featured

Çin’deki NFT platformlarının sayısı 5 kat artış gösterdi

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çin’deki NFT platformlarının sayısı, 100 civarı olduğu Şubat 2022’den beri 5 kat artış göstererek 500’ü geçti.

Yerel haber ajanslarına göre NFT platformlarının sayısındaki artış, ülkede dijital koleksiyonların giderek popülerleşmesi sırasında gerçekleşti. Tencent ve Alibaba gibi teknoloji devleri de bu yeni sektöre ilgi gösterdi ve birçok marka patenti başvurusunda bulundu.

Çin’de NFT’ler yükselirken, yerel yetkililer ise bu yeni alan konusunda zaman zaman uyarılarda bulunuyor. Çinli devlet kuruluşları, ülkenin NFT piyasasının spekülasyon dolu olduğunu, özellikle de ikincil piyasanın yatırımcılar için büyük risk taşıdığını düşünüyor.

NFT’ler Çin’de uygulanan sıkı Covid-19 kapanmaları sırasında insanların kendilerini dijital olarak ifade etmelerinin bir yolu oldu. Şangay sakinleri, kapanmanın tepe noktası olan mayıs ayında OpenSea’de yüzlerce NFT listeledi.

Çinli şahıs ve şirketler, yasal denetim eksikliğinden dolayı yetkililer ile doğrudan yaşanacak herhangi bir çatışmadan kaçınmak için NFT sektörüne temkinli yaklaşıyor. Geçtiğimiz günlerde yeni bir NFT çözümü başlatan Alibaba, hemen ardından bu çözümü ve internette çözümden bahsedilen tüm içerikleri sildi.

Alibaba ile ilişkili Ant Group ve Tencent Holdings gibi şirketler de NFT’lerini “dijital koleksiyon” olarak listeleyerek yasal sorunlardan kaçınmaya çalışıyor. Ayrıca özel blockchain ağlarında sunulan bu NFT’ler, yuan ile alınıp satılıyor.

Haberlerimizi Twitter, Facebook, Instagram hesaplarımızdan ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Nexo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!