featured

Bitcoin, Altın, Dolar Hangi yatırım daha çok kazandırdı 2.5

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İçeriklerimiz hepsi otomatik bot ve manuel paylaşım ile aktarım sağlanır. Hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi ve öneri değildir., Kripto sektöründe alacağınız karar ve sorumluluk tamamen kullanıcıların kendisine aittir., Kripto ve finans söktürünün büyük bir risk olduğunu sakın unutmayınız bu uyarıları dikkate almanızı tavsiye ederiz. Sektörü araştırmanızı tavsiye ederiz. Proje yatırımlarını çok iyi araştırmanızı tavsiye ederiz.

16-22 Mayıs tarihleri arasında hangi yatırım daha akıllıca bir hamle oldu. Bitcoin mi, altın mı, dolar mı?

16-22 Mayıs tarihleri arasında piyasaları inceliyor ve hangi yatırımın daha akıllıca olduğunu ortaya çıkarmaya çalışıyoruz. Bitcoin mi, altın mı, dolar mı?

Yatırımcıların yanı sıra vatandaşların da takip ettiği altın, Bitcoin ve döviz fiyatları, her zamanki gibi gündemdekini yerini korumaya devam ediyor. Özellikle de döviz kurunda görülen artış ve son zamanlarda kripto piyasasına hakim olan düşüş rüzgarı sebebiyle insanlar, yatırım araçlarına yönelmeyi tercih ediyor.

16-22 Mayıs tarihleri arasında altın ve dolar fiyatlarındaki değişimi masaya yatırıyor, Bitcoin piyasasındaki hareketleri bu varlıklarla kıyaslıyoruz. Yazıda yer alan tüm rakamlar, yazının yazıldığı esnadaki değerlerdir.

Altın

Ticari alanda kullanım geçmişi MÖ. 500’lü yıllara dayanan Altın, yıllardır yatırımcıların güvenli limanlarından biri olma özelliğini koruyor. Altın fiyatı bu haftaya 900 TL seviyesiyle girdikten sonra ilerleyen günlerde yukarı yönlü performans gösterdi ve en son mart ayında kaydedilen 940 TL seviyelerine ulaştı. Cuma günü aşağı yönlü hafif dalgalanmalar gösteren Altın, hafta içini 943,22 TL seviyesiyle kapattıç

Altın, geçtiğimiz yıl 20 Aralık tarihinde 1100 TL seviyesini aşarak yatırımcılara en fazla kazandıran yatırım araçlarından biri haline gelmişti ancak sonraki süreçte ciddi bir düşüşle 220 TL’lik dip seviyelerine fitil bırakarak tepeden alan yatırımcıları zor durumda bıraktı. Sonraki günlerde tekrardan toparlanan Altın, 2021’in son gününde tekrar 900 TL bandını test ederek yükselişine devam etmişti ve geçtiğimiz hafta ise piyasalarda yaklaşık 890 – 950 TL seviyelerinde işlem gördü.

9 Mayıs Pazartesi’den 13 Mayıs Cuma günü piyasaların kapandığı saate kadar Altın, Türk lirası karşısında yaklaşık yüzde 4,55 değer kazandı.

Dolar

Dolar, 2021’de ilk kez 10 liranın üstüne çıktığı 17 Kasım’dan beri iki hanede kalmaya devam ediyor. Yaklaşık 2 aydır 14 TL bandında seyreden Dolar, mayıs ortasından bu yana 15 TL seviyesinde ilerliyor. Bazı yatırımcılar dolar fiyatında oynaklık bekliyor ancak fiyat belli bir aralıkta seyretmeye devam ediyor ve bu durum yatırımcıların endişelenmesine neden oluyor. Doların şimdiye kadar gördüğü 18 TL seviyesine bir daha çıkıp çıkmayacağı sorusu akılları karıştırıyor ve küçük yatırımcılar bu belirsizlikten olumsuz etkileniyor.

Dolar, çıktığı 18,4 TL seviyesinden sonra açıklanan döviz planı nedeniyle ciddi derecede düşüş gösterdi. Uzun zamandır 13-14 TL seviyesinde işlem gören dolar, bu haftaya 15,4 TL seviyesiyle girdi ve hafta genelinde yukarı yönlü bir performans gösterdikten sonra 15,86 TL seviyesiyle hafta içini kapattı. Yazının yazıldığı tarih itibariyle 1 dolar 15,85 TL ile piyasalarda işlem görüyor.

Bu hafta başından itibaren hafta kapanışına kadar dolar, Türk lirası karşısında tam olarak yüzde 2,47 değer kazandı.

Bitcoin

Bitcoin (BTC), geçtiğimiz hafta oldukça hareketliydi ve haftayı yaklaşık 28-32 bin dolar seviyeleri arasında geçirdi.

Hem kripto hem de geleneksel piyasa analistleri, güncel fiyat düşüşüyle Mart 2020’deki pandemi paniğinin neden olduğu düşüş arasında bazı benzerlikler olduğunu söylüyor. Bitcoin haftaya 30 bin dolar seviyesiyle girdikten sonra Wall Street borsasındaki kötü geçen işlem seansının ardından 19 Mayıs’ta 1.000 dolar daha aşağı inerek 28.600 dolar seviyelerini gördü. ABD dolarında gözlenen zayıflıktan istifade eden boğaların desteği sayesinde BTC, 20 Mayıs’ın ilk saatlerinde son iki günün en yüksek seviyelerini kaydettikten sonra S&P 500 endeksinin yüzde 20 düşmesiyle beraber tekrardan 29 bin dolar bandına dönü. Hafta içini yaklaşık 29 bin dolar seviyesiyle kapatan Bitcoin, yazının yazıldığı tarih itibariyle 29,39 bin dolar seviyelerinde işlem görüyor.

Geçtiğimiz hafta başından yazının yazıldığı ana kadar BTC, Türk lirası karşısında yaklaşık yüzde 4,25 değer kaybetti.

İçeriklerimiz hepsi otomatik bot ve manuel paylaşım ile aktarım sağlanır. Hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi ve öneri değildir., Kripto sektöründe alacağınız karar ve sorumluluk tamamen kullanıcıların kendisine aittir., Kripto ve finans söktürünün büyük bir risk olduğunu sakın unutmayınız bu uyarıları dikkate almanızı tavsiye ederiz. Sektörü araştırmanızı tavsiye ederiz. Proje yatırımlarını çok iyi araştırmanızı tavsiye ederiz.

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!