NFT Oyunları
NFT Oyunları

NFT Oyunları Nedir? ve Nasıl Çalışır

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İçeriklerimiz hepsi otomatik bot ve manuel paylaşım ile aktarım sağlanır. Hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi ve öneri değildir., Kripto sektöründe alacağınız karar ve sorumluluk tamamen kullanıcıların kendisine aittir., Kripto ve finans söktürünün büyük bir risk olduğunu sakın unutmayınız bu uyarıları dikkate almanızı tavsiye ederiz. Sektörü araştırmanızı tavsiye ederiz. Proje yatırımlarını çok iyi araştırmanızı tavsiye ederiz.

NFT oyunları, Oyun-Fi dünyasında kazanç elde etmenin bir yolu olarak popüler hale gelmiştir. Oyun içi NFT’lerinizi diğer koleksiyonerlere ve oyunculara satabilir, kazanmak için oyna modelleriyle tokenlar bile kazanabilirsiniz.

NFT’ler, blockchain üzerinde yer alan benzersiz dijital koleksiyonluklardır. Bu özellik NFT’lerin oyun içinde karakterlerin, ürünlerin ve alınıp satılabilir diğer öğelerin temsilleri olarak kullanılabilmesini sağlar.

NFT oyunları en çok Ethereum ve Binance Smart Chain (BSC) üzerinde yer alır. CryptoBlades ve Axie Infinity gibi bazıları koleksiyonluk karakterlerle savaş deneyimi sunarken Sorare gibi bazıları ise koleksiyonluk kartlar kullanır.

Popüler NFT oyunları

Çoğu BSC ve Ethereum üzerinde yer alan farklı birçok NFT oyunu vardır. Bazıları daha geleneksel bir video oyunu deneyimi sunarken bazılarının da başlıca dayanak noktası NFT’lerin toplanmasıdır.

NFT Oyunları Nasıl Çalışır

NFT oyunları, kripto koleksiyonluklarını cüzdanınızda tutmanızdan farklıdır. Bir NFT oyunu; NFT’leri kuralları, mekanizmaları ve oyuncu etkileşimlerinde kullanır. Örneğin, özel karakteriniz ya da avatarınız oyunda bir NFT ile temsil edilebilir. Oyunu oynarken bulacağınız dijital öğeler de NFT olabilir. Kar etmek için daha sonra NFT’lerinizi diğer oyuncularla takas edebilir ya da satabilirsiniz. Daha yeni bir model olan kazanmak için oyna, NFT oyunlarından gelir elde etmenize de imkan tanır. İleride bundan daha ayrıntılı bahsedeceğiz.

Peki, NFT’leri bir oyun ortamına teknik olarak nasıl dahil edebilirsiniz? NFT’lerin bir oyun içinde takas edilmesini, oluşturmasını ve kullanılmasını sağlamak için geliştiriciler, kullanılan NFT’lere yönelik kuralları belirlemek amacıyla akıllı sözleşmeler oluşturur. Akıllı sözleşmeler, bir blockchain üzerinde yer alan ve kendi kendini yürüten kod parçalarıdır.
Örneğin CryptoKitties, oyunun yapısını oluşturan az sayıda ana sözleşmeye sahiptir. Bunların arasında en ünlüsü, yeni kediler üreten rastgele mekanizmayı belirleyen geneScience sözleşmesidir. Oyunun geliştiricileri ilk başta bu sözleşmenin kodunu gizli tutmuştur. Konuyla ilgilenen oyuncular, ortaya çıkan kedilerin sahip olacağı özelliklerin olasılığını analiz etmek için araçlar bile geliştirmiştir. Bu bilgi sayesinde oyuncular, maddi değeri daha yüksek nadir cinsler geliştirme şanslarını optimize edebilmiştir.

NFT Oyunları Nedir

Kazanmak için oyna NFT oyunları, kullanıcılara oyun oynayarak bir gelir akışı elde etme şansı verir. Bir oyuncu genellikle tokenlarla bazen de NFT’lerle ödüllendirilir ve ne kadar uzun süre oynarsa o kadar çok kazanır. Kazanılan tokenlara çoğu zaman oyun içi yaratım süreçlerinde ihtiyaç duyulur.

