featured

RÖPORTAJ: KuCoin Ülke Müdürü Kafkas Sönmez

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İçeriklerimiz hepsi otomatik bot ve manuel paylaşım ile aktarım sağlanır. Hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi ve öneri değildir., Kripto sektöründe alacağınız karar ve sorumluluk tamamen kullanıcıların kendisine aittir., Kripto ve finans söktürünün büyük bir risk olduğunu sakın unutmayınız bu uyarıları dikkate almanızı tavsiye ederiz. Sektörü araştırmanızı tavsiye ederiz. Proje yatırımlarını çok iyi araştırmanızı tavsiye ederiz.

Türkiye pazarına açılma kararı alan KuCoin‘in ülke müdürü Kafkas Sönmez, Cointelegraph sorularını yanıtladı.

Kripto para ekosistemine yeni dahil olan “yatırımcılara kullanımı kolay platform” sunma hedefiyle 2017 yılında kurulan KuCoin, kısa sürede dünyanın en büyük kripto para borsalarından biri haline geldi.

Kayıtlı kullanıcı sayısı 10 milyonu aşan KuCoin, günümüzde 200’den fazla ülke ve bölgede hizmet veriyor.

KuCoin, kripto para bilinirliği ve kullanımının son yıllarda hızla arttığı ve işlem hacmi bakımından en büyük piyasalardan biri haline gelen Türkiye’yi de hizmet bölgesine katıyor. Borsa, geçtiğimiz ay Türkiye pazarına girme kararı aldı.

Cointelegraph yaptığı özel röportaj ile KuCoin Ülke Müdürü Kafkas Sönmez’e sorulan sorular:

KuCoin, Türkiye pazarına girmeye nasıl karar verdi? Buraya ilişkin çalışmaları nelerdir?

Çoğu küresel kripto para borsasının Türkiye pazarına girmeye hazırlandığını veya girdiğini görüyoruz. Neden bu pazara girmek için iyi bir dönem olduğu sorusunun en önemli cevaplarından biri, geç kalmamanın önemli olmasıdır. KuCoin ekosistemini büyütmeye devam ettikçe, biz de mevcut işlerimizi iyileştirmek ve spot, marj, vadeli işlemler, alım satım botu, kredi, staking, IGO, NFT pazar yeri vb. yeni işler geliştirmek için durmadan çalışıyoruz. Dünya genelinde daha da fazla hizmet sunma ve farklı piyasalardaki hizmetleri geliştirme tutkumuz ve yeterliliğimiz var.

Borsanın ülke için vizyonu ve planları nedir? Hem kısa hem de uzun vadeli nasıl hedefleri bulunuyor?

Türkiye, kripto paraların en popüler olduğu ve kabul gördüğü ülkelerden biri. KuCoin için de hep önemli pazarlardan biri oldu. Türkiye yaklaşık 84 milyonluk nüfusa sahip. Bunun 55 milyona yakını 18 yaşın üzerinde ve kripto para piyasasında işlem yapma potansiyeline sahip. Kripto varlıklara en çok ilgi, hepimizin bildiği gibi genç nesilden geliyor. Türkiye de bu bakımdan büyük bir avantaja sahip. Özetle KuCoin, kendini küresel kullanıcılara profesyonel ve yüksek kalitede hizmetler sunmaya adadı. Türkiye’deki kullanıcılara mevcut durumda dil ve topluluk bakımından detaylara önem veren, yatırma ve çekimden çeşitli alım satım işlemlerine birçok hizmet sunuyoruz. Uzun vadede Web 3.0, metaverse, merkeziyetsizlik ve diğer alanları keşfetmeye ve hem Türkiye hem de dünya genelinden kullanıcılarımız için sektörün ön saflarında olmaya devam edeceğiz.

Türkiye’de bir kripto para borsası yönetmenin zorlukları nelerdir? Borsanın global bir borsa olması yasal uyumluluğu nasıl etkiliyor?

Şu anda Türkiye’de yerel bir borsamız bulunmuyor. Profesyonel bir küresel borsa olarak KuCoin, KuCoin Exchange’in sektöre ilişkin yerel yasa ve düzenlemelerine her zaman uyum sağladı. KuCoin, kullanıcıların bölgesel yasa, düzenleme ve politikalarına da uyuyor. Çeşitli ülkelerin yasal gereklilikleriyle iş birliği içinde bulundu. En büyük 5 uluslararası borsadan biri olarak bu konuda örnek teşkil ettik.

