featured
10 crypto altcoin fiyat analizi

TOP 10 fiyat analizi: BTC, ETH, BNB, XRP, DOGE, ADA, DOT, LTC, BCH, UNI

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bitcoin ve çoğu altcoin fiyatında gözlenen rahatlama rallisinin devamı için mücadele sürüyor. Peki önümüzdeki günlerde yatırımcıları ne bekliyor?

Güçlü yükseliş trendleri sırasında en iyi hamle, düşüş esnasında alım yapmaktır. Zira hiçbir piyasa düz çizgide ilerleyemez.

Unutmamak gerekir ki, fiyattaki düzeltmeler ve konsolidasyon süreçleri, hızlı biçimde zengin olma fırsatını kollayan ve yüksek kaldıraç kullanan spekülatörleri uzaklaştırdığı için sağlıklıdır.

Tecrübeli yatırımcılar sabırlı davranır ve günlük işlemlerle vur kaç yapan fırsatçıların ekosistemden temizlenmesini bekler. Akabinde satın almaya başlarlar. Trader’lar, fırsatı kaçırma korkusuyla (FOMO) alım satımlara kapılmak yerine uygun fırsatları kollamalıdır.

Bu söylediklerimizi hayata geçirmek için destek ve direnç noktalarını iyi belirlemek gerekir. Gelin piyasa değerine göre ilk 10 kripto para birimini tablolar üzerinden inceleyelim.

BTC/USDT – Bitcoin teknik analiz

Bitcoin (BTC) fiyatı 18 Nisan itibarıyla 50.447 dolara kadar düştükten sonra güçlü bir şekilde toparlandı. Düşüş esnasında agresif biçimde alımlar artmış gözükse de bu durum uzun sürmedi. Boğalar fiyatı 50 günlük basit hareketli ortalamanın (SMA) (56.607 dolar) üzerinde tutamadı. Bir başka deyişle daha yüksek seviyelerden alım yapma konusunda yatırımcılar tereddüt ediyor.

BTC/USDT paritesine ait günlük grafik. Kaynak: TradingView

20 günlük üstel hareketli ortalama (EMA) (58.473 dolar) düştü ve göreli güç endeksi (RSI) ayılara avantaj sunan negatif bölgede. Fiyat, hareketli ortalamaların altında ne kadar uzun süre işlem görürse 50.460 dolarlık seviyenin yeniden test edilme ihtimali artacak.

Eğer düşüş gelir ve fiyat 50.460 dolar desteğinden yukarı sıçrarsa, BTC/USDT paritesi birkaç gün menzile bağlı hareket yapabilir. Öte yandan ayılar fiyatı 50.460 doların altına çekerse, 18 Nisan’da dipten satın alan boğalar pozisyonlarını kapatmak zorunda kalabilir. Bu durumda parite 43.006,77 dolara kadar gerileyebilir.

Tersi olur ve 20-EMA’nın üzerine çıkılırsa kırılım yaşanabilir. Böyle bir hareket, tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 64.849,27 doların yeniden test edilmesi anlamına gelir.

ETH/USDT – Ethereum fiyat analizi

Ethereum (ETH) fiyatı 18 Nisan’da 50 günlük basit hareketli ortalamaya (SMA) (1.912 dolar) yaklaşacak biçimde düştü, ancak boğalar düşüş sırasında agresif bir şekilde alımları artırıp fiyatı 20 günlük üstel hareketli ortalamanın (EMA) (2.158 dolar) üzerine çıkaracak bir toparlanma gerçekleştirdi.

ETH/USDT paritesine ait günlük grafik. Kaynak: TradingView

İki gündür ayılarla boğalar arasında 20-EMA seviyesi için mücadele var. Eğer bu seviyenin altına düşülürse, ETH/USDT paritesi için 2.040,77 dolara ve ardından 50-SMA’ya kadar gerileme gelebilir. 50 günlük SMA’nın altında bir kırılım, satışları yoğunlaştırabilir ve 1.542 dolara kadar gerileme meydana gelebilir.

