featured
türkiye kripto para kullanımı

Google’da yapılan Bitcoin aramaları zirvede

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Merkez bankası başkanının değişmesiyle birlikte Türk lirasının yüzde 14 değer kaybetmesinin ardından, ülke genelinde son 24 saat içerisinde Google’da yapılan Bitcoin aramaları patlama yaşadı.

Google Trendler verilerine göre Türk lirasının bir gecede yaşadığı dev çakılmanın ardından Bitcoin aramaları yüzde 566 artış gösterdi.

Türkiye’de son 24 saat içerisindeki Bitcoin aramaları. Kaynak: Google Trendler

Türk lirası, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın merkez bankası başkanını görevden almasının ardından yüzde 14’lük ani bir düşüş gösterdi. Eski Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal, enflasyonla faiz oranlarını yükselterek mücadele ediyordu. BBC News haberine göre Ağbal’ın görevden alınması, hem yurt içi hem de yurt dışında şaşkınlık yarattı.

Türk lirası, 2021 başından beri dolar cinsinden değerinin beşte birini geri almıştı. Merkez bankasının yeni başkanı Şahap Kavcıoğlu’nun enflasyonla mücadelede yüksek faiz oranlarına karşı olması endişelere yol açtı ve hemen ardından yüzde 14’lük ani bir değer kaybı yaşandı.

Türk vatandaşlarının tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşan Bitcoin aramaları, 2017-2018 boğa piyasası sırasında yapılan aramaların neredeyse iki katını temsil ediyor.

Hazine ve Maliye Bakanlığı da geçtiğimiz günlerde kriptolara ilişkin daha net düzenlemeler oluşturmak için merkez bankası ile birlikte çalışacağını duyurdu.

Haberlerimizi Twitter, Facebook, Instagram hesaplarımızdan ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Nexo

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!