featured

El Salvador Maliye Bakanı “Bitcoin düşüşü nedeniyle zarara uğramadık”

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
GBex

El Salvador Maliye Bakanı Alejandro Zelaya, ülkenin Bitcoin’e yatırım yapma stratejisini eleştiren medyaya ateş püskürttü.

El Salvador Maliye Bakanı Alejandro Zelaya, ülkenin Bitcoin’e (BTC) yatırım yapma stratejisini eleştiren medyaya ateş püskürttü ve mali risk iddialarını “son derece dayanaksız” bulduğunu söyledi.

Zelaya, pazartesi düzenlenen basın toplantısı sırasında hükümetin Bitcoin fiyatındaki keskin düşüşe nasıl tepki verdiği sorusunu duygusal bir şekilde yanıtladı:

“Bu açıkça Bitcoin’e yöneltilen bir eleştiridir, El Salvador’un stratejisine değil. Onları en az ilgilendiren şey El Salvador, bizim ekonomimize ne olduğu medyanın umrunda değil, insanlarımıza, enflasyona ne olduğuyla ilgilenmiyorlar.”

Yetkili, El Salvador ilk kez Ekim 2021’de 60.300 dolardan Bitcoin aldığından beri, kripto para kurunun düşüşü nedeniyle ülke bütçesinin 40 milyon dolar civarı zarara uğradığı iddialarının yanlışlığını vurguladı. Zelaya, BTC fiyatının yeniden toparlanma ihtimaline dikkat çekti:

“Bunu tekrar tekrar söyledim. 40 milyon dolar olduğu iddia edilen zarar gerçekleşmedi, çünkü coin’lerimizi satmadık.”

Zelaya, yüksek mali risk iddialarının da gülünç olduğunu ve göz ardı edilmesi gerektiğini, riskin son derece düşük olduğunu söyledi.

El Salvador, mevcut durumda değeri 50 milyon dolar civarı olan 2.301 Bitcoin’i elinde bulunduruyor. Bu miktar, itibari para değeri bakımından ülkenin yaptığı yatırımın yarısından azı ediyor.

Haberlerimizi Twitter, Facebook, Instagram hesaplarımızdan ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Nexo

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!