Bu varsayımın aksine, parite mevcut seviyelerden toparlanırsa düşüşlerde alımların kurumadığı ortaya çıkacak. Boğalar daha sonra fiyatı 2.545,84 dolardaki tüm zamanların en yüksek seviyesine çıkarmaya çalışacaktır. Bu direncin üzerinde bir kırılım, yükseliş trendinin bir sonraki ayağını başlatabilir.

BNB/USDT – Binance Coin teknik analizi

Güçlü yükseliş trendleri esnasında boğalar, genellikle 20 günlük üstel hareketli ortalama (EMA) (460 dolar) seviyesine doğru gerçekleşen düşüşlerde alımları hızlandırır. 18 Nisan tarihinde tam olarak bu gerçekleşti. Binance Coin (BNB) 20-EMA’dan yukarı sıçradı ve boğalar toparlanma sürecini başlattı.

BNB/USDT paritesine ait günlük grafik. Kaynak: TradingView

19 Nisan tarihindeki mum modelindeki uzun fitil, ayıların 550 dolarlık dirence karşı agresif bir şekilde savunma yaptığını gösteriyor. 20 Nisan’da da aynı direnç denendi ancak bu yazı yazılırken kırılamamıştı. Eğer bu noktadan fiyat aşağı iner ve 428 dolarlık desteğin altına inilirse düşüş 348,69 dolara kadar uzayabilir.

Tersine, eğer fiyat 550 doların üzerine çıkarsa, BNB/USDT paritesi 600 dolara ve ardından 638,56 dolara yükselebilir. Bu direncin kırılması 832,75 dolara ulaşabilecek yükseliş trendinin bir sonraki ayağını başlatabilir.

XRP/USDT – Ripple fiyat analizi

XRP fiyatı, boğaların düşük seviyelerde birikim yaptıkları 18 Nisan tarihinde 20 günlük üstel hareketli ortalamanın (EMA) (1,24 dolar) altına düştüğü gibi yukarı çıktı. Ancak alıcılar toparlanmayı devam ettiremedi ve rallinin devamı yerine satışların arttığı ortaya çıktı.

XRP/USDT paritesine ait günlük grafik. Kaynak: TradingView

Ayılar fiyatı 20-EMA’nın altına çekerse, %61,8 Fibonacci geri çekilme seviyesinin hesaplandığı 1,10 dolara kadar düşüşü mümkün kılabilir. Bu seviyenin altındaki kırılım, satışları yoğunlaştırabilir ve XRP/USDT paritesini 0,86 dolardaki %78,6 Fibonacci düzeltme seviyesine indirebilir.

Bu varsayımın aksine, eğer boğalar fiyatı 1,56 doların üzerine çıkarırsa, parite 1,80 dolara ve ardından 1,96 dolara yükselebilir. Ayılar bu seviyeyi agresif bir şekilde savunabilir, ancak boğalar engeli aşabilirse yukarı hareketin bir sonraki ayağı başlayabilir.

DOGE/USDT – Dogecoin teknik analiz

Dogecoin (DOGE) fiyatı 16 Nisan tarihinde muazzam biçimde yükseldikten sonra, 17 Nisan itibarıyla kâr alımları başladı. Böylece fiyat %50 Fibonacci geri çekilme seviyesinin hesaplandığı 0,25 doların hemen altına indi. Ayılar, düşüşü 18 Nisan tarihinde de devam ettirmeye çalıştı, ancak boğalar yine alımları artırdı.

DOGE/USDT paritesine ait günlük grafik. Kaynak: TradingView

19 Nisan’da boğalar, fiyatı tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 0,45 doların üzerine çıkarmaya çalıştı. Bu durum gerçekleşmeyince 20 Nisan’da geri çekilme görüldü. Eğer yeniden alımlar artar ve 0,45 dolar direnci aşılırsa DOGE/USDT paritesi için 0,63 dolar seviyesi hedefte olacak.

