featured
btc sahte girişler gerçek mi yanlış mı

Borsalardaki BTC girişleri sahte mi?

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İçeriklerimiz hepsi otomatik bot ve manuel paylaşım ile aktarım sağlanır. Hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi ve öneri değildir., Kripto sektöründe alacağınız karar ve sorumluluk tamamen kullanıcıların kendisine aittir., Kripto ve finans söktürünün büyük bir risk olduğunu sakın unutmayınız bu uyarıları dikkate almanızı tavsiye ederiz. Sektörü araştırmanızı tavsiye ederiz. Proje yatırımlarını çok iyi araştırmanızı tavsiye ederiz.

Balinalar Bitcoin fiyatını manipüle mi ediyor? Borsalardaki BTC girişleri sahte mi? Zincir üstü verilerin takip edildiğini bilen balinalar, Bitcoin fiyatını manipüle etmek için sahte işlem mi yapıyor?

Bitcoin (BTC) fiyatındaki kısa ve uzun vadeli fiyat eğilimini “tahmin etmek” için zincir üstü veri kaynakları olan CryptoQuant, Glassnode ve WhaleAlert gibi platformlar takip ediliyor.

Borsalara giren ve çıkan Bitcoin miktarı ve bu işlemlerde kullanılan stablecoin girişleri, BTC’lerin daha sonra nereye gidebileceğini tahmin etmek için aktif olarak kullanılır.

Yine de bu tür veriler, kumsalda kum tanesi gibi görülmeli. Zira yüklü birikimi olan yatırımcılar veya balinalar, piyasayı kendi avantajlarına çevirmek için bu verileri manipüle edebilir.

Zincir üstü Bitcoin verileri “psikolojik operasyon” için kullanılabilir

Herhangi bir borsaya yüklü miktarlarda Bitcoin yatırıldığında, genellikle balinaların veya yüklü meblağa sahip bir yatırımcının BTC satmayı planladığı düşünülür.

Gemini borsasına Bitcoin girişleri. Kaynak: CryptoQuant

Yüklü miktarda Bitcoin bulunduran yatırımcılar, genellikle gizlilik ve güvenlik nedenleriyle kendilerine ait cüzdanlarda saklarlar. Bu nedenle birikimler borsalara ulaştığında balinaların piyasada büyük bir satış baskısı oluşturacakları izlenimi oluşur.

Ancak balinalar, yatırımcıların bu tür zincir üstü veri izleme platformları aracılığıyla mevduatları takip edebileceklerini bildiklerinden bazen sahte hamleler de yapabilirler.

Teknik analizde “fakeout (sahte çıkış)” olarak tabir edilen, trader’ların işlem sinyalini veya fiyat hareketini tahmin ederek pozisyona girdiği, ancak sinyal veya hareketin asla gelişmediği ve varlığın ters yönde hareket ettiği durum tam da budur.

Örneğin, balinalar çeşitli borsalara büyük miktarlarda BTC yatırabilir ve bu da çok fazla BTC satıyor gibi görünerek piyasada BTC’yi düşürme korkusu oluşturur.

Gerçekte balinalar, borsalara yatırdıkları BTC’yi hiç satmıyor olabilirler. Bunun yerine, varlığı daha düşük bir fiyattan satın almak için sahte bir işlem yapmış olabilirler.

Tanınmış bir trader olan Cantering Clark konu hakkında şöyle diyor:

“Cüzdandan borsalara doğru veya tam tersi yönde akan zincir üstü verilerin, Bitcoin fiyatını kötü etkilediğini söylemek doğru. Büyük bir yatırımcı, satmayı planladığı yüklü meblağı açık şekilde duyuracağını düşünüyor musunuz? Sanırım herkes hala aynı numaraya kanıyor.”

CryptoQuant CEO’su Ki Young Ju, zincir üstü verilerle “psyops (psikolojik operasyon)” yapıldığını dile getirdi:

“Balinalar, birçok insanın onların işlem hareketlerini takip ettiklerini bildiğinden, insanları korkutmak için borsalara büyük miktarda BTC yatırabilir.”

Bitcoin fiyatı 15 Mart’ta Gemini borsasında 54.500 dolara kadar düşmeden hemen önce, yüklü miktarda BTC mevduatının borsaya aktarıldığı bildirilmişti.

O sırada Ju, bu emirlerin, piyasayı satış baskısına sokmak için yönlendirme yapıldığını (psyops) ileri sürdü:

“Belki de üçünden biridir: 1. Psyops 2. Gemini özel bir aracılık hizmeti çalıştırıyor, diğer borsalara satış emirleri veriyor. 3. Bazı aracılık hizmetleri Gemini saklama çözümünü kullanarak diğer borsalara satış emirleri veriyor.”

Çok isabetli ama sihirli bir değnek değil

Bununla birlikte borsalara Bitcoin aktarımı, tarihsel olarak BTC’nin gideceği yönün oldukça doğru bir ölçüsü olarak defalarca çalışmıştı.

Borsalara gelen Bitcoin miktarı. Kaynak: CryptoQuant

Son üç haftada borsalara giren BTC’lerde iki büyük artış görüldü: 22 Şubat ve 15 Mart…

Borsalara gelen ve borsalardan çıkan BTC transferleri de dahil olmak üzere birçok zincir üstü veri, BTC fiyat hareketini tahmin etmede çok yararlı oldu.

Ancak trader’lar, bu bilgilerin herkese açık olduğunu ve ölçümlerin sihirli bir değnek misali kesin doğruyu yansıtmadığını bilmeli. Zira balinalar, trader’ları yanlış yönlendirebilir ve özellikle kısa vadede piyasa koşullarına dair yanlış veri oluşmasına neden olabilirler.

İçeriklerimiz hepsi otomatik bot ve manuel paylaşım ile aktarım sağlanır. Hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi ve öneri değildir., Kripto sektöründe alacağınız karar ve sorumluluk tamamen kullanıcıların kendisine aittir., Kripto ve finans söktürünün büyük bir risk olduğunu sakın unutmayınız bu uyarıları dikkate almanızı tavsiye ederiz. Sektörü araştırmanızı tavsiye ederiz. Proje yatırımlarını çok iyi araştırmanızı tavsiye ederiz.

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!