featured
bitcoin 5 faktör önemli yeni hafta

Yatırımcıların bu hafta izlemesi gereken 5 faktör

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İçeriklerimiz hepsi otomatik bot ve manuel paylaşım ile aktarım sağlanır. Hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi ve öneri değildir., Kripto sektöründe alacağınız karar ve sorumluluk tamamen kullanıcıların kendisine aittir., Kripto ve finans söktürünün büyük bir risk olduğunu sakın unutmayınız bu uyarıları dikkate almanızı tavsiye ederiz. Sektörü araştırmanızı tavsiye ederiz. Proje yatırımlarını çok iyi araştırmanızı tavsiye ederiz.

Yeni haftaya 59 bin doların üzerinde başlayan Bitcoin, bu seviyeye tutunmakta zorlanarak 58 bin dolar bandına geriledi. Peki sırada ne var?

Yeni haftaya 59 bin doların üzerinde başlayan Bitcoin (BTC), bu seviyeye tutunmakta zorlanarak 58 bin dolar bandına geriledi. Peki sırada ne var?

Bitcoin fiyat hareketini önümüzdeki günlerde etkileyebilecek beş faktöre göz atalım.

Petrol boru hattına yapılan saldırının etkileri sürüyor

Borsalar, yatırımcıların yükselişin sürmesi beklentisiyle birlikte Asya’da haftaya pozitif bir şekilde başladı.

S&P 500 Endeksi’nin geçtiğimiz hafta rekor kırması da bu olumlu havayı destekliyor.

BTC/USD ve S&P 500 grafiği. Kaynak: Tradingview

Emtiaların performansını ise ABD’de gerçekleşen fidye yazılımı saldırısı belirledi. Söz konusu siber saldırı, petrol fiyatlarının son üç yılın en yüksek seviyesine ulaşmasına neden oldu.

Bloomberg’in haberine göre bir devlet yetkilisi, “Rafine benzin ve jet yakıtı dağıtımında yaşanan bu aksaklık, siber alemde ulusal kritik altyapımızın ne kadar zayıf olduğunu ve etkili siber güvenlik savunma sistemlerine olan ihtiyacı ortaya koydu” diye açıkladı.

Siber saldırıdan dolar da nasibini aldı ve ABD Doları Endeksi (DXY) değer kaybeden, Bitcoin 58 bin doların üzerine yükseldi.

DXY ve Bitcoin ters korelasyon göstermeleriyle bilinse de, ikili arasındaki ilişki 2021 yılında giderek öngörülemez bir hal aldı.

ABD Doları Endeksi’nin (DXY) 1 günlük mum grafiği. Kaynak: Tradingview

Hash oranında yeni rekor

Ağın gücü ve fiyat performansı, geçtiğimiz ay Çin’de yaşanan güç kesintisi nedeniyle hash oranının ani bir düşüş yaşamasının ardından iyileşme göstermeye başladı.

Yorumcular, Bitcoin’in söz konusu düşüşün olumsuz etkilerini çoktan ardında bıraktığını düşünüyor.

Zincir üstü izleme kaynağı Blockchain’in verilerine göre, 25 Nisan’da 131 EH/s olarak ölçülen yedi günlük ortalama hash oranı, pazartesi günü itibarıyla 177 EH/s’ye ulaşarak rekor kırdı.

Bitcoin’in 7 günlük ortalama hash oranı grafiği. Kaynak: Blockchain

Madenci sayısındaki azalmayla birlikte otomatik olarak düşen zorluğun da önümüzdeki iki gün içerisinde yüzde 13,5 artış göstermesi bekleniyor. Bu artış, geçtiğimiz yıl haziran ayından beri görülen en büyük artış olacak.

Fiyatın hash oranını takip ettiği söylemi bu kez de geçerli olursa, Bitcoin önümüzdeki haftalarda önemli bir değer artışı gösterebilir.

BTC fiyatı 60 bin doların eşiğinde

Son günlerde giderek daha yüksek pik ve dip fiyatlar belirleyen Bitcoin, çok daha büyük bir fiyat hareketinin eşiğinde olabilir.

Popüler yatırımcı Crypto Ed, pazartesi günü yaptığı açıklamada o sırada 59 bin dolar civarında olan BTC’nin yaklaşık 800 dolar daha düştükten sonra 60 bin dolar direncini kıracak bir fiyat hareketi gösterebileceğini ileri sürdü.

Crypto Ed, “Küçük bir düzeltmenin ardından yaşanan sekme ile 62 bin doları, daha sonrasında ise 68 bin doları görebileceğimizi düşünüyorum. 58.100-58.200 dolardan sekme yaşayabilir” yorumunda bulundu.

Açıklamanın ardından düşüş gösteren BTC, çeviri yayın saati itibarıyla 58.100 dolar civarından işlem görüyor.

BTC/USD paritesinin 1 saatlik mum grafiği (Bitstamp). Kaynak: Tradingview

Binance’in emir defteri, 60 bin dolara doğru satış duvarlarının giderek büyüdüğünü gösteriyor. 50 bin dolarda ise alıcı desteği bulunuyor.

BTC/USD paritesi için emir defteri (Binance). Kaynak: Material Indicators

Ethereum 4 bin doları geçti

Bitcoin, rekor kırmak için bir süre daha bekleyebilir ve şimdilik sahneyi altcoin’lere bırakabilir.

Kripto para piyasasının hakimiyet grafiği. Kaynak: CoinMarketCap

Ethereum’un (ETH) öncülük ettiği altcoin’ler, yeni haftaya ciddi bir değer artışı ile başladı.

4 bin doları geçerek rekor kıran ETH/USD paritesi, hiçbir yavaşlama belirtisi göstermiyor. CoinMarketCap verilerine göre altcoin’in piyasa payı da yüzde 19,1’e yükseldi.

Kripto paraların toplam piyasa değeri 2,5 trilyon doları geçerken, Bitcoin’in piyasa hakimiyeti ise yüzde 40’a doğru geriliyor.

ETH/USD ve Cardano (ADA) hafta genelinde yüzde 30 civarı değer kazanırken, Litecoin (LTC) ve Bitcoin Cash’in (BCH) değer artışı ise yüzde 50’ye yaklaştı.

BTC’ler güçlü ellere aktarılıyor

Popüler istatistik uzmanı Willy Woo, altcoin çılgınlığı sürerken, Bitcoin piyasasında da servetin yavaş yavaş el değiştirdiğine dikkat çekti.

Geçtiğimiz haftanın verilerini analiz eden Woo, yatırımlarına yeterince güçlü tutunamayan yatırımcıların satış yaparken, deneyimli yatırımcıların ise her zamankinden daha yüksek fiyattan BTC satın alarak birikimlerini artırdığını ileri sürdü.

İçeriklerimiz hepsi otomatik bot ve manuel paylaşım ile aktarım sağlanır. Hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi ve öneri değildir., Kripto sektöründe alacağınız karar ve sorumluluk tamamen kullanıcıların kendisine aittir., Kripto ve finans söktürünün büyük bir risk olduğunu sakın unutmayınız bu uyarıları dikkate almanızı tavsiye ederiz. Sektörü araştırmanızı tavsiye ederiz. Proje yatırımlarını çok iyi araştırmanızı tavsiye ederiz.

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!