyor. Hafta sonu boyunca, Çin’in Sichuan eyaletindeki büyük madencilik havuzlarının kapatıldığına dair görüntüler sosyal medyada paylaşıldı.

18 Haziran’da, Sichuan’ın batı kesiminde bir şehir olan Ya’an, yerel Bitcoin madencilik operasyonlarını kapatan yeni lokasyon oldu. 2019’un sonlarında CoinShares, Sichuan’ın küresel hash oranının yarısından fazlasına ev sahipliği yaptığını, ucuz ve mevsimsel olarak bol hidroelektrik gücüyle madencileri kendine çektiğini söylemişti.

12 Haziran’da Yunnan eyalet yetkilileri, Bitcoin madenciliğine dahil olan şahıs ve şirketlerin yasa dışı elektrik enerjisi kullanımı hakkında soruşturma emri veren bir bildiri yayımladı.

15 Haziran’da yayımlanan CNBC haberinde, Castle Island Ventures ortağı Nic Carter, Bitcoin’in hash oranının düştüğünü belirtti ve şu spekülasyondan bulundu: “Ülke genelinde kurulumların kapatılması muhtemel görünüyor.”

Mayıs ayı başlarında Cointelegraph, Bitcoin hash oranının Çin’den ayrılmaya başladığına dair işaretler olduğunu bildirmişti. Carter, Bitcoin’in tüm hash gücünün en az yarısının zamanla Çin’den ayrılacağını ileri sürdü.

Kuzey Amerika, özellikle de Teksas eyaleti, elverişli düzenlemeler ve bol miktarda düşük maliyetli yenilenebilir enerji sayesinde “büyük madencilik göçünün” yaşanmasını mümkün kılıyor.

Haberlerimizi Twitter, Facebook, Instagram hesaplarımızdan ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Nexo

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!