featured
uniswap-v3-yükseliş

Uniswap V3’ün başlatılmasıyla birlikte önemli bir artış gösterdi

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

DeFi piyasasında en yaygın olarak kullanılan otomatik piyasa yapıcı Uniswap’in yönetişim token’ı UNI, 23 Mart’ta Uniswap V3’ün başlatılmasıyla birlikte önemli bir artış gösterdi. 35 doların üzerine çıkan UNI, bir haftada neredeyse yüzde 23 değer kazandı.

Uniswap ekibi şöyle açıkladı:

“Bugün Uniswap V3’ün tanıtımını sunmaktan dolayı heyecan duyuyoruz. 5 Mayıs’ta Ethereum mainnet üzerinde başlatmayı, kısa süre sonra ise Optimism üzerinde kullanılmaya başlanmasını hedefliyoruz.”

17 milyar dolar piyasa değerine ulaşan UNI, Litecoin gibi altcoin’leri geçerek 25 milyar dolar piyasa değeriyle 7’inci sırada yer alan XRP’nin hemen ardına, 8’inci sıraya yerleşti. 

UNI/USD paritesinin 4 saatlik fiyat grafiği (Gemini). Kaynak: TradingView

UNI neden güçlü bir ivme yakaladı?

UNI’nin geçtiğimiz iki ayda yaşadığı dev rallinin iki kilit nedeni bulunuyor.

İlk olarak Coinbase’in ABD’de gerçekleştirmeyi planladığı ilk halka arz, borsa token’ları ve otomatik piyasa yapıcıların yükselmesini tetikledi.

İkinci olarak ise DeFi sektörüne gösterilen ilgideki genel artış, Uniswap ve SushiSwap gibi büyük otomatik piyasa yapıcıların değerini artırdı.

UNI, 21 Mart’ta Uniswap V3 heyecanı sayesinde tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 35,2 dolara çıkmıştı. 

Intotheblock analistleri, şöyle açıkladı:

“Uniswap’in yönetişim token’ı UNI, tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 35,2 dolara çıktı. Protokolün işlem hacmi 2021 yılının 78 gününde 73,1 milyar dolara, kilitli tutulan değer ise 5,23 milyar dolara ulaştı.”

Uniswap statistics. Source: intotheblock

Yatırımcıları ve analistler, Uniswap V3’ün DeFi ve Uniswap patlamasına yol açacağını düşünüyor.

“Johnny” adlı anonim yatırımcı, şöyle belirtti:

“UNI v3 ve ETH 2.0’ın tamamen başlatılmasıyla birlikte, yazın gördüğümüzden çok daha büyük bir Uniswap patlaması göreceğimizi düşünüyorum.”

Ne var ki UNI’nin bu yükselişi geçici oldu. Çeviri yayın saati itibarıyla son 24 saat içerisinde yüzde 10’a yakın değer kaybeden UNI, 31 dolardan işlem görüyor.

Haberlerimizi Twitter, Facebook, Instagram hesaplarımızdan ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Nexo

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!