featured
teknik analiz inceleme crypto

TOP 5 Coin için fiyat değerlendirmesi

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kripto para piyasasının en büyük beş ismi için teknik inceleme ve fiyat değerlendirmesi. Analistten 5 coin için teknik analiz.

Boğa piyasaları, kısa sürede zengin olmayı amaçlayan spekülatörleri ve acemi trader’ları daima cezbeder. Kimi trader’lar, yüksek kâr elde etmek için dikkatli davranmayı bir kenara bırakıp aşırı kaldıraç kullanmayı tercih eder. Bu strateji, varlığın yukarı yönlü hareketi sırasında çok verimli olsa da, sert düzeltmeler yaşandığında yüksek kaldıraç kullanımı nedeniyle yatırımlar buhar olabilir.

İçinde bulunduğumuz düzeltme döneminde de dikkati elden bırakmamak gerekiyor. Yerel diplerden alım yapan trader’lar yükseliş trendinin yeniden ne zaman başlayacağını merak ederken, kimi yatırımcılarsa biraz daha dip fiyattan alım yapmak için an kolluyor.

Hem piyasadaki değişime göz atmak hem de önümüzdeki günlerde nelerin yaşanabileceğine dair en büyük 5 kripto para biriminin grafiklerini inceleyelim.

BTC/USDT – Bitcoin fiyat analizi

Bitcoin (BTC) fiyatı 24 Mayıs tarihinde düşüş trendi çizgisinin üzerine çıktı. Bir başka deyişle yatırımcılara göre fazla düşen fiyata karşı alım baskısı arttı. Hemen akabinde ayılar, 25 Mayıs’ta fiyatı düşüş trendi çizgisinin altına çekmeye çalıştı, ancak başarısız oldular.

BTC/USDT paritesine ait günlük grafik. Kaynak: TradingView

Rahatlama rallisi ile fiyat 40.841 dolara kadar yükseldi, ancak dünün mum çubuğundaki uzun fitil, yüksek seviyelerde satış yapıldığını gösteriyor. Düşüşe geçen 20 günlük üstel hareketli ortalama (EMA) (43.584 dolar) ve 39 değerine sahip olan göreceli güç endeksi (RSI), ayılara avantaj sağlıyor.

Fiyat mevcut seviyeden düşerse, ayılar fiyatı 34.000 dolara çekmeye çalışacak. Bu seviye, dikkate alınması gereken önemli bir destek, zira bu da kırılırsa, BTC/USDT paritesi psikolojik destek olan 30.000 doları yeniden test edebilir.

Yukarı yönlü hareket için, yani boğaların yeniden üstünlüğü elde etmesi için fiyatın 20-EMA’nın üzerine çıkması ve orada kapanış elde etmesi gerek. Bu gerçeğe dönüşürse, parite yeniden 50.000 doları zorlayabilir. 

ETH/USDT – Ethereum teknik analiz

Ethereum (ETH) fiyatındaki geri çekilme, %38,2 Fibonacci düzeltme seviyesinde hesaplanan 2.738,74 dolar seviyesinin üzerine çıktı. Bu durum, düşük seviyelerde alımların agresif biçimde arttığını ortaya koyuyor. Ayılar ise rahatlama mitingini hareketli ortalamaların (MA) yakınında durdurmaya çalışıyor.

ETH/USDT paritesine ait günlük grafik. Kaynak: TradingView

Fiyat mevcut seviyeden düşerse ayılar düşüş trendini sürdürmeye çalışacak. Aşağı yöndeki ilk destek, uzun kuyruğu ile güçlü alımlara işaret eden 25 Mayıs’taki mum modelinin 2.378,54 dolardaki noktasında. Bu seviye de kırılırsa 2.000 dolardan destek alınması muhtemel. Eğer düşüş 2.000 dolara kadar gerçekleşir ve ardından yukarı hamle gelirse, parite bir süre yatay pozisyonda kalacaktır.

Eğer ayılar fiyatı 2.000 doların da altına düşürür ve orada kapanış elde ederse, ETH/USDT paritesi için 1.728,74 dolardaki kritik destek yeniden test edebilir.

Bu varsayımın aksine, alıcılar fiyatı 20 günlük üstel hareketli ortalamanın (EMA) (2.939 dolar) üzerine çıkarırsa, parite %61,8 Fibonacci geri çekilme seviyesinin işaret ettiği 3.362,72 dolara yükselebilir. Böyle bir hareket, kısa vadeli düşüş trendinin bittiğini gösterecektir.

