featured
bitcoin sinyal klasik model

Klasik model Bitcoin için yükseliş sinyali veriyor

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bitcoin fiyatının 22 Haziran’da 30 bin doların altına düştükten sonra hızla toparlanması, klasik bir modelin olumlu sinyaller vermesiyle sonuçlandı.

Richard Wyckoff tarafından 1888’de oluşturulan Wyckoff Metodu, bir varlığa olan arz ve talep arasındaki ilişkiden yola çıkarak, piyasa trendi konusunda yol göstermeyi amaçlıyor. Metod, birikim ve dağıtım olmak üzere iki şemaya sahip.

Birikim şemasında varlık, sert fiyat düşüşünün ardından dip yaptığının sinyalini veriyor ve nihayetinde sekme yaşayarak yükseliyor. Dağıtım şemasında ise varlık, güçlü bir yükselişin ardından pik yapıyor ve fiyat dönüş yaşayarak düşüyor. 

Her bir şema, beş adet kendine has evreye sahip. Örneğin dağıtım şemasında varlık, ilk arz (PSY), alımın pik yapması (BC), otomatik tepki (AR), ikinci test, güçsüzlük belirtileri (SOW), son arz noktası (LPSY) ve dağıtımdan sonraki yükseliş (UTAD) evrelerinden geçiyor.

Wyckoff’un dağıtım şemasının evreleri

Birikim şemasında ise varlık ilk destek (PS), satışın pik yapması (SC), otomatik ralli (AR), ikinci test (ST), son destek noktası (LPS) ve güç belirtileri evrelerinden geçiyor.

Wyckoff’un birikim şemasının evreleri

Wyckoff, Bitcoin’in birikim şemasını doğruladı

Bitcoin’in son fiyat hareketini Wyckoff’un birikim şemasıyla kıyaslayanlar, kripto paranın son destek noktası olan C evresinde olduğunu görebilirler.

Wyckoff’un birikim şemasına göre Bitcoin evreleri. Kaynak: TradingView

Yukarıdaki grafikteki A evresi, Bitcoin’in satışın pik yaptığı (yaklaşık 34 bin dolar) ve ikinci test (28-30 bin dolar) seviyeleri arasındaki düşüş ivmesinin zayıfladığını gösteriyor.

Bitcoin fiyatı, şimdi ise C evresine girdi ve kripto paranın yükselmeye hazır olup olmadığı kararına profesyonel yatırımcılara bıraktı. Fiyatın SC-ST evresinin ötesine güçlü bir hacimle çıkması, yükseliş trendini doğrulayacaktır.

D ve E evreleri, kripto paranın 60 bin dolara kadar yükselebileceğine işaret ediyor.

Haberlerimizi Twitter, Facebook, Instagram hesaplarımızdan ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Nexo

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!