NFT
featured
bitcoin-ethereum-vadeli-işlemler

Ethereum vadeli işlemleri Bitcoin’i geçti! Roller değişiyor

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ethereum vadeli işlem hacmi 10 milyar dolarla rekor elde ederken Bitcoin’i geride bıraktı.

Geçtiğimiz 30 günde Ether (ETH) fiyatı yüzde 67,5’lik bir kazanç elde ederek Bitcoin’den (BTC) ayrıştı. Ether’in 5 Mayıs’ta tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 3.605 dolara ulaşmasıyla vadeli işlemlerdeki açık pozisyon miktarı 10 milyar dolara yükseldi.

Bu durum, Bitcoin’in türev piyasalarındaki hakimiyetini sekteye uğratırken, 4 Mayıs itibarıyla Ether’in toplam vadeli işlem hacmi tarihte ilk kez Bitcoin’i geçti.

Ether ve Bitcoin toplam vadeli işlem hacmi (ABD doları). Kaynak: Coinalyze

Coinalyze’den alınan hacim verileri, 4 Mayıs’ta 1,1 milyar dolarlık CME Ether vadeli işlemlerinin yanı sıra 2,6 milyar dolarlık CME Bitcoin vadeli işlemlerinin görüldüğünü ortaya koyuyor. Bununla birlikte Ether’in toplam hacmi, Bitcoin’in 81 milyar dolarına karşı 87 milyar doları görerek ilk sıraya çıktı.

Ether vadeli işlemlerine ait toplam açık pozisyon miktarı (ABD doları). Kaynak: Bybt

Yukarıdaki grafik, Ether vadeli işlemlerinin iki ayda akıllara durgunluk verecek biçimde yüzde 117’lik bir artış elde ettiğini gösteriyor. Ayrıca CME sözleşmelerinin mart ayından bu yana yedi kat artışla 460 milyon dolarlık açık pozisyona ulaştığı da dikkat çekici.

Ether’in yükselen vadeli işlem hacmi artan ilgiye işaret ediyor

OKEx 3 aylık ETH vadeli işlem primi. Kaynak: Skew

Yukarıdaki grafik, Ether’in vadeli işlem priminin nisan ortasında yüzde 45 ile zirve yaptığını ve o zamandan beri yüzde 25 civarında normalleştiğini gösteriyor. Bu veriler, Ether fiyatının tüm zamanların en yüksek seviyelerine arka arkaya ulaşmasına rağmen aşırı bir iyimserlik olmadığına işaret ettiği için cesaret verici.

Bazı analistler bu verileri “bardağın yarısı dolu” şeklinde yorumluyor. Sabit gelir elde edecek biçimde alım satım işlemi yapmayı hedefleyen yatırımcılar, Ether vadeli işlem sözleşmelerini azaltacak ve aynı anda spot piyasadan Ether satın alacaktır.

Genel olarak, verilerin nasıl yorumladığına bakılmaksızın Ether vadeli işlem piyasalarında sağlıklı bir büyüme görünüyor.

Haberlerimizi Twitter, Facebook, Instagram hesaplarımızdan ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Nexo

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!