BNB/USDT – Binance Coin fiyat analizi

25 Mayıs tarihinde 348,70 dolarlık direnci aşmakta güçlük çeken Binance Coin (BNB), dün itibarıyla bu engeli aştı. Fiyatın 428 dolara doğru hareketi için zemin oluşturulmuş durumda. Bununla birlikte ayılar, 428 dolarlık direnç ile 20 günlük üstel hareketli ortalama (EMA) (438 dolar) arasında sert bir direnç oluşturmayı hedefleyecektir.

BNB/USDT paritesine ait günlük grafik. Kaynak: TradingView

Fiyat 428 dolara kadar çıkıp aşağı düşer, ancak 348,7 dolar desteğinin altına inmezse BNB/USDT paritesi 50 günlük basit hareketli ortalamaya (SMA) (523 dolar) ve ardından 600 dolara ulaşması muhtemel yukarı yönlü hareketini başlatabilir.

Aksine, fiyat güçlü direnç bölgesinden düştükten sonra 348,70 dolara da tutunamazsa bu sefer parite 257,40 dolara kadar düzeltme görebilir. Böyle bir hareket, ayıların daha yüksek seviyelerde satışları artırdığını ortaya koyacak ve yerel dibin henüz keşfedilmediği uyarısını verecektir.

ADA/USDT – Cardano teknik analiz

Cardano (ADA) fiyatı, 25 Mayıs tarihinde ayıların 20 günlük üstel hareketli ortalamayı (EMA) (1,64 dolar) güçlü biçimde savunmasıyla doji şamdan modeli oluşturdu. Belirsizliğe işaret eden bu modelin ardından fiyat yükselişe geçti ve alıcılar fiyatı 20-EMA’nın üzerinde kapanış elde etti.

ADA/USDT paritesine ait günlük grafik. Kaynak: TradingView

Boğalar şimdi ADA/USDT paritesini 2 dolara ve ardından tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 2,47 dolara itmeye çalışacak. Bu direncin üzerindeki kırılım, yükseliş trendinin bir sonraki ayağının başlangıcına işaret edebilir. Bununla birlikte, yataya yakın hareket eden 20-EMA ve orta noktanın hemen üzerindeki göreceli güç endeksi (RSI) birkaç gün boyunca menzile bağlı eylem oluşabileceğini söylüyor.

Fiyat 2 dolara kadar çıkar ve aşağı düşerse, parite 1,55 dolara kadar gerileyebilir. Bu seviyeden gelecek güçlü bir toparlanma ise pariteyi birkaç gün boyunca 1,55 ila 2 dolar aralığında tutacaktır. Eğer ayılar fiyatı 50 günlük basit hareketli ortalamanın (SMA) (1,48 dolar) altına çekerse yatay hareketin aralığı genişleyecektir.

DOGE/USDT – Dogecoin fiyat analizi 

Düşüş trendi çizgisinin yakınında boğalar ve ayılar arasında zorlu bir savaş var. Boğalar, Dogecoin (DOGE) fiyatını 25 Mayıs tarihinde düşüş trendi çizgisinin üzerine itmiş olsa da, daha yüksek seviyeleri elde edemediler.

DOGE/USDT paritesine ait günlük grafik. Kaynak: TradingView

Ayılar fiyatı yeniden düşüş trendi çizgisinin altına çekerse, oluşan her küçük rallide satışların arttığı ortaya çıkacak. Bunun akabinde fiyat 0,25 dolara inebilir ve hatta 19 Mayıs tarihinde oluşan panik satışının akabinde gözlenen 0,21 dolar yeniden test edilebilir.

Kademeli olarak aşağı doğru inen 20 günlük üstel hareketli ortalama (EMA) (0,39 dolar) ve 46’nın altındaki göreceli güç endeksi (RSI), piyasada kontrolün ayılarda olduğunu gösteriyor. Bu varsayımın aksine, fiyat mevcut seviyeden yükselir ve 20-EMA’nın üzerine çıkarsa, parite 0,47 dolara kadar çıkabilir.

Haberlerimizi Twitter, Facebook, Instagram hesaplarımızdan ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Nexo

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!