Ayıların 0,45 dolar seviyesini agresif bir şekilde savunması ve fiyatı düşürmesi yeni desteği 0,35 dolara taşıyacak. Eğer bu desteğin altında günlük kapanış gelirse, trader’ların artık satış yaptığı ortaya çıkacak. Parite daha sonra birkaç gün yatay seyredebilir. Ancak düşüş sürer ve fiyat 0,23 doların altına düşerse kontrol tamamen ayılara geçecektir.

ADA/USDT – Cardano fiyat analizi

Cardano (ADA) fiyatı hareketli ortalamaların altına düştü ve 18 Nisan tarihinde gün içi en düşük seviye olan 1,08 dolar görüldü. Bu noktada boğalar agresif bir şekilde alımları artırdı ve fiyat 50 günlük basit hareketli ortalamanın (SMA) (1,20 dolar) üzerine çıktı.

ADA/USDT paritesine ait günlük grafik. Kaynak: TradingView

Boğalar dün itibarıyla fiyatı 20 günlük üstel hareketli ortalamanın (EMA) (1,27 dolar) üzerine çıkararak toparlanma sürecini başlatmak istedi, ancak alıştan çok satış gerçekleşti. Fiyat 50-SMA‘nın da altına düştü. Eğer bu seviyenin altında günlük kapanış gelir ve yukarı hareket gelmezse, ADA/USDT paritesi 1,03 dolara kadar inebilir. Kesik çizgilerle gösterilen koridorun altına gelecek kırılım düşüş trendinin ilk sinyalini verecektir.

Alternatif biçimde boğalar devreye girer ve 1,03 dolar üzerinde alımlar artarsa, düşük seviyelerde alıcıların kesenin ağzını açtığı ortaya çıkacak. Parite bu süreçte birkaç gün daha menzile bağlı hareket edebilir. Daha sonra ise boğalar, fiyatı 1,55 doların üzerine çıkarmak üzere yükseliş trendi başlatabilir.

DOT/USDT – Polkadot teknik analiz

Polkadot (DOT) fiyatı 17 Nisan’da tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 48,36 dolara ulaştı, ancak boğalar daha yüksek seviyelerde alımlarını sürdüremedi. Mum çubuğundaki uzun fitil, trader’ların agresif bir şekilde bu seviyede kâr alımlarını artırdığını ve fiyatı da 42,28 dolar direncinin altına çektiğini gösteriyor.

DOT/USDT paritesine ait günlük grafik. Kaynak: TradingView

Satışlar üç gündür devam ediyor. DOT/USDT paritesi hareketli ortalamaların altına düşerek gün içi en düşük seviye olan 29,55 doları gördü. Boğalar fiyatı artırmayı hedeflese de fiyat 50 günlük basit hareketli ortalamanın (SMA) (37,40 dolar) üzerine çıkarmakta zorlanıyor.

Ayılar fiyatı 32 doların altına çeker ve günlük kapanış elde ederse parite 26,50 dolara kadar düşebilir. 20 günlük üstel hareketli ortalama (EMA) (39.146 dolar) düşmeye başladı ve göreceli güç endeksi (RSI) 39’un altında. Satıcılar net biçimde üstün duruyor.

Boğaların ilk hedefi, fiyatı hızlı biçimde 42,28 dolar direncinin üzerine çıkarmak olmalı. Eğer bu gerçekleşirse yukarıdaki olumsuz görüş geçersiz hale gelecektir. Bu seviyedeki kırılım, 48,36 doların yeniden test edilmesini sağlayabilir.

LTC/USDT – Litecoin fiyat analizi

Litecoin (LTC) fiyatı 17 Nisan itibarıyla, genellikle dönüş modeli olarak hareket eden ve kayan yıldız (shooting star) mum modeli oluşturdu. Altcoin, 18 Nisan’da bir başka sert satış süreci daha yaşadı ve fiyat 230 dolara kadar düştü.