Bu iki seçenek arasında token yöntemi daha istikrarlı olan seçenektir çünkü oyun oynayarak düzenli bir şekilde token kazanmak mümkünken NFT dağıtımı daha şansa dayalıdır. Kazanmak için oyna, özellikle düşük gelirli ülkelerde sabit gelire ya da sosyal güvenliğe bir alternatif ve destek olarak popüler hale gelmiştir.

Axie Infinity, en tanınmış kazanmak için oyna oyunlarından biri haline gelmiştir. Oyun, üç Axie satın almayı içeren bir başlangıç yatırımı gerektirir ya da başka bir oyuncudan ücretsiz Burs alınabilir. Bir Başlangıç Ekibi kurup görevleri ve yarışmaları tamamlamaya başladıktan sonra borsalarda alınıp satılabilen bir ERC-20 tokenı olan Smooth Love Potion (SLP) kazanabilirsiniz.
Oyuncular yeni Axie’ler üretmek için SLP’lerini kullanarak bu ürüne yönelik bir ekonomi yaratır. Axie Infinity, birçok kullanıcının kazanmak için oyna modeliyle geçimini sağlamaya başlamasıyla özellikle Filipinler’de popülerlik kazanmıştır. Birçok oyuncu ayda 200 – 1000 USD arası hatta piyasa fiyatına ve harcanan zamana bağlı olarak daha da fazlasını kazanmaktadır.

Oyun içi NFT’ler Nedir

Oyun içi NFT’ler, NFT oyunlarını oynayarak gelir elde etmeniz için başka bir yol sunar. Axie Infinity’de SLP ya da CryptoBlades’te SKILLS gibi birbiriyle değiştirilebilir bir ERC-20 token kazanmak yerine koleksiyonluk öğeleri temsil eden NFT’ler kazanırsınız. Bu oyun mekanizması, NFT oyunlarıyla gelir elde etmenin geleneksel yoludur. Öğeler görünümleri, nadirlikleri ya da oyundaki kullanımlarına bağlı olarak farklı değerlere sahip olur.


CryptoKitties, oyun içi NFT’lerin toplanmasına dayanan oyunlara bir örnektir. Şans faktörü olmadan oynamaya devam etmenin ve sabit gelir etmenin bir yolu yoktur. Yeni NFT oyunlarının çoğu, kazanmak için oyna modelini ve oyun içi NFT’leri birlikte sunar.

NFT Nedir?

Benzersiz token (NFT), blockchain üzerinde eşsiz bir varlığı temsil eden bir dijital, kriptografik tokendır. NFT’lerin birçok kullanım alanı vardır. Bir oyundaki dijital bir varlık, koleksiyonluk bir kripto sanat eseri, hatta gayri menkul gibi gerçek dünyadan bir obje bile NFT olabilir. NFT’ler, “kopyala-yapıştır” dünyasında merkeziyetsiz dijital koleksiyonluk öğeler ve mülkiyet yaratmaya yönelik uzun süredir devam eden bir sorunu çözmüştür.

NFT’ler eşsizdir, yani birbirleriyle değiştirilemezler. Bu özellik, her bir tokenın benzersiz olduğu ve başka herhangi bir tokenın bire bir yerine geçemeyeceği anlamına gelir. 1 BTC’yi (bitcoin) başka bir 1 BTC ile her yoldan bire bir takas edebilirsiniz. Fakat bir NFT’de, hatta birden fazla versiyonla seri olarak çıkarılan NFT sanat eserlerinde bile bunu yapmak imkansızdır. Böyle serilerde her bir NFT’nin meta verileri, numaralandırılmış baskı serilerindekine benzer şekilde farklılık gösterecektir.

İçeriklerimiz hepsi otomatik bot ve manuel paylaşım ile aktarım sağlanır. Hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi ve öneri değildir., Kripto sektöründe alacağınız karar ve sorumluluk tamamen kullanıcıların kendisine aittir., Kripto ve finans söktürünün büyük bir risk olduğunu sakın unutmayınız bu uyarıları dikkate almanızı tavsiye ederiz. Sektörü araştırmanızı tavsiye ederiz. Proje yatırımlarını çok iyi araştırmanızı tavsiye ederiz.

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!