NFT
featured
madenciler birikim yapıyor

Suçlu şahsa 1,5 milyon dolarlık Bitcoin’i iade edildi

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İsveç hükümeti, daha önce görülmemiş bir şekilde uyuşturucu ticaretiyle suçlanan ve daha sonra hüküm giyen suçluya 1,5 milyon dolar değerinde Bitcoin ödedi.

İsveç mahkemesi, iki yıl önce söz konusu şahsı çevrimiçi uyuşturucu satışı yoluyla 36 Bitcoin kazanmak ile suçlamıştı. Savcı Tove Kullberg, Bitcoin’in itibari para değerini kullanarak bir hesaplama yapmış ve mahkeme, suçlu şahsın elde ettiği 1,3 milyon İsveç kronuna (100 bin dolar) el koyulmasına karar vermişti.

Şahsın kripto birikimi, dava süreci ve hapis yattığı süre boyunca o kadar çok değer kazandı ki, 36 BTC’yi açık artırmaya çıkarmak ile görevli İsveç Yaptırım Kurumu’nun mahkeme talebini karşılamak için yalnızca 3 BTC’yi satması yeterli oldu.

Böylece değeri 1,5 milyon dolar civarı olan 33 BTC’nin sahibine iade edilmesine karar verildi. İsveç radyosuna konuşan Kullberg, seçtiği hesaplama yönteminin çoğu yönden talihsiz olduğunu ve öngöremediği sonuçlar doğurduğunu belirtti:

“Buradan çıkarılan ders, Bitcoin’in suçun işlendiği tarihteki değerinden bağımsız olarak BTC cinsinden değerlendirilmesi olmalı.”

Kullberg, kripto paralar yaygınlık kazandıkça, savcılık makamlarının da iş gücünü sektör hakkında eğitmek için yatırım yapması gerekeceğini vurguladı. “Kurumdaki bilgi düzeyini artırdıkça, yaptığımız hatalar da azalacaktır.”

Haberlerimizi Twitter, Facebook, Instagram hesaplarımızdan ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Nexo

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!