featured
kripto-sozluk

Solana (SOL)

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
GBex

Solana (SOL) Nedir?

İşlem hızı ve sayısını artırmaya odaklanan üçüncü nesil blockchain’e Solana, ağın kullanım amaçlı tokenine ise SOL denir. Solana, saniyede binlerce işlem yürütebilen bir blockchain ağıdır. Aynı zamanda blockchain üzerinde akıllı sözleşme ve merkeziyetsiz uygulamaların oluşturulmasına da olanak sağlar.

Solana, 2017 yılında Anatoly Yakovenko tarafından kurulmuştur. Yakovenko, Qualcomm ve Dropbox’ta çalışma deneyimine sahiptir. Solana ekibinde mevcut durumda Apple, Intel, Google, Microsoft ve Twitter gibi şirketlerde çalışma deneyimi bulunan uzmanlar yer almaktadır.

Solana (SOL) ne işe yarıyor?

Solana blockchain’inin odak noktası, işlemlerin hızını ve sayısını artırmaktır. Mutabakat mekanizması olarak Hisse İspatı’nı kullanan blockchain, Tarih İspatı olarak adlandırılan bir yöntem ile de işlemlerin onaylanma süresini ciddi ölçüde hızlandırır.

Sırada bekleyen işlemlerin sırasının takibi, kripto paralar için büyük önem taşıyor. Emek İspatı kullanan Bitcoin blockchain’inde işlemler, bloklarda sıraya dizilmemiş bir şekilde gruplanıyor. Bitcoin madencileri, oluşturdukları bloka tek bir zaman damgası ekliyor. Bu blokların diğer tüm düğümler tarafından da onaylanması gerekiyor, bu nedenle işlemlerin doğrulanma süresi de oldukça uzayabiliyor. Zaman damgası, kimi zaman yanlış da olabiliyor.

Solana’nın kullandığı SHA256 hash özelliğinde ise bir işlemin hash’i, bir sonraki işlemin hash’i için girdi olarak kullanılıyor ve blockchain, işlem sırasını hash’e işliyor. Böylece zaman damgasına gerek kalmıyor ve düğümlerin işlem sırasını doğrulama süresi önemli ölçüde azalıyor.

Saniyede binlerce işlem yürütebilen Solana blockchain’i, ortalama 400 milisaniyede blok oluşturabiliyor. Kıyaslamak gerekirse, Bitcoin blockchain’inde ortalama blok süresi 10 dakika, Ethereum blockchain’inde ise 15 saniyedir.

SOL, Solana blockchain’inin kullanım amaçlı tokenidir. Blockchain ve akıllı sözleşmelere üzerindeki işlem ücreti, SOL ile ödenir. Token, aynı zamanda Hisse İspatı mutabakat mekanizmalı blockchain’de staking için de kullanılır. SOL, blockchain üzerinde geliştirilen merkeziyetsiz uygulamalarda bir yönetişim tokeni olarak da kullanım alanına sahiptir.

SOL, Solana blockchain’inin token standardı olan SPL protokolü tabanlıdır. Blockchain, enflasyonu azaltmak için SOL tokenleri zaman zaman yakar ve dolaşımdan kaldırır. Mayıs 2021 itibarıyla toplam arz 494.519.162, dolaşımda olan arz ise 272.637.428’dir. SOL, Mayıs 2021 itibarıyla tüm zamanların en yüksek seviyesini 18 Mayıs 2021’de 58,30 dolar ile görmüştür.

SOL nereden satın alınır?

SOL, Mayıs 2021 itibarıyla henüz Türkiye merkezli bir kripto para borsasında listelenmiyor. Tokeni Binance, FTX, Huobi, Bitfinex, Gate.io, OKEx, HitBTC ve Crypto.com gibi yabancı borsalar üzerinden alıp satmak mümkün.

Haberlerimizi Twitter, Facebook, Instagram hesaplarımızdan ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Nexo

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!