featured

Hangi yatırım çok kazandırdı: Altın, dolar, Bitcoin

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İçeriklerimiz hepsi otomatik bot ve manuel paylaşım ile aktarım sağlanır. Hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi ve öneri değildir., Kripto sektöründe alacağınız karar ve sorumluluk tamamen kullanıcıların kendisine aittir., Kripto ve finans söktürünün büyük bir risk olduğunu sakın unutmayınız bu uyarıları dikkate almanızı tavsiye ederiz. Sektörü araştırmanızı tavsiye ederiz. Proje yatırımlarını çok iyi araştırmanızı tavsiye ederiz.

11-17 Temmuz tarihleri arasında hangi yatırım daha akıllıca bir hamle oldu. Bitcoin mi, altın mı, dolar mı?

11-17 Temmuz tarihleri arasında piyasaları inceliyor ve hangi yatırımın daha akıllıca olduğunu ortaya çıkarmaya çalışıyoruz. Bitcoin mi, altın mı, dolar mı?

Yatırımcıların yanı sıra vatandaşların da takip ettiği altın, Bitcoin ve döviz fiyatları, her zamanki gibi gündemdekini yerini korumaya devam ediyor. Özellikle de döviz kurunda görülen artış ve son zamanlarda kripto piyasasına hakim olan düşüş rüzgarı sebebiyle insanlar, yatırım araçlarına yönelmeyi tercih ediyor.

11-17 Temmuz tarihleri arasında altın ve dolar fiyatlarındaki değişimi masaya yatırıyor, Bitcoin piyasasındaki hareketleri bu varlıklarla kıyaslıyoruz. Yazıda yer alan tüm rakamlar, yazının yazıldığı esnadaki değerlerdir.

Altın yatırımı

Ticari alanda kullanım geçmişi MÖ. 500’lü yıllara dayanan Altın, yıllardır yatırımcıların güvenli limanlarından biri olma özelliğini koruyor. Geçtiğimiz ay 1038 TL seviyelerine kadar ulaşan Altın, bu haftaya 960 TL seviyesiyle girdi. Hafta boyunca büyük dalgalanmalar göstermeyen altın, cuma günü 945 TL seviyelerine kadar düştü ve hafta içini 954,46 seviyesiyle kapattı.

Altın, geçtiğimiz yıl 20 Aralık tarihinde 1100 TL seviyesini aşarak yatırımcılara en fazla kazandıran yatırım araçlarından biri haline gelmişti ancak sonraki süreçte ciddi bir düşüşle 220 TL’lik dip seviyelerine fitil bırakarak tepeden alan yatırımcıları zor durumda bıraktı. Sonraki günlerde tekrardan toparlanan Altın, 2021’in son gününde tekrar 900 TL bandını test ederek yükselişine devam etmişti ve geçtiğimiz hafta ise piyasalarda yaklaşık 940 – 980 TL seviyelerinde işlem gördü.

27 Haziran Pazartesi’den 1 Temmuz Cuma günü piyasaların kapandığı saate kadar Altın, Türk lirası karşısında yaklaşık yüzde 1,25 değer kaybetti.

Dolar yatırımı

Dolar, 2021’de ilk kez 10 liranın üstüne çıktığı 17 Kasım’dan beri iki hanede kalmaya devam ediyor. Bazı yatırımcılar dolar fiyatında oynaklık bekliyor ancak fiyat belli bir aralıkta seyretmeye devam ediyor ve bu durum yatırımcıların endişelenmesine neden oluyor. Bir süre 14 TL bandında seyreden Dolar, mayıs ayının başlarında kaydetmeye başladığı yükseliş trendine haziran son haftasında ara vererek tekrardan 16 TL seviyelerine düşmüştü. Ardından temmuz başından beri bir başka yükseliş trendi yakalayarak tekrardan 17 TL seviyelerine çıktı. Doların şimdiye kadar gördüğü 18 TL seviyesine bir daha çıkıp çıkmayacağı sorusu ise akılları karıştırıyor ve küçük yatırımcılar bu belirsizlikten olumsuz etkilenmeye devam ediyor.

Dolar, çıktığı 18,4 TL seviyesinden sonra açıklanan döviz planı nedeniyle ciddi derecede düşüş göstermişti. Bir süredir 16 TL seviyesinde işlem gören dolar, geçtiğimiz haftalarda 17 TL bandının üzerine çıktı ve 11 Temmuz Haziran Pazartesi günü haftaya yaklaşık 17,2 TL seviyesiyle girdi. İlerleyen günlerde hafif dalgalanmalar gösteren Dolar, hafta içini 17,3 TL ile kapattı. Yazının yazıldığı tarih itibariyle 1 dolar 17,29 TL ile piyasalarda işlem görüyor.

Bu hafta başından itibaren hafta kapanışına kadar dolar, Türk lirası karşısında tam olarak yüzde 0,60 değer kazandı.

Bitcoin yatırımı

Bitcoin (BTC), geçtiğimiz hafta oynaklık belirtileri gösterdi ve haftayı yaklaşık 29-33 bin dolar seviyeleri arasında geçirdi.

Bitcoin fiyatı hafta içinde yaklaşık 19.000 – 21.000 dolar arasındaki seviyelerde oynamalar yaptı. 11 Temmuz Pazartesi günü haftaya yaklaşık 21.000 dolar seviyesiyle giriş yapan BTC, hafta içinde yukarı ve aşağı yönlü dalgalanmalar göstermeye devam etti. Salı günü son bir haftanın en düşük seviyesini kaydetmesine ve sonraki gün daha da düşmesine rağmen, bazı analistler BTC’nin 24 bin dolara kadar çıkabileceği yönündeki tahminlerini paylaştı. İlerleyen günlerde 19.600 seviyesine destek olarak tutunan BTC, cuma günü 20 bin dolar seviyesini koruyarak hafta içini yaklaşık 21.000 dolarla kapattı. Bitcoin, yazının yazıldığı esnada borsalarda 21,29 bin dolardan işlem görüyor.

Geçtiğimiz hafta başından yazının yazıldığı ana kadar BTC, Türk lirası karşısında yaklaşık yüzde 0,73 değer kazandı.

İçeriklerimiz hepsi otomatik bot ve manuel paylaşım ile aktarım sağlanır. Hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi ve öneri değildir., Kripto sektöründe alacağınız karar ve sorumluluk tamamen kullanıcıların kendisine aittir., Kripto ve finans söktürünün büyük bir risk olduğunu sakın unutmayınız bu uyarıları dikkate almanızı tavsiye ederiz. Sektörü araştırmanızı tavsiye ederiz. Proje yatırımlarını çok iyi araştırmanızı tavsiye ederiz.

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!