featured
usd coin coinbase

USD Coin, Rakibi Tether’a karşı en büyük avantajlarından birini kaybetti

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Circle’ın dolara endeksli stablecoin’i USD Coin, rakibi Tether’a karşı en büyük avantajlarından birini kaybetmiş gibi gözüküyor.

Coinbase, internet sitesinde USDC stablecoin’in açıklamasını değiştirdi.

Circle’ın dolara endeksli stablecoin’i USD Coin (USDC), rakibi Tether’a (USDT) karşı en büyük avantajlarından birini kaybetmiş gibi gözüküyor.

Dev kripto para borsası Coinbase, USDC rezervlerinin tümünün nakit olarak tutulmadığını ortaya çıkaran denetimin ardından, USD Coin’in internet sitesinde önemli bir değişiklik yaptı. USD Coin, her bir coin’in birebir oranında banka hesabında tutulan dolar ile desteklendiğini iddia ediyordu.

Coinbase ziyaretçileri, artık USD Coin’in internet sitesine girdiklerinde “USDC, tamamen rezerv varlıklarla desteklenmektedir” açıklamasıyla karşılaşıyor. Açıklama şöyle belirtiyor:

“Her bir USDC, ABD tarafından düzenlenen finans kuruluşlarının hesaplarında tutulan bir dolar veya eşit değerde varlık ile destekleniyor.”

USD Coin, 28 milyar dolar piyasa değeriyle en büyük kripto paralar listesinde sekizinci sırada yer alıyor. USDC, ayrıca 63 milyar dolar piyasa değerine sahip Tether’ın ardından en büyük ikinci stablecoin konumunda yer alıyor.

USDC, piyasaya sürüldüğü ilk günden beri dolar ile birebir desteklenen bir stablecoin olarak yükseldi. Diğer yandan Tether, USDT rezervlerine dair doğru beyanda bulunmaması nedeniyle düzenleyiciler ile birçok kez sorun yaşadı.

Ne var ki çok uluslu vergi danışmanlık şirketi Grant Horton’ın yaptığı denetim, USDC rezervlerinin yalnızca yüzde 61’inin nakit ve nakde denk varlıklarda, yüzde 9’unun ise finansman bonosu olarak tutulduğunu ortaya koydu.

Raporda USDC rezervlerinin kesinlikle banka hesaplarında tutulan dolar ile birebir desteklenmediği belirtildi. Coinbase, ana akım medyanın borsayla rapor konusunda iletişime geçtiği gün USD Coin’in açıklamasını değiştirdi.

Coinbase sözcüsü Andrew Schmitt, medyaya USDC’nin dolar veya eşit değerde varlıklar ile birebir desteklendiğini tekrar etti:

“Kullanıcılar her zaman 1 USD Coin karşılığında 1 dolar alabilirler. Müşterilerimizin USDC rezervlerini daha iyi anlayabilmesi için internet sitesine bilgi ekledik.”

Haberlerimizi Twitter, Facebook, Instagram hesaplarımızdan ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Nexo

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!