featured

Elon Musk’a göre Dogecoin iyi bir seçenek

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Tesla CEO’su Elon Musk, günlük ödemeler konusunda Bitcoin’in internet esprisi olarak doğan Dogecoin kadar iyi olmadığını düşünüyor.

2021 Time Yılın Kişisi seçilen Musk, dergiyle gerçekleştirdiği röportaj sırasında dünyanın en büyük kripto para birimi Bitcoin ile DOGE‘u kıyasladı.

Musk, “Bitcoin, işlem amaçlı para birimleri için iyi bir ikame değil. Dogecoin aptalca bir şaka olarak ortaya çıkmış olsa da, işlemlerde kullanıma daha uygun. Dogecoin ile gerçekleştirilen mesela günlük işlem sayısı gibi toplam işlem akışı, Bitcoin’den çok daha fazla potansiyel taşıyor,” diye belirtti.

Tesla CEO’su, Bitcoin’in değer saklama aracı olmaya daha uygun olduğunu ve bu nedenle yatırımcıların ödemelerde kullanmak veya satmak yerine biriktirmeyi tercih ettiğini söyledi. Musk, “Bitcoin’in işlem hacmi düşük ve işlem başına ödenen ücret yüksek,” diye ekledi.

Diğer yandan Dogecoin, Musk’a göre “bir miktar enflasyonist” olması nedeniyle iyi bir değer saklama aracı değil ve bu nedenle insanları biriktirmeye değil, harcamaya teşvik ediyor.

Mevcut durumda dünyanın en değerli kripto para birimi olan Bitcoin, 2009’da 21 milyon toplam arz ile sınırlı “eşler arası elektronik nakit sistemi” olarak başlatıldı. Dogecoin ise 2015 ortalarında 100 milyar olan arz limitine ulaştıktan sonra sınırsız arz sistemine geçti.

DOGE, Ripple CEO’su Brad Garlinghouse gibi kripto sektörünün bazı figürlerden sınırsız arzı ve “enflasyonist dinamikleri” nedeniyle zaman zaman sert eleştiriler aldı.

Musk Bitcoin’i ödeme aracı olarak eleştirse de, şirketi Tesla kısa bir süreliğine BTC ödemelerini kabul etmişti. Şirket, daha sonra Bitcoin madenciliğinin giderek artan fosil yakıt kullanımını gerekçe göstererek BTC ödemelerini askıya aldı. Tesla’nın rezervlerinde ise hala yüklü miktarda BTC bulunuyor.

Zincir üstü veriler ise Dogecoin’in işlem hacminin Bitcoin’den pek de fazla olmadığını gösteriyor. CoinGecko verilerine göre Bitcoin’in günlük işlem hacmi, çeviri yayın saati itibarıyla piyasa değerinin yüzde 3,5’ine denk gelen 31 milyar dolar olarak ölçüldü. Dogecoin’in 970 milyon dolar olan işlem hacmiyse piyasa değerinin yüzde 4,6’sına denk geliyor.

Haberlerimizi Twitter, Facebook, Instagram hesaplarımızdan ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Nexo

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!