NFT
featured
bitcoin 2013 benzerliği

Bitcoin’in fiyat performansı giderek 2013’e benziyor

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

BTC stok akışı modelinin yaratıcısı analist, Bitcoin’in 2013 boğa piyasasındaki gibi hareket ettiğini söyledi.

Bitcoin (BTC) son 10 yılın en kötü aylık kapanışını yapsa da, analist PlanB’ye göre bu yıl hala rekor kırabilir.

BTC stok akışı modelinin yaratıcısı analist, salı günü paylaştığı gönderisinde Bitcoin’in 2013 boğa piyasasındaki gibi hareket ettiğini söyledi.

Stok akışı modeli hala çalışıyor

Bitcoin’in 30 bin dolara gerilemesi ve bu seviyeyi birkaç kez test etmesinin ardından, yatırımcılar kripto paranın 20 bin dolara kadar, hatta daha aşağıya gerilemesinden endişe etmeye başladı.

Bu, Bitcoin’in ilk kez bir önceki boğa piyasasının (mevcut durumda 2017 boğa piyasası) pik noktasından aşağı gerilemesi anlamına geliyor.

PlanB ise bu tür bir durumun olası olmadığını düşünüyor. Dahası, kripto paranın mevcut fiyat hareketi de daha önce görülmemiş bir şey değil ve analiste göre 2013 boğa piyasasını andırıyor.

Stok akışı çapraz varlık modelinin (S2FX) grafiğini paylaşan analist, 2021 ve 2013 boğa piyasaları arasındaki benzerliğe dikkat çekti.

PlanB, “Yeni nokta: Mayıs ayını 37.341 dolarda, yani yüzde 35 değer kaybıyla kapattık. Bitcoin’in düz bir çizgi halinde yükselmeyeceğini biliyorduk ve yüzde 35’lik düşüşler de boğa piyasalarında görülebilir” diye açıkladı.

“Giderek 2013’e benzemeye başlıyor. S2FX modeli de hala çalışıyor.”

1 Haziran 2021 itibarıyla Bitcoin stok akışı çapraz varlık grafiği. Kaynak: PlanB/Twitter

Rekor kırması olası

S2FX modeli, Bitcoin’in 2020-2024 arasında sürecek mevcut halving döngüsündeki ortalama fiyatının 288 bin dolar olacağını öngörüyor.

Son düzeltme ise, PlanB’nin sürekli garanti olmadığını vurguladığı modelin hala geçerli olup olmadığı konusunda kafalarda soru işaretleri uyandırdı.

Yine de Bitcoin’in 2013 boğa piyasasındaki performansı, bu yılki performansını açıklamada güçlü bir argüman olmayı sürdürüyor.

BTC/USD paritesinin 2013 yılına ait aylık mum grafiği. Kaynak: TradingView

Uzun vadeli birikimcilerin birikim faaliyetleri, bu yıl 2013’teki gibi “çift pik” görülmesiyle sonuçlanabilir.

Haberlerimizi Twitter, Facebook, Instagram hesaplarımızdan ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Nexo

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!