featured
btc mining

Bitcoin (BTC) Hash oranı yükselişe geçti

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Blockchain.com’un verileri, 3 Haziran’dan beri madencilik zorluğunun sürekli olarak arttığını ortaya koyuyor.

Çin’in sıkı kripto düzenlemeleri, Çinli çoğu işletme için Bitcoin madenciliği alanındaki faaliyetlerinin sonu anlamına geldi. Bitcoin madencilerinin birden ortadan kaybolması ise, hash oranında düşüş ile sonuçlandı. Bitcoin ağının toplam hesaplama gücünü ifade eden hash oranı, tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 180 EH/s’ye ulaştıktan sonra, yalnızca 21 günde 84 EH/s’ye düştü.

Hash oranındaki düşüş doğrudan Çinli madencilerin sayısındaki düşüş ile ilişkilendirilebilirken, Blockchain.com’un verileri 3 Haziran’dan beri madencilik zorluğunun sürekli olarak arttığını ortaya koyuyor. 

Düşüşten beri hash oranı, göç eden madencilerin faaliyetlerine diğer bölgelerde devam etmesi sayesinde yüzde 21,38 artış gösterdi. Bitcoin madenciliği zorluğunda bunun sonucunda yaşanan düzeltme ise, madencilik faaliyetlerinin artık daha masraflı olacağı anlamına geliyor. Çin’den göç eden madenciler faaliyetlerine devam ettikçe, dünya genelinde Bitcoin madenciliğinin maliyeti de artacak.

Çin hükümetinin baskılarıyla karşılaşan madenciler, hem yasal netlik hem de düşük fiyattan elektrik sunan ülkeler aramaya başladı.

Vatandaşlarını yüksek riskli yatırımlardan koruduğunu iddia eden Çinli yetkililer, kripto şirketlerini sundukları kripto portföyünü önemli ölçüde kısıtlamaya veya başka ülkelere taşınmaya zorladı.

Çin, Eylül 2019’da küresel Bitcoin hash oranına yüzde 75,53 civarında katkıda bulunuyordu. Bu oran mevcut durumda yüzde 46,04’e gerilerken, ABD’nin payı ise yüzde 16,85’e çıktı.

Haberlerimizi Twitter, Facebook, Instagram hesaplarımızdan ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Nexo

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!