featured
alım-satım-stratejisi

Kripto Para Alım Satım Stratejileri

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İçeriklerimiz hepsi otomatik bot ve manuel paylaşım ile aktarım sağlanır. Hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi ve öneri değildir., Kripto sektöründe alacağınız karar ve sorumluluk tamamen kullanıcıların kendisine aittir., Kripto ve finans söktürünün büyük bir risk olduğunu sakın unutmayınız bu uyarıları dikkate almanızı tavsiye ederiz. Sektörü araştırmanızı tavsiye ederiz. Proje yatırımlarını çok iyi araştırmanızı tavsiye ederiz.

Alım satım stratejisini, tüm alım satım hareketleriniz için geniş kapsamlı bir plan olarak tanımlayabiliriz. Bu strateji, alım satıma yönelik tüm girişimlerinizde size rehberlik edecek genel bir çerçevedir.

Kripto para alım satımlarından kar elde etmenin sayısız yolu vardır. Alım satım stratejileri, bu teknikleri genel bir çerçeve altında organize ederek takip edebilmenizi kolaylaştırır. Bu sayede kripto para stratejilerinizi devamlı olarak izleyebilir ve optimize edebilirsiniz.

Bir alım satım stratejisi oluştururken dikkate almanız gereken iki yaklaşım teknik analiz (TA) ve temel analizdir (FA). Hangi yaklaşımın hangi stratejiye uygulanabilir olduğundan bahsedeceğiz fakat ilerlemeden önce lütfen bu iki kavram arasındaki farkları anladığınızdan emin olun.

Farklı birçok alım satım stratejisi olduğu için en yaygın olan bazılarından bahsedeceğiz. Bu makalede başlıca odağımız kripto para alım satım stratejileri olacak. Fakat bahsedeceğimiz tekniklerin çoğu, forex, hisse senedi, opsiyon ya da altın gibi değerli metaller için de uygulanabilir.

O zaman, kendi alım satım stratejinizi yaratmak ister misiniz? Bu makale kripto piyasalarında spekülasyona nasıl yaklaşmanız gerektiğinin temelleri konusunda size yardımcı olacak. Sağlam bir alım satım stratejisiyle alım satım ve yatırım hedeflerinize ulaşma ihtimaliniz artacaktır.

Alım satım stratejisi nedir?

Alım satım stratejisini, tüm alım satım hareketleriniz için geniş kapsamlı bir plan olarak tanımlayabiliriz. Bu strateji, alım satıma yönelik tüm girişimlerinizde size rehberlik edecek genel bir çerçevedir.

Bir alım satım planı, gereksiz birçok kararı ortadan kaldırdığı için finansal risklerden kaçınmaya da yardımcı olur. Bir alım satım stratejisine sahip olmak alım satım yapmak için zorunlu olmasa da kimi zaman hayat kurtarıcı olabilir. Piyasada beklenmeyen bir şey olduğunda (ve olacaktır da) nasıl tepki vereceğinizi alım satım planınız belirler – duygularınız değil. Diğer bir deyişle bir alım satım planına sahip olmak sizi olası sonuçlara karşı hazırlıklı hale getirir. Genellikle büyük finansal kayıplara yol açan aceleci, dürtüsel kararlar almanızı engeller.

Örneğin kapsamlı bir alım satım stratejisi şunları içerebilir:

  • hangi varlık sınıflarını alıp sattığınız
  • hangi düzenleri kullandığınız
  • hangi araçları ve göstergeleri kullandığınız 
  • giriş ve çıkışlarınızı neyin tetiklediği (stop loss’u nereye koyduğunuz)
  • pozisyon büyüklüğünüzü neyin belirlediği
  • portföyünüzün performansını nasıl kaydettiğiniz ve ölçtüğünüz

Alım satım planınız bunlara ek olarak diğer genel prensipleri, hatta bazı küçük ayrıntıları bile içerebilir. Örneğin, hiçbir zaman Cuma günleri alım satım yapmayacağınızı ya da yorgun ve uykulu hissediyorsanız asla alım satım yapmayacağınızı önceden belirleyebilirsiniz. Ya da bir program oluşturabilir böylece yalnızca haftanın belirli günlerinde alım satım yapabilirsiniz. Haftasonları Bitcoin fiyatını kontrol etmeye devam ediyor musunuz? Pozisyonlarınızı her zaman için hafta sonundan önce kapatın. Bunun gibi kişiselleştirilmiş bir yönlendirmeyi de alım satım stratejinize ekleyebilirsiniz.

