featured
Wyckoff Method Fiyat Tahmin Modeli

Yüzyıllık Wyckoff fiyat tahmin modeline göre Bitcoin sahte yükseliş aşamasında

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Asırlık fiyat tahmin modeli Bitcoin’in çakılacağını öne sürüyor. Bitcoin (BTC) fiyatı bir ayda yüzde 40’a yakın değer kaybetti.

Bu süreçte, Elon Musk’ın kripto para birimleri hakkında paylaştığı tweet’lerin doğrudan etkisi olduğu görülüyor.

Musk şubat ayında, sahibi olduğu Tesla şirketinin, 1,5 milyar dolar değerinde Bitcoin satın aldığını ve ödemelerde Bitcoin kabul edeceğini duyurmuştu. Geçtiğimiz ay ise Tesla’nın BTC ödemelerini askıya aldığını açıklamış, hatta şirketin BTC’lerini satabileceğini ima etmişti.

Bitcoin, milyarder Elon Musk’ın tweet’leriyle aldığı yaraları sarmaya çalışırken, finans dünyasının geleneksel fiyat tahmini modellerinden biri çok daha büyük gerilemenin yaşanabileceğine dair kıyamet senaryosuna işaret ediyor.

Richard Wyckoff fiyat tahmin modeline göre Bitcoin dibi görmedi

Geçmişi 100 yıldan fazlasına dayanan Wyckoff fiyat tahmin modeli, yatırımcıların arz ile talebine bağlı olarak psikolojik tepkileri belirliyor ve 5 aşamalı fiyat trendleri üzerine bir yaklaşım izliyor.

Wyckoff Method Fiyat Tahmin Modeli – Dağıtım Şeması. Kaynak: Stockcharts

Fiyat tahmin modelinde, “PSY” olarak belirtilen “ön arz” sürecinde hem işlem hacmi hem de fiyat yükseliyor. Güçlü talep bir süre sonra tükeniyor ve alımlar tepe noktasına (BC) ulaşır. 

Arz yüksek olmasına karşın talepte azalma görülür ve “otomatik reaksiyon (AR)” olarak adlandırılan düzeltme süreci başlar.

Bahsini ettiğimiz bu hareketler Faz A sürecini meydana getirirken, ikincil test olarak isimlendirilen (ST) sahte toparlanma aşaması başlar. 

Akabinde fiyatta zayıflık işareti (SOW) gözlenir ve bir düşüş daha yaşanır. Faz B sürecinde tepki alımları başlar ve yeni zirve (UT) elde edilir. İlk düzeltmenin ardındansa Faz C başlar.

Düzeltme sonrası güven süreci (UTAD) olarak tanımlanan yükselişin peşinden sert bir düşüş süreci su yüzüne çıkar.

Faz D ve E süreci boyunca düzeltme derinleşir.

Bitcoin “Faz C içinde”

3 Haziran tarihinde Twitter’da bir mesaj paylaşan Tempting Beef isimli analist, Bitcoin fiyatının an itibarıyla Faz C içinde seyrettiğini iddia etti.

Wyckoff fiyat tahmin modeliyle örtüşen hareket yaptığını ileri süren analist, BTC/USD paritesinde zayıflayan arz ve artan talep ile 40.000 dolara doğru yükseliş eğilimi yaşandığını ve peşinden gelen düşüşle de Faz C sürecinin başladığını savundu:

“Arz tükendiğine göre Faz C için hazırlanıyor olabilir.”

Analistin iddiasının çelişkili olduğu yönünde görüşler sosyal medyada yer alsa da, Bitcoin fiyatında yükseliş sürecinin devam edeceğine inanan önemli isimler mevcut.

Söz gelimi Bloomberg, yayımladığı aylık raporunda, “Bitcoin’in 100.000 dolarlık direnci aşmaya çalışması, 20.000 doların altına gerilemesinden daha olası” ifadesini kullanmıştı.

Deneyimli trader Peter Brandt ise mevcut koşullar altında 21.000 doların, BTC/USD paritesi için dip olacağını söylemiş, uzun vadede yükselişin devam etmesinden yana olduğunu iletmişti.

Haberlerimizi Twitter, Facebook, Instagram hesaplarımızdan ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Nexo

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!