featured
FTX Token

FTX Token veya FTT Nedir?

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İçeriklerimiz hepsi otomatik bot ve manuel paylaşım ile aktarım sağlanır. Hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi ve öneri değildir., Kripto sektöründe alacağınız karar ve sorumluluk tamamen kullanıcıların kendisine aittir., Kripto ve finans söktürünün büyük bir risk olduğunu sakın unutmayınız bu uyarıları dikkate almanızı tavsiye ederiz. Sektörü araştırmanızı tavsiye ederiz. Proje yatırımlarını çok iyi araştırmanızı tavsiye ederiz.

FTX Token veya FTT, kripto para borsası FTX’in temelini oluşturan ve borsada gerçekleştirilen birçok işlemde kullanılan bir kripto para birimidir.

FTT’nin kripto para borsasında ödenen işlem ücretlerinde indirim almak, vadeli işlem pozisyonlarında teminat olarak kullanmak ve staking yaparak faiz kazanmak gibi kullanım alanları bulunuyor. Bunun yanı sıra diğer birçok borsada da listelenen FTT, alıcılarına yatırım imkanı da sunuyor.

Peki FTX Nedir

FTX, diğer kripto para borsalarının eksiklikleri tespit edilerek Mayıs 2019’da kurulmuş bir kripto para türev borsasıdır. Borsa, kullanıcılara kullanımı kolay bir platform ve geniş yelpazede ürünler sunmayı misyon edinmiştir.

Borsada geleneksel vadeli işlem ve opsiyon sözleşmelerinin yanı sıra, türünün ilk örneği olan kaldıraçlı tokenler de sunuluyor. ERC-20 tokenler olan bu kaldıraçlı tokenler, marj ticaretinin incelikleriyle uğraşmak istemeyen yatırımcılara yalnızca kripto parayı satın alarak vadeli işlem pozisyonu açma imkanı veriyor.

Borsayı diğerlerinden ayıran bir başka özelliği ise likidasyonu üç aşamalı modeliyle gerçekleştirmesidir. Bu model, zamanında likide edilmeyen pozisyonların zararının kârda olan pozisyonlara paylaştırıldığı diğer borsalara kıyasla böyle bir durum yaşanma ihtimalini epey azaltıyor.

FTX, pozisyon açmak için yatırılan teminatları da tek bir havuzda toplayarak farklı tokenler için farklı marj cüzdanları kullanma ihtiyacını ortadan kaldırıyor. Böylece yatırımcıların pozisyonlarını yeniden düzenlemesi ve likidasyon riskini azaltmaları kolaylaşıyor.

FTX kim tarafından kuruldu

FTX, Şubat 2021 itibarıyla CEO’luk görevini yürüten Sam Bankman-Fried, CTO’luk görevini üstlenen Gary Wang ve mühendislik başkanı olarak görev yapan Nishad Singh tarafından kuruldu.

İlk olarak Alameda Research’ü kuran üçlü, daha sonra kripto sektörünün kurumsal yatırımcılar için eksikliklerini tamamlamak amacıyla FTX üzerine çalışmaya başladı.

MIT mezunu olan Bankman-Fried’ın Jane Street Capital’da çalışma deneyimi bulunuyor. Gary Wang’de Google’ın eski yazılım mühendislerinden biridir. Borsa ekibinde Wall Street ve büyük teknoloji şirketlerinde çalışma deneyimine sahip birçok üye bulunuyor.

FTT ne işe yarıyor

Bir ERC-20 token olan FTT, borsanın temelini oluşturan unsurlarından biridir ve işlem ücretlerinden teminat birçok alanda kullanılır.

Borsadaki işlem ücretlerini ödemek için FTT kullananlar, normalde yüzde 0,10 olan ücreti daha da azaltabilirler. Buna ek olarak, FTT kullanarak yapılan işlemlerde yüzde 60’a varabilen alış-satış farkı da azalır.

Vadeli işlem pozisyonu açmak isteyen yatırımcılar, teminat olarak FTT yatırabilirler. Ortak bir cüzdana aktarılan bu teminat, tüm pozisyonlarda kullanılabilir.

FTT birikimleri borsada stake edilerek faiz kazanmak da mümkündür. En az 14 gün kilitleme süresi olan staking, yatırımcılara yüzde 8’e kadar faiz kazanma imkanı sunar. Birikimlerin kilidini 14 günden önce açmak için ise ücret ödenmesi gerekir.

FTT stake etmek, sahiplerine ekstra indirimler ve ücretsiz NFT kazanma şansı gibi başka birçok fırsat sunar.

Kendi kaldıraçlı tokenini oluşturmak isteyen projelerin de listeleme ücretini FTT ile ödemesi gerekir.

FTX, kripto paranın değerini korumak için işlem ücretlerinin üçte biri kadarını FTT geri satın alımlarına ayırır. Geri satın alınan tokenler borsa tarafından yakılarak dolaşımdan kaldırılır ve kalan tokenlerin değerinin artması amaçlanır.

FTT Nasıl Satın Alınır

FTT, yaratıcısı olan kripto para borsası FTX’te USD, USDT ve BTC pariteleriyle listeleniyor. Kripto parayı BinanceHuobiGate.ioKuCoin ve Bitstamp gibi merkezi kripto para borsalarından satın almak da mümkün.

FTT, tüm bunlara ek olarak merkeziyetsiz kripto para borsası Uniswap üzerinden de alınıp satılabiliyor.

İçeriklerimiz hepsi otomatik bot ve manuel paylaşım ile aktarım sağlanır. Hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi ve öneri değildir., Kripto sektöründe alacağınız karar ve sorumluluk tamamen kullanıcıların kendisine aittir., Kripto ve finans söktürünün büyük bir risk olduğunu sakın unutmayınız bu uyarıları dikkate almanızı tavsiye ederiz. Sektörü araştırmanızı tavsiye ederiz. Proje yatırımlarını çok iyi araştırmanızı tavsiye ederiz.

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!