featured

Hindistan Merkez Bankası, kriptoyu sert bir şekilde eleştirdi

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yıllardır kriptoya karşı takındığı tutumla bilinen Hindistan Merkez Bankası, dijital para birimlerinin, özel kriptoların benimsenmesini engelleyeceğini daha önce de belirtmişti.

Hindistan Merkez Bankası (RBI), perşembe günü yayımlanan son finansal istikrar raporunda, dijital varlıklara yönelik şüphelerini yineleyerek şunları yazdı:

“Gelecekte ortaya çıkacak risklere karşı dikkatli olmalıyız. Kripto para birimleri, açık bir şekilde tehlike barındırmaktadır. İnandırıcılığa dayalı olarak değer kazanan her şey, spekülasyondan ibarettir.”

Rapor, merkeziyetsiz kripto para birimlerinin, kara para aklamayla mücadele, finansal terörle mücadele ve müşterini tanı mekanizmaları dahil olmak üzere “mevcut finansal sistemi ve tüm kontrolleri atlatmak için” tasarlandığını iddia etti. Hindistan Merkez Bankası, bir önceki rapora benzer cümleler kullanarak, özel para birimlerinin genellikle zaman geçtikçe istikrarsızlığa yol açtığını ve para arzı üzerindeki egemen kontrolü baltaladığını söyledi.

Ancak, kripto para birimleri tüm bu sert cümlelere rağmen, RBI’nin risk gündeminin en alt sıralarında yer aldı. Çünkü merkez bankası, daha önce yapılmış sistemik risk anketine dayanarak, küresel büyümedeki ters rüzgarlar, yükselen emtia fiyatları ve jeopolitik gerilimler gibi faktörleri, küresel finansal sistemin bütünlüğünü tehdit edebilecek yüksek etkili olaylar olarak kabul etti.

Öte yandan, dijital varlık riskleri, risk ağırlık ölçeğinin en altında yer aldı. Listede, siyasi belirsizlik ve terör tehdidi başlıklarının biraz üzerinde yer buldu. RBI, kısmen bu tür risk sınırlamalarını, dijital varlıkların yanı sıra geleneksel finansla olan entegrasyon eksikliğine bağlıyor.

Kripto para birimleri şu anda tahmini olarak dünyanın toplam 469 trilyon dolarlık toplam finansal varlığının yüzde 0,4 ila yüzde 1’ini oluşturuyor. Bugüne kadar RBI, merkez bankası dijital para birimlerinin özel kripto para birimlerini baltalayacağını iddia ederek, kripto benimseme konusunda en şüpheci merkez bankalarından biri olmuştur.

Haberlerimizi Twitter, Facebook, Instagram hesaplarımızdan ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Nexo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!