featured

Bitcoin ağ zorluğu yeni bir rekora imza attı

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bitcoin’nin yeni tüm zamanların en yüksek ağ zorluğu seviyesi, hackerların hash oranının yüzde 50’sinden fazlasını temsil etmesin neredeyse imkansız hale getiriyor.

Bitcoin (BTC) ağı zorluğu, tarihte ilk defa 30 trilyonu aşarak 31,251 trilyonluk yeni bir rekor seviyeye ulaştı ve blockchaine yönelik herhangi bir planlı saldırı endişesi de oldukça uzak kaldı.

Bitcoin’in yaratıcısı Satoshi Nakamato, işlemlerin haklılığını doğrulamak ve yeni bloklar basmakla görevli merkeziyetsiz Bitcoin madencileri aracılığıyla BTC ağının güvenliğini garantiye aldı.

Bitcoin ağı, 13 yıldan fazla süredir geliştiricilerden hodler’lara, trader’lardan madencilere kadar birçok kişinin desteğiyle beraber tarihi bir 31,251 trilyonla sonuçlanan 10 aylık madencilik zorluğu rallisine tanık oldu.

Madencilik zorluğu, BTC ekosistemini hackerların BTC blockchaini üzerinde onaylanmış işlemleri tersine çevirmeye çalıştığı ‘çifte harcama’ gibi saldırılara karşı koruyor. Daha büyük madencilik zorluğu, madencilerden BTC ağı üzerindeki işlemleri onaylamak için daha yüksek hesaplama gücü gerektiriyor.

Sonuç olarak BTC ağının ulaştığı bu yeni rekor seviye, hackerların hash oranının yüzde 50’sinden fazlasını temsil etmesin neredeyse imkansız hale getiriyor. blockchain.com’dan alınan verilere göre BTC ağı, yazının yazıldığı esnada 220,436 milyon terahash/saniye (TH/s) talep ediyor.

Bitcoin, kripto topluluğunun devam eden ayı piyasası ve siber saldırılarla ilgili endişelerine rağmen en dayanıklı blockchain ağ konumunu korumaya devam ediyor.

Terra’nın token ekosistemi, UST stablecoinin 1 dolarlık başlangıç değerinden sonra sadece birkaç gün içerisinde yaklaşık 0 dolara gerilemesiyle adeta çakıldı ve bu durum, UST ve LUNA yatırımcıları arasında kargaşaya yol açtı.

Terra kurucu ortağı Du Known son piyasa çöküşünü protokole karşı koordineli bir saldırıya bağlarken, UST ve LUNA ekosistemlerini canlandırmak için yapılan planlar kapsamında ihtiyaca göre BTC satın almak ve yeniden dağıtmak bulunuyor.

Haberlerimizi Twitter, Facebook, Instagram hesaplarımızdan ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Nexo

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!