featured
celo coin

Yüzde 80 artış gösteren CELO token nedir

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kripto para borsası Binance Celo tokenı listeleyeceğini duyurdu. CELO fiyatı duyurunun da ivmesi ile son 24 saatte yüzde 80’den fazla artış gösterdi.

Dik bir yükseliş ivmesi yakalayan altcoin, yatırımcının ilgisini çekmeyi başardı. Kripto para kullanımını akıllı telefon kullanımı ile aynı hızda yükseltmek isteyen CELO nedir?  

Dünyada hem işlem hacmi hem de ziyaret verileri kapsamında lider kripto para borsalarından olan Binance, yeni bir listeleme duyurusu yayınladı. Borsa, yayınladığı blog gönderisi ile Celo’yu (CELO) listeleyeceğini açıkladı. Binance kullanıcıları 5 Ocak günü Türkiye saati ile 11:30′dan itibaren CELO işlemlerine başlayabilecekler. Borsa tokenı CELO/BTC ve CELO/USDT paritelerinde listeleyecek. Borsa kullanıcıları CELO için mevduat işlemlerine duyurudan itibaren başladılar.

CELO fiyatı Binance haberinin de etkisi ile son 24 saatte %80’den fazla yükseldi. CELO fiyatı duyuru öncesine denk gelen saatlerde 1,50 dolar sularındayken, haberden sonra yaklaşık 3,30 dolara kadar çıktı.

Bu yükseliş hafif bir gerileme ile son bulsa da, CELO yatırımcısını umutlandırdı. Yine de fiyat Eylül 2020’de kırılan 4,70’lik rekordan hala yaklaşık %40 daha uzakta bulunuyor. CELO için günlük ticaret hacmi yaklaşık 55 milyon doları gösteriyor.

CELO nedir?

CELO, akıllı telefon kullanıcıları arasında kripto para kullanımını benimsetmeyi amaçlayan bir blockchain ekosistemidir. CELO, telefon numaralarını genel anahtar (public key) olarak kullanarak, dünyadaki milyarlarca akıllı telefon kullanıcısı ile kripto para işlemlerini yaygınlaştırmayı hedefliyor. CELO’nun özellikle akıllı telefona sahip olup bankacılık hizmetlerine erişemeyen bölgelerdeki kesimler için etkili bir çözüm olabileceği öne sürülüyor. CELO ağ hayatına Nisan 2020’de başlamıştır.

CELO’nun yaratılmasında MIT, Stanford, Google, Square, Circle, Visa, GoDaddy, Harvard Üniversitesi, Pennsylvania Üniversitesi Hukuk Fakültesi, Cambridge Üniversitesi, ABD Adalet Bakanlığı, Twitter ve Gates Foundation gibi önemli şirket ve kurumlardan isimlerin rol oynadığı bildiriliyor.

Platformun iki kripto parası vardır. Bunlardan biri olan CELO; işlem ücretleri, yönetişim (governance) katılımı gibi hizmetleri bulunan bir tokendır. CELO sahiplik kanıtı (Proof-of-Stake/PoS) algoritması ile üretilir.

Binance dışında CELO Coinbase, OKEx, Bittrex, Gate.io gibi platformlarda listelenmektedir. Platformun diğer kripto parası ise Amerikan Doları’na sabitlenmiş olan bir stablecoin Celo Dollar’dır (CUSD). CUSD ise Bittrex, OKCoin ve Coinlist platformlarında bulunmaktadır.

Haberlerimizi Twitter, Facebook, Instagram hesaplarımızdan ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Nexo

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!