featured

İsveç Merkez Bankası Başkanı, Kripto Para Birimlerine Düzenleme Geleceğini Söyledi

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bloomberg, Risbank Başkanı Stefan Ingves’in Pazartesi günü yaptığı ve kara para aklamayı kripto para biriminin düzenlemeden kaçamamasının önde gelen nedenlerinden biri olarak gösterdiği yorumları bildirdi:

“Bir şey yeterince büyüdüğünde, tüketici çıkarları ve kara para aklama gibi şeyler devreye giriyor. Bu nedenle düzenlemenin gerçekleşeceğine inanmak için iyi bir neden var.”

İsveç’te Kripto Para Düzenlemesi Yok

İsveç, kripto paralar konusunda belirli bir düzenlemeye gitmedi. Ancak ülkenin Mali Denetleme Otoritesi kapsamında zorunlu raporlama söz konusu. Hükümet ve merkez bankası kripto varlıklara resmi olarak para tanımlaması yapmıyor.

İsveç, 2018’de dolaşımdaki nakitin yalnızca %1’i ile dijital ödeme altyapısı açısından en ilerici ülkelerden biridir. Risbank ayrıca, araştırmalarla bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) çıkarma planlarıyla en gelişmiş ülkelerden biridir. Sveriges Riksbank yöneticisi Stefan Ingves, bu yılın Nisan ayında İsveç’in e-Krona’sını beş yıl içinde piyasaya sürebileceğini ve bir CBDC lansmanı için bir zaman çerçevesi sağlayan ilk ülke olduğunu söyledi.

Kripto düzenlemesi açısından, İsveç finans piyasaları bakanı Asa Lindhagen bunu “uluslararası düzeyde devam eden bir çalışma” olarak nitelendirdi. Mevcut haliyle, İsveç hükümeti şu anda kripto değişim platformlarını düzenlemeye başlama sürecinde ve aynı zamanda kara para aklama konusuna da bakıyor.

Çin’in son kripto yasağı, düzenleme konusunu ön plana çıkardı ve İsveç ile birlikte Çin, merkez bankası dijital para birimi gelişmeleri açısından en gelişmiş ülkelerden biri.

Bazı hükümetler kripto şirketlerini ve borsalarını çökertmeye başladıkça ve bankaların CBDC’lere doğru hareket ettiğini açıklayan açıklamaların artmasıyla, kripto para birimlerinin düzenlenmesi daha da önemli bir konu haline geldi.

Haberlerimizi Twitter, Facebook, Instagram hesaplarımızdan ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Nexo

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!