Bir alım satım stratejisi tasarlamak geriye ve ileriye yönelik testlerle doğrulama yapmayı da kapsayabilir. Örneğin, Binance Vadeli İşlemler test ağında kağıt üzerinden alım satım yapabilirsiniz.

Bu makalede iki tür alım satım stratejisinden bahsedeceğiz: aktif ve pasif.

Birazdan göreceğiniz gibi alım satım stratejilerinin tanımları katı olmak zorunda değildir ve bu iki stratejinin kesiştiği noktalar olabilir. Aslında, birden fazla stratejiyi bir araya getirerek hibrid bir yaklaşımı benimsemek de düşünülebilir.

Aktif alım satım stratejileri

Aktif stratejiler daha fazla zaman ve dikkat gerektirir. Bunlara aktif adı verilir çünkü sürekli olarak takip etmeyi ve sıklıkla portföy yönetimi yapmayı gerektirir.

Günlük alım satım

Günlük alım satım en tanınmış aktif alım satım stratejisi olabilir. Aktif alım satım yapan herkesin tanımı gereği günlük alım satım yaptığına yönelik yaygın bir inanış vardır fakat bu doğru değildir.

Günlük alım satım, pozisyonlara aynı gün içinde girmeyi ve çıkmayı içerir. Dolayısıyla günlük yatırımcılar gün içi fiyat hareketlerinden yani fiyatın bir alım satım günü için gösterdiği değişikliklerden kar elde etmeyi amaçlar.

“Günlük alım satım” terimi, alım satımların günün yalnızca belirli saatlerinde yapılabildiği geleneksel piyasalara dayanır. Yani bu piyasalarda günlük alım satım yapanlar işlemlere ara verilen akşam saatlerinde bir pozisyon içinde kalmaz.

Dijital alım satım platformlarının çoğu, günün 24 saati, yılın 365 günü açıktır. Dolayısıyla günlük alım satım, kripto piyasalarında kısmen farklı bir bağlamda kullanılır. Tipik olarak, yatırımcıların pozisyonlara 24 saat veya daha az süreliğine girip çıktığı kısa vadeli alım satım tarzlarını ifade eder.

Günlük yatırımcılar alım satım fikirlerini oluşturmak için genellikle fiyat hareketlerini ve teknik analizi kullanır. Bunun yanı sıra piyasadaki verimsizlikleri belirlemek için diğer tekniklerden de faydalanabilirler.

Günlük kripto para alım satımı bazı kişiler için çok karlı olabilir ama bu stil genellikle çok stresli ve talepkardır ayrıca yüksek risk içerebilir. Bu nedenle günlük alım satımlar daha deneyimli yatırımcılar için önerilir.

Dalgalı (swing) alım satım

Dalgalı (swing) alım satım, pozisyonları bir günden daha uzun süreyle fakat birkaç haftadan ya da bir aydan daha kısa süreyle tutmayı içeren daha uzun vadeli bir stratejidir. Bazı açılardan dalgalı alım satım, günlük alım satımlarla trend alım satımlarının ortasında yer alır.

Dalgalı alım satım yapanlar genellikle etkisi birkaç gün ya da hafta süren oynaklık dalgalarından faydalanmaya çalışır. Dalgalı yatırımcılar alım satım fikirlerini belirlemek için teknik ve temel analizin bir kombinasyonunu kullanabilir. Doğal olarak temel değişimlerin ortaya çıkması daha uzun sürer ve işte bu noktada temel analiz devreye girer. Yine de grafik formasyonları ve teknik göstergeler de dalgalı alım satım stratejilerinde önemli bir rol oynayabilir.

Dalgalı alım satım, yeni başlayanlar için en kullanışlı alım satım stratejisi olabilir. Dalgalı alım satımların, günlük alım satımlara kıyasla önemli bir avantajı dalgalı işlemlerin sonuçlarının daha uzun sürede ortaya çıkmasıdır. Fakat aynı zamanda sonuçlar, işlemi takip etmeyi zorlaştırmayacak kadar da kısa sürede alınır.

