featured

Bitcoin (BTC) fiyatı gerçekleşen fiyatının altına geriledi

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hafta sonu başlayan satış dalgası yoğunlaşırken, BTC/USD paritesi Mart 2020’den beri ilk kez gerçekleşen fiyatının altına geriledi.

Bitcoin (BTC) Aralık 2020 ortalarından beri görülen en düşük seviyede seyrediyor olsa da, dip fiyat başka bir yer olabilir.

Hafta sonu başlayan satış dalgası yoğunlaşırken, TradingView verileri, BTC/USD paritesinin Mart 2020’den beri ilk kez gerçekleşen fiyatının altına gerilediğini ortaya koyuyor.

BTC gerçekleşen fiyatına tutunmaya çalışıyor

Bitcoin’in 23.400 dolar civarındaki gerçekleşen fiyatı (her bir Bitcoin’in en son hareket ettirildiği fiyatların ortalaması), düşük zaman çerçevelerinde ilk sağlam destek olarak görev alıyor.

Olası dip seviyeler olarak da vurgulanan önceki destek seviyeleri çalışmadı ve Celsius’un çekimleri durdurması, enflasyon ve Fed’in parasal sıkılaşma politikası nedeniyle piyasa duyarlılığı satış baskısının devam edeceğine ağırlık veriyor.

BTC/USD paritesinin makro dip seviyesinin neresi olacağı ise sıcak gündemlerden biri.

Yatırımcı ve analistler, önemli bir düşüş senaryosunda ilk durağın 200 haftalık basit hareketli ortalama (200 SMA) olacağı konusunda hemfikir.

13 Haziran itibarıyla 22.370 dolarda yer alan 200 SMA, Bitcoin’in ömrü boyunca kilit bir destek seviyesi işlevi gördü ve bu seviyenin altına yalnızca kısa süreli iğneler atılarak inildi.

Kendi yükseliş trendini hiç bozmayan 200 SMA, görülmesi halinde boğalara nefes alma fırsatı tanıyabilir.

Analist Josh Rager, bu seviyeden sekme yaşanacağının neredeyse kesin olduğunu söylerken, en büyük kripto paranın ayı piyasalarında tarihsel olarak yüzde 84’e kadar değer kaybettiğini de hatırlattı. Bu durum, 69 bin dolarda tepe yapan Bitcoin’in 11 bin dolara kadar gerilemesi anlamına geliyor.

Yine de Rager, “Bu epey hasar verici olur. Fiyatın o kadar düşeceğini sanmıyorum. Yani bu boğa piyasasındaki bütün kazanımların silinmesi demek ve daha önce hiç böyle bir şey görmedik,” diye devam etti.

Rager’a göre yatırımcılar, 2017 boğa piyasasının tepe noktası olan 20 bin dolar ve hemen altında yer alan 17 bin doları yakından izlemeli. Rekor fiyat seviyesinden itibaren yüzde 80’lik düşüşü temsil eden 14 bin dolar seviyesi de analiste göre ilgi gerektiren noktalardan biri.

Haberlerimizi Twitter, Facebook, Instagram hesaplarımızdan ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Nexo

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!