featured
thodex vurgun düzeltme

Düzeltme: Thodex vurgunu 2 milyar değil, 150 milyon dolar!

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Araştırmacılar açıkladı: “Thodex vurgunu 2 milyar değil, 150 milyon dolar” Araştırmacılar, Thodex borsasında yaşandığı iddia edilen 2 milyar dolarlık vurgunun 150 milyon dolar olduğunu ileri sürdü.

Türkiye merkezli kripto para borsası Thodex üzerinden gerçekleştirildiği iddia edilen “2 milyar dolarlık vurgun” haberleri ana akım medya kuruluşlarında geniş yer bulmuştu. Ekosistemin önde gelen isimleri tarafından yapılan araştırmada, bahsi geçen tutarın 2 milyar dolar değil, 150 milyon dolar civarı olduğu ileri sürüldü.

25 Nisan tarihinde Muhabbit sitesinde yer alan haberde, Twitter’da Squanch ismiyle tanınan Dr. Aytunç Yıldızlı’nın, Thodex hesabında tutulan ve CEO’nun “kaçırdığı” iddia edilen tutarı 150 milyon olarak hesapladığı belirtildi.

Thodex olayında ne yaşanmıştı?

Borsadaki kullanıcılara ait olduğu iddia edilen 2 milyar dolarla Thodex kurucusunun yurt dışına çıktığı ileri sürülmüştü. Yapılan soruşturma kapsamında Thodex borsasının Kadıköy’deki ofisine baskın düzenlenmiş, 62 kişi gözaltına alınmıştı. 16 kişi hakkında da tutuklama kararı çıkarılmıştı.

Faruk Fatih Özer’in önce Tayland’a gittiği bilgisi ortaya atılmış, ancak yabancı haber ajansları tarafından Arnavutluk’ta bulunduğu aktarılmıştı. Son olarak Uluslararası Polis Teşkilatı, Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan talep üzerine, Thodex kripto para borsasının kurucusu Faruk Fatih Özer için kırmızı bülten çıkardı.

Faruk Fatih Özer ise, 22 Nisan tarihinde resmi bir açıklama yaparak hakkındaki iddiaları yalanladı. Yurt dışına çıkma sebebinin, “yurt dışı yatırımcı ile nihai görüşmeleri” tamamlamak olduğunu belirten Özer, bu süreçte borsadaki hesaplarda gözlenen “anormal hareketleri” incelemek üzere işlemlerin geçici olarak kapatıldığını açıkladı.

23 Nisan tarihinde, T.C. İçişleri Bakanı Soylu tarafından yapılan açıklamada, Thodex’in kurucu ve yöneticisi Faruk Fatih Özer’in bankalardaki 31 milyon lirasına el konulduğu aktarılmıştı.

2 milyar değil, 150 milyon…

Kripto para birimleri hakkında bilgisi olan olmayan pek çok kesimin katıldığı “dolandırıcılık” tartışmaları sürerken, sektörün tanınan iki ismi yaşanan durumun perde arkasını ortaya çıkardı.

Avalanche İş Geliştirme Direktörü Dr. Aytunç Yıldızlı ve DataPool Kurucusu Tufan Poyraz tarafından yapılan incelemede, blockchain üzerinde kayıtlı verilere bakılarak borsa cüzdanındaki kripto paralar takip edildi.

Thodex “dolandırıcılık” iddiasına ait işlemlerin blockchain kayıtları. Kaynak: Muhabbit

Yapılan araştırmada 150 milyon civarı bir tutarın hesaplandığını aktaran Poyraz, yaşanan siber saldırı nedeniyle kaybın tamamının hesaplanamadığını iletti.

Konu hakkında açıklama yapan Dr. Aytunç Yıldızlı ise, borsadaki kullanıcıların bir süredir “hayali para birimleri” ile alım satım yaptıklarını vurguladı:

“Çok açık bir şey var ki Thodex’in kripto para cüzdanları neredeyse bomboşmuş. Yani alım satan yapan insanların aldığını sandığı coin’ler muhtemelen arayüz üzerindeki sayılardan ibaretti.”

Haberde son olarak, Thodex vakasında bahsi geçen tutarın 2 milyar dolarlık değil, yaklaşık 150 milyon dolar olduğu aktarılırken, “tüm Bitcoin’ler tespit edilemediği için bu tutarın biraz daha fazla olması mümkün” ifadesi yer aldı. Buna rağmen toplam tutarın 2 milyar dolar olamayacağı vurgulandı.

Muğla merkezli VeBitcoin platformu da teknik problem yaşadıklarını belirterek işlemlerini durdurdu.

Haberlerimizi Twitter, Facebook, Instagram hesaplarımızdan ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Nexo

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!