featured

Solana ağındaki kesinti fiyatı dibe çekti

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Solana, 2022 yılında beşinci kesintisini yaşadı. Kesintiye neden olan, konsensüs yazılımındaki bir hataydı.

Solana (SOL) ağı, son bir yılda en az yedi kez tam veya kısmi kesintiye uğradığından iyi bir yıl geçiremiyor.

Çarşamba günü, Solana blockchain üzerinde yaşanan bir hata blok üretiminin durmasına neden oldu. Olay görüntüleyicisine göre, doğrulayıcı operatörler mainnet’i yeniden başlatmayı başardı ancak yaklaşık dört buçuk saat sistem çalışmadı.

Solana Labs kurucu ortağı Anatoly Yakovenko, gönderdiği tweet’te yaşananları şöyle özetledi:

Dayanıklı nonce talimatı nedeniyle ağın bir kısmında bloklar geçersiz sayıldı ve konsensüs oluşturulamadı.

“Dayanıklı işlem nonce” ismi verilen sistem, Solana teknik makalesine göre işlem bloku hash verisini düzenleyen bir mekanizmayı ifade ediyor. Buradaki hata, düğümlerin (node) farklı çıktılar üretmesine neden olarak konsensüs hatasına neden oldu. Sonuçta sistem geçici olarak durdu.

Ağ, bu özellik devre dışı bırakılarak yeniden başlatıldı ve Yakovenko, hata düzeltmelerinin “en kısa sürede işleme konulacağını” ekledi.

Beklenildiği üzere, topluluktan protokole birçok tepki yorumu geldi:

Toparlan Solana! Bunları çoktan aşmış olmalıydık. Ben çok inanıyorum ama bu tip durumlarda şüphe duyuyorum.

CNBC kripto yatırımcısı ve Onchain Capital CEO’su Ran Neuner şöyle bir espri yaptı:

CoinGecko’ya göre SOL fiyatı, son 12 saat içinde yaklaşık yüzde 14 oranında değer kaybederek 40 doların altına düştü. Ağın yerel tokeni, Kasım 2021’deki tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 260 dolardan yüzde 85 düştü ve piyasa değeri bakımından ilk 10 token listesinden çıkmak üzere.

Genellikle “Ethereum katili” olarak adlandırılan Solana, aynı ay içinde iki kez kesinti yaşadığı Eylül 2021’den bu yana en az yedi kez tamamen veya kısmen çevrim dışı oldu.

Blockchain, ocak ayında hizmet kesintileri yaşadığı ve ayın 31’inden itibaren dokuz gün boyunca performans düşüşü yaşadığı için sorunlarla boğuştu. Ocak ayındaki ikinci kesinti için mükerrer işlemler suçlandı. Nisan ayının sonlarında ve mayıs ayının başlarında Solana, kripto para basma bot’ları nedeniyle yaklaşık sekiz saat boyunca çöktü.

Ek olarak, Solana blockchain saati yavaş kaldı ve gerçek dünya saatinin 30 dakika gerisinde çalışıyor. Durum sayfası, “Zincir üzerinde zaman, normalden daha uzun blok süreleri nedeniyle duvar saatlerinin gerisinde çalışmaya devam ediyor” mesajını paylaştı.

Haberlerimizi Twitter, Facebook, Instagram hesaplarımızdan ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Nexo

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!