featured
kripto-sozluk

Balina

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Balina Nedir?

Bitcoin balinaları, büyük miktarda Bitcoin sahibi olan ve bu yolla kripto para piyasasında fiyatları kolaylıkla hareket ettirebilme olanağı bulunan oyuncuları ifade eder.

Bir balina, doğrudan bir birey olabileceği gibi, çoğunlukla Bitcoin yatırım fonları veya serbest yatırım fonlarıdır. Bu fonlar, yatırımcıları adına büyük miktarda Bitcoin tutarlar. Bugün en bilinenlerinden biri Grayscale Bitcoin Trust fonudur. Fonda şu anda yaklaşık olarak 330,000 BTC bulunmaktadır ve bu miktar, dolaşımdaki BTC’lerin yüzde 1.7’si ediyor.

Kripto paraların ortaya çıkışı ve bu yeni varlık sınıfının alım-satımı, özellikle Reddit, Bitcointalk gibi sosyal ağlarda kullanılan birçok argo sözcüğü de beraberinde getirdi. Çok popüler olan “hodl” ifadesinin yanı sıra “balina” terimi de kripto para piyasalarında kullanılan bir başka argo sözcük. Piyasalarda fiyatlar son derece değişken olduğunda, balinalar olarak adlandırılan büyük oyuncular, genellikle piyasadaki değişimin arkasındaki neden olarak kabul edilir.

Haberlerimizi Twitter, Facebook, Instagram hesaplarımızdan ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Nexo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!