LTC/USDT paritesine ait günlük grafik. Kaynak: TradingView

Boğalar düşüş sırasında alımları artırsa da toparlanma sürmedi. Bu durum, ayıların üstünlük sağlamaya çalıştığını gösteriyor. Satışlar, LTC/USDT paritesini 246,96 dolardaki desteğin de altına çekti.

Ayılar fiyatı 246,96 doların altında tutarsa, düzeltme süreci 50 günlük basit hareketli ortalamaya (SMA) (214 dolar) kadar derinleşebilir. Böyle bir hareket, yükseliş trendine ara verilmesine nede olacak.

Bu varsayımın aksine fiyat 246,96 dolardan geri dönerse, boğalar rahatlama rallisi başlatmaya çalışacaktır. 294,91 dolarda hesaplanan %61,8 Fibonacci geri çekilme seviyesinin üzerine doğru bir kırılım, boğaların yeniden direksiyona geçmesini mümkün kılabilir.

BCH/USDT – Bitcoin Cash teknik analiz

Bitcoin Cash (BCH), 24 Mart tarihinde en düşük 442,96 dolardan işlem gördükten sonra, 17 Nisan itibarıyla 1.213,51 dolara kadar yükseldi. Altcoin ani yükselişinin ardından şimdi düzeltme sürecinde. 18 Nisan itibarıyla fiyat 828,24 dolarda hesaplanan %50 Fibonacci geri çekilme seviyesinin hemen altına, 800 dolara kadar düştü. Ancak günün mum çubuğundaki uzun kuyruktan anlaşıldığı üzere düşük seviyelerde alımlar sıklaştı.

BCH/USDT paritesine ait günlük grafik. Kaynak: TradingView

Boğalar 20 Nisan’da toparlanma için mücadele veriyor. Eğer ayılar galip gelir ve fiyat 20 günlük üstel hareketli ortalamanın (EMA) (778 dolar) altına çekmeyi başarırsa, üstünlük tamamen onların eline geçecek.

Aksine, boğalar düşüşleri alım fırsatına çevirir ve fiyatı 1.060 doların üzerine çıkarırsa, BCH/USDT paritesi 1.213,51 doları yeniden test edebilir. Bu direncin üzerindeki kırılım, 1.570,55 doları hedefleyen yükseliş trendinin bir sonraki ayağını başlatabilir.

UNI/USDT – Uniswap fiyat analizi

Boğalar Uniswap (UNI) fiyatını 35,20 doların üzerinde tutamayınca 18 Nisan’da satışlar arttı. Altcoin, her iki hareketli ortalamanın da (MA) altına düştü ve gün içinde en düşük 26,97 dolar değerini gördü. Yine de günün mum modelindeki uzun kuyruktan anlaşıldığı gibi düşüşte alımlar arttı.

UNI/USDT paritesine ait günlük grafik. Kaynak: TradingView

20 günlük üstel hareketli ortalamanın (EMA) (32,12 dolar) bir duvar misali direnç olarak çalıştığı grafiğe yansıdı. Bu durum, trader’ların 20-EMA seviyesinde satışları artırdığını gösteriyor. Yani trendde olası bir değişikliğe dikkat etmek gerekiyor. Ayılar fiyatı 50 günlük basit hareketli ortalamanın (SMA) (30,76 dolar) altında tutarsa, satışlar ivme kazanabilir ve UNI/USDT paritesi 25,52 dolardaki kritik desteğe kadar düşebilir.

Bu seviyeden gelecek güçlü bir toparlanma, boğaların devreye girdiğini gösterecek. Bu durum, pariteyi birkaç gün boyunca 25,52 dolar ile 38 dolar arasında tutabilir.

25,52 doların altına gelecek kırılım 20 dolara kadar düşüşü gündeme getirebilir. Boğalar fiyatı 20-EMA’nın üzerine çıkarır ve kapanış elde ederse, bu olumsuz görüş geçersiz hale gelecektir.

Haberlerimizi Twitter, Facebook, Instagram hesaplarımızdan ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Nexo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!