Bu sayede yatırımcılar kararlarını değerlendirmek için daha fazla zamana sahip olabilir. Çoğu zaman işlemin gidişatına göre tepki vermek için yeterli zaman bulunur. Dalgalı alım satımda kararlar daha az aceleyle ve daha mantıklı şekilde verilebilir. Diğer yandan günlük alım satım genellikle hızlı kararlar almayı ve bu kararları hızla uygulamaya koymayı gerektirir. Bu durum da yeni başlayanlar için ideal değildir.

Trend alım satımı

Kimi zaman pozisyon alım satımı olarak adlandırılan trend alım satımı bir pozisyonu daha uzun süreliğine, genellikle en az birkaç ay tutmayı içerir. İsminden de anlaşılabileceği gibi trend yatırımcıları bir yöndeki trendlerden faydalanmaya çalışır. Trend alım satımı yapanlar yukarı trendlerde uzun pozisyonlara ve aşağı trendlerde kısa pozisyonlara girebilir.

Trend yatırımcıları genellikle temel analizden faydalanır ama bu her zaman geçerli olmayabilir. Yine de temel analiz, ortaya çıkması daha uzun zaman alan olayları değerlendirmeye alır – ve trend yatırımcılarının faydalanmayı amaçladığı hareketler de bunlardır.

Bir trend alım satım stratejisi, dayanak varlığın hareketine trend yönünde devam edeceğini varsayar. Fakat, trend alım satımı yapanlar trend değişimi olasılığını da hesaba katmalıdır. Dolayısıyla başarı oranlarını artırmak ve finansal riskleri azaltmak amacıyla hareketli ortalamaları, trend çizgilerini ve diğer teknik göstergeleri de stratejilerine dahil edebilirler.

Trend alım satımı, gerekli özeni gösterir ve risklerini yönetirlerse yeni kullanıcılar için ideal olabilir. 

Anlık Alım Satım (Scalping)

Anlık alım satım (scalping) en hızlı alım satım stratejisidir. Anlık alım satım yapanlar büyük hareketlerden ya da trendlerden avantaj elde etmeye çalışmaz. Bu strateji küçük fiyat hareketlerinden tekrar tekrar faydalanmaya odaklanır. Örneğin, alış satış fiyat farklarından, likidite boşluklarından ve piyasadaki diğer verimsizliklerden kar elde etmeye çalışır. 

Anlık alım satım yapanlar pozisyonlarını uzun bir süre tutmayı amaçlamaz. Anlık yatırımcıların, bir pozisyonu saniyeler içinde açıp kapatması oldukça yaygındır. Bu nedenle anlık satım çoğu zaman Yüksek Frekanslı Alım Satım (HFT) ile bağlantılıdır.

Anlık alım satım, yatırımcının tekrar tekrar ortaya çıkan bir piyasa verimsizliğini bulması ve bundan faydalanması durumunda karlı bir strateji olabilir. Verimsizliğin yaşandığı her sefer küçük bir kar elde edilir ve zamanla bu karlar birikir. Anlık işlemler genellikle, pozisyonlara girmenin ve pozisyonlardan çıkmanın nispeten kolay ve tahmin edilebilir olduğu yüksek likiditeye sahip piyasalar için idealdir.

Anlık işlemler, kompleks olmaları nedeniyle yeni kullanıcılar için önerilmeyen ileri seviye bir alım satım stratejisidir. Piyasanın mekanizmaları hakkında derinlemesine bilgi sahibi olmayı da gerektirir. Bunun dışında, anlık alım satımlar genellikle büyük yatırımcılar için (balinalar) daha uygundur. Hedeflenen kar oranları daha düşüktür, dolayısıyla daha büyük pozisyonlar üzerinden alım satım yapmak daha mantıklıdır.

İçeriklerimiz hepsi otomatik bot ve manuel paylaşım ile aktarım sağlanır. Hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi ve öneri değildir., Kripto sektöründe alacağınız karar ve sorumluluk tamamen kullanıcıların kendisine aittir., Kripto ve finans söktürünün büyük bir risk olduğunu sakın unutmayınız bu uyarıları dikkate almanızı tavsiye ederiz. Sektörü araştırmanızı tavsiye ederiz. Proje yatırımlarını çok iyi araştırmanızı tavsiye ederiz.

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!