NFT
featured

E-Stablecoin, elektriğe sabitlenmiş merkeziyetsiz coin ürettimi

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

E-Stablecoin, yapım aşaması süren ve elektriği neredeyse ücretsiz olarak iletmeyi mümkün kılacağı söylenen birkaç bilimsel ilerlemeye ihtiyaç duyacak.

Federal olarak finanse edilen Kaliforniya’daki Lawrence Livermore Ulusal Laboratuvarı’nın araştırmacıları, enerjiyi bir bilgi biçimi olarak iletecek olan Elektrik Stabilcoin (E-Stablecoin) adlı bir stablecoin sınıfı tasarlamak için istatistiksel mekanik ve bilgi teorisini birleştirdiler. Livermore Laboratuvarı’ndan Maxwell Murialdo ve Jonathan L. Belof, buluşlarının elektriği fiziksel teller veya şebeke olmadan iletmeyi ve tamamen teminatlı bir stablecoin yaratmayı mümkün kılacağını söylüyor.

Bilim insanları, elektriğe sabitlenmiş merkeziyetsiz coin ürettiklerini söylüyor

Araştırmacılara göre, E-Stablecoin, bir kilovat saatlik elektrik girişi ile üretilecek ve bu stablecoin, herhangi başka bir stablecoin ile aynı işlemler için kullanılabilecek. Tüm süreç, merkeziyetsiz bir veri depolama bulutu ile akıllı sözleşmeler tarafından kontrol edilecek. Varlığını sürdürmek için güvenilir bir merkezi otoriteye ihtiyaç duymayacak.

E-Stablecoin ayrıca belirli miktarda fiziksel varlıkla doğrudan değiştirilebilecek. Bilim adamlarına göre bu durum, stablecoinler arasında bir ilk olacak. Süreklilik konusuna da değinen araştırmacılar, elektriğin oldukça istikrarlı bir fiyat-talep ilişkisi olduğunu ve E-Stablecoin’lerin üretilmesinde kullanılan elektriğin sürdürülebilir olacağını öne sürdüler. Yatırımcılar, elektriğin fiyatlarının düşük olduğu bölgelerde E-Stablecoin üretebilecek ve elektriğin nispeten daha pahalı olduğu yerlerde coinleri yakabilecek.

Murialdo ve Belof, çalışmalarını bir kavram kanıtı (POC) olarak tanımlayıp ileri matematikten kapsamlı bir şekilde yararlandı. Bilim adamlarına göre, “çalışan bir E-Stablecoin için hızı, transfer entropisini ve bilgi motorlarının ölçeklenebilirliğini artıran daha fazla ilerlemeye ihtiyaç olacak”.

Bunların yanı sıra, geliştirilmiş bulut depolama veya buna alternatif olabilecek bir teknoloji de gerekli olacak. Bu arada araştırmacılar, yapmış oldukları araştırmaların kriptoların değerlerini elde etme biçimlerine dair teorik etkileri olduğunu da belirtti. Araştırmacıların çalışması, pazartesi günü Crypto Economic Systems dergisinde yayımlandı.

Haberlerimizi Twitter, Facebook, Instagram hesaplarımızdan ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Nexo

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!