NFT
featured
bitcoin-ethereum-fiyat-dususu

Bitcoin ve Ethereum Fiyatların Düşme Sebebi

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bitcoin ve Ether fiyatlarındaki düşüşün ardında 1,89 milyar doları aşan vadeli işlem tasfiyesi olabilir.

Bitcoin (BTC) ve Ether (ETH) vadeli işlemlerine ait pozisyonların önemli bir kısmı nakde çevrildi.

BTC/USDT paritesine ait 15 dakikalık fiyat grafiği (Binance). Kaynak: TradingView.com

555 milyon dolar Bitcoin ve 336 milyon dolar Ether‘in nakde dönüştüğü gözlendi. Öte yandan XRPEOS ve Litecoin (LTC) gibi altcoin‘ler de büyük çıkışlar gördü.

Kripto borsalarındaki nakde çevirme oranları. Kaynak: Twitter @CryptoRank_io

Aslan payı Binance’de gözükürken, en az işlem Bitfinex borsasında görüldü. Bitfinex CTO’su Paolo Ardoino’ya göre eski yatırımcıların en büyük paya sahip olması sayesinde bu tablo oluştu.

Ardoino, “Bitfinex’in neredeyse 1 milyar dolar değerinde açık pozisyonu var, ancak rakiplere kıyasla son derece düşük nakde dönüştürme tasfiye oranı yaşandı” dedi.

“Bitfinex, kaldıraç oranını daha dikkatli kullanan trader’lara sahip gözüküyor.”

Kısa vadeli fiyat düşüşünün arkasındaki faktörler

Düzeltme sırasında Bitcoin, piyasanın geri kalanına kıyasla nispeten dirençli durdu. Çoğunlukla Cosmos (ATOM) ve SushiSwap (SUSHI) gibi büyük hacimli altcoin’ler ve DeFi tokenleri en büyük kayıpları yaşadı.

Altcoin vadeli işlemler piyasasının uzun süre aşırı yükselmesi bir sonucu olarak piyasa muhtemelen düzeltme gördü.

Geçtiğimiz haftalarda, Binance Futures gibi platformlardaki birçok altcoin, finansman oranlarının yaklaşık yüzde 0,3 ila 0,7’ye yükseliş gördü. Altcoin piyasasındaki yüzde 20 ila 30 düzeltmelere kıyasla, Bitcoin’in yaklaşık yüzde 7’lik nispeten küçük düşüşünün nedeni muhtemelen kaldıraçlı işlemler.

Ancak, Bitcoin’den farklı olarak, Cointelegraph’ın bildirdiği gibi, Bitcoin tüm zamanların en yüksek seviyesine yükselirken bile Ether kısa vadeli zayıflık gösterdi.

Bu nedenle, BTC düşmeye başladığında Ether, Bitcoin’e kıyasla çok daha büyük bir düşüş gördü ve aynı süreçte yüzde 9 geriledi

Haberlerimizi Twitter, Facebook, Instagram hesaplarımızdan ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Nexo

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!