Türkiye’de kripto para piyasalarına devletin ve tüketicinin yaklaşımı nasıl değişti? Yasal düzenlemelerin hem işletmeler hem de kripto kullanıcıları açısından nasıl şekillendiğini düşünüyorsunuz?

Türkiye gelişmekte olan bir ülke olduğu ve Türk lirasında aşırı dalgalanma görüldüğünden dolayı, ülke nüfusunun büyük bir kısmı paranın değer kaybını önlemek için USD endeksli yatırım araçlarını tercih etme eğilimi gösteriyor. Diğer yandan kripto paralar, özellikle de kolay para kazanma yolu olarak görüldüklerinden dolayı halk tarafından epey tercih ediliyor. Kripto para günümüzde hala yeni bir finansal sektör ve bazı kimlik tespiti riskleri ve kavramsal riskler mevcut. Türk hükümetinin kripto para kısıtlamaları vatandaşları ve ekonomisini korumaya dayanıyor, ki bu iyi bir bakış açısı. İlgili küresel düzenlemelerin oturmaya ve uygun hale gelmeye devam etmesiyle birlikte her şeyin iyiye gideceğine inanıyoruz.

KuCoin’in yasal uyumluluğu sağlamak için planları nelerdir?

Sektörel yasa ve düzenleme trendlerine her zaman dikkat eden bir küresel profesyonel hukuk ekibimiz var. Neredeyse beş yıldır faaliyet gösteren ve adım adım dünyanın önde gelen uluslararası borsalarından birine dönüşmemizi sağlayan sektörel değişiklikleri deneyimleyen bir borsa olan KuCoin, kendi iş gelişimimiz ve ürün ihtiyaçlarımıza dayalı küresel uyum planına sahip. Uygunluk gerekliliklerini her bakımdan iyileştirmeye ve karşılamaya devam edeceğiz.

Borsanın yol haritasında banka veya borsa gibi yerel kuruluşlar ile iş birliği yer alıyor mu?

Çeşitli ülkelerin yasa ve düzenleme gerekliliklerine dayalı olarak, geleneksel finans alanlarıyla ilişkili işimize uygun iş birliği fırsatlarını aramaya ve çeşitli piyasalardaki kullanıcılarımıza uygunluğu getirmeye devam edeceğiz. İtibari para işimiz de şu anda dünya çapında büyüyor ve tüm dünyadan kullanıcılara elverişlilik sunuyor. Gelecekte de optimizasyona ve ilgili alanlarda uygulamaya devam edeceğiz.

Sizce 2022’de kripto para piyasasını neler bekliyor? Önemli trendler ve gündem maddeleri neler olacak? KuCoin Türkiye için ne öngörüyorsunuz?

Kripto piyasasının 2022’de yeni geliştirme optimizasyonu ve zorluklarıyla karşı karşıya olacağı muhakkak. Mevcut küresel ekonomik durumun yol açtığı piyasa dalgalanması da yatırımcı güvenini bir miktar etkiledi, fakat kripto sektöründeki yoğun gelişim istikrarlı bir ivme bulacaktır. 2022’de Web 3.0, Metaverse, NFT ve diğer alanlar güncellenmeye ve optimize edilmeye devam edecek ve KuCoin de çeşitli ürün ve faaliyetlerini iyileştirmeyi ve bu alanlarda giderek daha önemli bir rol oynamayı sürdürecek. Bu yılın neredeyse yarısını geride bıraktır. KuCoin yalnızca çeşitli alım satım ürünlerinin kalitesini artırmak ve küresel kullanıcılara sunduğu hizmetleri iyileştirmek ile kalmadı, ayrıca KuCoin Labs araştırma & geliştirme ve NFT pazar yeri gibi ileri iş kolları da geliştirdi. KuCoin’in Türkiye pazarındaki gelecek faaliyetlerine gelince, sürekli optimize edilen hizmetlerimiz ve Türkiye’deki kullanıcıların ihtiyaçlarına verdiğimiz önem ile KuCoin’in Türkiye pazarında giderek daha etkili olacağından ve daha fazla yerel kullanıcı tarafından kabul göreceğinden eminiz.

İçeriklerimiz hepsi otomatik bot ve manuel paylaşım ile aktarım sağlanır. Hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi ve öneri değildir., Kripto sektöründe alacağınız karar ve sorumluluk tamamen kullanıcıların kendisine aittir., Kripto ve finans söktürünün büyük bir risk olduğunu sakın unutmayınız bu uyarıları dikkate almanızı tavsiye ederiz. Sektörü araştırmanızı tavsiye ederiz. Proje yatırımlarını çok iyi araştırmanızı tavsiye ederiz.

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!