featured

Profesyonel Bitcoin yatırımcıları dipten almaya devam ediyor

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Mevcut durumda piyasada hafif bir endişe olsa da, profesyonel yatırımcılar dipten almayı sürdürüyor.

Bitcoin grafiğine haftalık veya günlük çerçeve bakmak olumsuz bir tablo sunuyor ve Bitcoin’in (BTC) 69 bin dolarda rekor kırdığından beri sürekli daha düşük dip fiyatlar belirlediği açıkça görülebiliyor.

10 Kasım’daki pik ise ABD’nin 30 yılın en yüksek enflasyonunu duyurmasından hemen sonra gerçekleşti, fakat Çinli gayrimenkul şirketi Evergrande’nin borçlarında temerrüde düşmesine ilişkin endişeler nedeniyle duyarlılık hemen değişti.

Yatırımcılar hala Stablecoin düzenlemelerinden korkuyor

Kripto piyasasında ilk düzeltme aşamasını, düzenleyici ve politika yapıcıların stablecoin ihraççılarına uyguladıkları amansız baskı izledi. İlk olarak ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), 12 Kasım’da VanEck’in spot Bitcoin ETF teklifini reddetti. Tether’ın (USDT) stablecoin’inin ödeme gücü olmadığı ve Bitcoin fiyatının manipülasyona açık olduğu görüşü, ret kararıyla doğrudan ilişkiliydi.

ABD Bankacılık, İmar ve Şehircilik İşleri Komitesi, 14 Aralık’ta stablecoin’ler üzerine tüketici koruması ve risklerine odaklanan bir oturum düzenledi. ABD Mali İstikrar Gözetim Konseyi (FSOC) ise 17 Aralık’ta stablecoin’ler ve diğer dijital varlıkların yaygınlık kazanmasına ilişkin endişelerini dile getirdi. FSOC, “Konsey, devlet ve federal düzenleyicilerin dijital varlıklara uygulanabilecek düzenleme ve araçları incelemesini tavsiye ediyor,”.

Yatırımcıların kötüleşen duyarlılığı, CME Bitcoin vadeli işlem sözleşmelerinin fiyat farkına da yansıdı. Bu gösterge, vadeli işlem sözleşmeleri ile mevcut spot piyasa arasındaki fiyat farkını ölçüyor.

Bu indikatörün negatife dönmesi, son derece önemli bir uyarıdır ve piyasaya düşüş beklentisinin hakim olduğunu gösterir.

Sağlıklı piyasalarda vadeli işlem sözleşmeleri, genellikle spot piyasaya kıyasla yıllık yüzde 0,5 ile 2 arasında daha yüksek fiyattan işlem görüyor.

Gösterge, 9 Aralık’ta Bitcoin 49 bin doların altında seyrederken “nötr” bölgede bulunuyor. Bu durum, kurumsal yatırımcılar arasında düşüş beklentisi olmasa da güven eksikliği olduğunu ortaya koyuyor.

Büyük yatırımcıların güveni artıyor

Borsa verileriyse yatırımcıların uzun ve kısa pozisyonlarına dair fikir sunuyor. Yatırımcıların spot, sürekli vadeli ve vadeli işlem piyasalarındaki pozisyonlarını analiz ederek, profesyonel yatırımcıların ne öngördüğüne dair daha iyi bir çıkarım yapılabilir.

Bitcoin fiyatı 3 Aralık’ta yüzde 19 değer kaybetse de; Binance, Huobi ve OKEx’teki üst düzey yatırımcılar uzun kaldıraçlı pozisyonlarını ardırdı. Uzun/kısa pozisyon oranında hafif bir gerileme gören tek borsa Binance oldu ve oran, 1,09’dan 1,03’e geriledi. OKEx’te ise bu oran iki haftada 1,51’den 2,91’e yükseldi.

Yani mevcut durumda piyasada hafif bir endişe olsa da, profesyonel yatırımcılar dipten almayı sürdürüyor.

Haberlerimizi Twitter, Facebook, Instagram hesaplarımızdan ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Nexo

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!