NFT
featured

Bitcoin madencilerinin geliri, ilk kez Ethereum madencilerini geçti

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Günlük işlem hacmi bakımından dünyanın en büyük kripto para borsası Binance, yeni blog gönderisinde Bitcoin madenciliğinin kârlılığındaki dikkat çekici artışa ışık tuttu.

Binance, 5 Temmuz’da yayınlanan gönderide Bitcoin madenciliğin Ethereum madenciliğine kıyasla neredeyse bir yıldır daha az kârlı olduğunu, fakat son dönemlerde işlerin değiştiğini açıkladı.

“Bitcoin madenciliğinin kârlılığı, son aylarda Ethereum’a kıyasla giderek azalıyordu. Ethereum madencileri neredeyse bir yıldır Bitcoin’i sürekli geride bıraktı. Şimdiyse Bitcoin madencileri bir kez daha liderliği ele geçirdi.”

Gönderiye göre kripto piyasası için fırtınalı geçen ve Bitcoin fiyatının 17 bin dolar bandına kadar gerilediği haziran ayı, Ethereum madenciliğinin kârlılığını da etkiledi. Bitcoin madencileri ay boyunca toplamda 656,47 milyon dolar gelir elde ederken, ETH madencilerinin geliri ise 549,58 milyon dolarda kaldı.

Ether madencilerine kıyasla 100 milyon dolar fazla gelir elde eden BTC madencileri, böylece neredeyse bir yıldır süren trendi bozmuş ve Bitcoin madenciliğinin artan kârlılığını ortaya koymuş oldu.

Diğer yandan Binance, iki varlık sınıfının rekabetten daha büyük bir sorunu olduğuna da dikkat çekti. Borsaya göre 2022 ayı piyasası, madencilerin elde ettiği gelirde dolar cinsinden büyük bir azalmaya yol açtı.

Mevcut halving (yarılanma) döngüsünde blok başına alınan 6,25 BTC, Bitcoin fiyatının 69 bin dolarda tepe yaptığı Kasım 2021’de 430 bin dolardan fazla ediyordu. Söz konusu miktarın dolar değeri, Bitcoin’in 20 bin dolar civarından işlem gördüğü günümüzde ise yaklaşık 120 bin dolar ediyor.

Binance, madencilerin elde ettikleri gelirin neredeyse son iki yılın en düşük seviyesini gördüğü ve en son bu seviyelerin görüldüğü tarihin Aralık 2020, yani efsanevi 2021 boğa piyasasının hemen öncesi olduğunu ekledi.

Haberlerimizi Twitter, Facebook, Instagram hesaplarımızdan ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Nexo

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!