featured

Bitcoin’i şimdi almak mantıklı mı? Teknik Analiz

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Satış dalgası Bitcoin’i vurdu. Aralık 2020’den beri görülmeyen en düşük seviyelere indi. Peki, buradan BTC alınır mı?

Bitcoin (BTC) fiyatı, 13 Haziran’da mevcut işlem aralığından çıkıp Aralık 2020’den bu yana en düşük seviyesi olan 22.600 dolara dokunduktan sonra ayı piyasasının derinliklerine doğru yolculuk başladı.

Geçmiş BTC verilerine göre, piyasa artık fiyatın aşırı düştüğü ve belki de dibe yakın olduğunu gösteren veriler sunmaya başladı. Bitcoin şu anda, en son harcandığı zamana göre arzdaki her madeni paranın ortalama fiyatını temsil eden “gerçekleşen fiyatın” altına düştü.

Bu gelişmenin ekosistemde meydana getirdiği sıkıntının, yorgun kripto yatırımcılarına sunduğu tek umut ışığı, düşüşün en kötüsünün gerçekleşmiş olabileceği yönünde. Önümüzdeki günler bu teoriyi doğrulayacak tek durum, kurumların ve bireysel yatırımcıların düşüşü satın almak için adım atması olacak.

“Karides ve balinalar” biriktiriyor

Zincir üstü veriler, her yatırımcının Bitcoin hakkında yıkık hissetmediğini gösteriyor. İçinde 1 BTC’den az olan “karides” ve 10.000 BTC’den fazlasına sahip olan “balina” cüzdanlar, Luna Classic (LUNC) olarak adlandırılan ve eski Terra (LUNA) tokenin mayıs başlarındaki çöküşünden bu yana birikim modunda.

Blockchain veri kaynağı Glassnode, karides cüzdanlarının “9 Mayıs Luna faciasından bu yana 20.863 net bakiye artışı gördüğünü” söyledi ve kasım ayındaki tüm zamanların en yüksek seviyesinden (ATH) bu yana toplam 96.300 BTC artış kaydedildiğini açıkladı.

Balina cüzdanları da bu süre zarfında aynı şekilde hareketliydi, çünkü “bu kohortun aylık pozisyon değişikliği zirvesi yaklaşık 140 bin BTC/ay” ve kasım ayındaki tüm zamanların en yüksek seviyesinden bu yana toplam 306.358 BTC arttı.

20.000 dolara yakın bölgede destek zayıf

13 Haziran’daki hızlı satışın bir nedeni de, aşağıdaki gerçekleşmiş fiyat dağıtım tablosunda gösterildiği gibi 20.000 ila 27.000 dolar aralığında talep eksikliği var.

30.000 ve 40.000 dolar fiyat aralıkları yakınında yoğun bir talep olsa da, en düşük hacimlerden bazıları 20.000 ila 27.000 dolar arasında görülüyor. BTC fiyatı 13 Haziran’ın erken saatlerinde düşerken bu destek tamamen kırıldı.

Bununla birlikte, “gecenin en karanlık anı şafaktan hemen öncesidir” sözünde olduğu gibi, rahatlama söz konusu olabilir. Hatta çeşitli verilere dayalı olarak kripto piyasasının mevcut durumu için de geçerli olabilir.

Gerçekleşmiş kapitülasyonu zincir üzerinde hesaplanan günlük hacimle karşılaştıran RVT oranına göre, “ağ değerlemesi artık kapatılan günlük değerden 80 kat daha büyük”. Yani düşük miktarda zincir içi aktiviteye işaret ediyor.

Glassnode şunları yazdı:

Geçmiş ayı döngülerinde, yeterince kullanılmayan ağ, ayı piyasasının dip seviyeleriyle birleşmişti.

RVT oranı şu anda 2010’dan bu yana en yüksek seviyesinde. Bu da pazarın maksimum yıkım noktasına ulaştığını ve yakında iyileşmeler görebileceğini söyleyebilir, ancak daha fazla zayıflık olasılık göz ardı edilmemeli.

Haberlerimizi Twitter, Facebook, Instagram hesaplarımızdan ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Nexo

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!