featured

Bitcoin ile dolar arasındaki ters korelasyon zirvede

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İçeriklerimiz hepsi otomatik bot ve manuel paylaşım ile aktarım sağlanır. Hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi ve öneri değildir., Kripto sektöründe alacağınız karar ve sorumluluk tamamen kullanıcıların kendisine aittir., Kripto ve finans söktürünün büyük bir risk olduğunu sakın unutmayınız bu uyarıları dikkate almanızı tavsiye ederiz. Sektörü araştırmanızı tavsiye ederiz. Proje yatırımlarını çok iyi araştırmanızı tavsiye ederiz.

Piyasa uzmanları, dolar rallisinin 2022’nin sonuna kadar durmasını bekliyor. Bitcoin bundan faydalanabilir.

Bitcoin (BTC) fiyatı, 2022’nin başından beri ABD dolarının ters yönünde hareket ediyor ve bu ters ilişki, her zamanki değerinin çok üstünde.

Bitcoin ve dolar ters yönlerde

BTC ve dolar arasındaki haftalık korelasyon katsayısı, 3 Temmuz tarihinde sona eren haftada sıfırın altında 0,77’ye düştü. Bu değer son 17 ayın en düşük seviyesi.

Bu arada TradingView verilerine göre, Bitcoin’in teknoloji ağırlıklı Nasdaq Composite endeksi ile korelasyon aynı haftalık seansta sıfırın üzerinde 0,78’e ulaştı.

Bahsi geçen korelasyonun başlıca nedenleri arasında, Fed’in yükselen enflasyonu frenlemek için politika faizlerini artırması nedeniyle resesyon korkularının oluşması gösteriliyor. Bitcoin, 2022’de yüzde 60’ın üzerinde kayıp yaşarken Nasdaq aynı dönemde yüzde 29,72 civarında geriledi.

Öte yandan doların en iyi yabancı para birimlerinden oluşan sepete karşı gücünü ölçen ABD doları endeksi (DXY), Ocak 2003’te görülen en yüksek seviyeye yaklaşarak 105,78 civarında seyretti.

Dolar yükselir mi?

Fed, yatırımcıların türev sözleşmelerini nasıl fiyatlandırdığına bağlı olarak gösterge faiz oranlarını artırmaya mecbur görünüyor.

Özellikle yatırımcılar, Fed’in temmuz ayında faiz oranlarını 75 baz puan artırmasını bekliyor. Ayrıca, Fed’in mevcut yüzde 1,25 ila 1,5 aralığından bu yıl sonuna kadar faiz oranları yüzde 3,3’ün üzerine çıkarmayacağına dair de bahse girenler var.

Bununla birlikte, 2023’ün ilk çeyreğine kadar yüzde 3,4’e doğru gelecek bir baskı, merkez bankasının agresif finansal sıkılaştırma politikasını geri çevirmesine neden olabilir.

Bu durum, aşağıdaki grafikte gösterildiği gibi gelecek yılın sonuna kadar 50 baz puanlık bir düşüşe yol açabilir.

JPMorgan anketine katılan Wall Street analistlerine göre, enflasyon verileri aşağı çekilirse erken faiz indirimi gerçekleşebilir ve böylece yatırımcıların dolara olan iştahı azalabilir. Dikkat çekici şekilde, katılımcıların yaklaşık yüzde 40’ı mevcut seviyelerde, yani 105 civarında yılın sona ereceğini düşünüyor.

Bu arada yüzde 36’lık kesim, doların yıl kapanışından önce düzeltme göreceğini düşünüyor.

Neuberger Berman’ın küresel para birimi başkanı Ugo Lancioni, “Döviz, doğrusal hareket eden bir olgu değildir. Bir noktada işler tersine döner” dedi ve ekledi:

Şahsen bir noktada doların aşağı yöneleceğini düşünüyorum.

Bitcoin 2022’de dibi görebilir mi?

Tüm bunlara ek olarak geleneksel bir teknik fiyat modeline göre, doların 2022’nin geri kalanında rallisine devam etme ihtimali zayıflayabilir.

İlk olarak bağımsız piyasa analisti Agres tarafından tespit edilen DXY’nin ikili tepe modeli, arka arkaya iki en yüksek seviyesinin 103,81 civarında destek oluşturduğunu doğruladı.

Teknik analizlerde bu ikili tepe modeli gözlenirse, aşağıdaki grafikte gösterildiği gibi fiyat desteğin altına düştüğünde yapının maksimum yüksekliği kadar düşüşün yaşanması beklenir.

Sonuç olarak DXY’nin ikili tepesi, 3 Temmuz fiyatına göre yüzde 3,25’in üzerinde düşüşle 101,8’e gerileme ihtimaline ışık tutuyor.

Agres, “Dolar aşırı derecede satın alındı ​​ve çok fazla ısındı” diyerek, önümüzdeki seanslarda gelecek olası düzeltmenin hisse senetleri ve kripto para birimlerine fayda sağlayabileceğini savundu:

Sonunda DXY sert bir şekilde devrilecek. Gerileme senaryosu için mükemmel bir ortam oluşuyor. Dolar düştüğünde hisse senetleri ve kripto paralar ralli yapar.

Bu arada Bitcoin’in “MVRV-Z Score” indikatörü, uzun vadeli düzeltme sürecine işaret eden aralığa girdi. Bu zincir üstü gösterge, Bitcoin’in 2022’de 15.600 dolar civarına düşebileceğini ileri sürüyor.

İçeriklerimiz hepsi otomatik bot ve manuel paylaşım ile aktarım sağlanır. Hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi ve öneri değildir., Kripto sektöründe alacağınız karar ve sorumluluk tamamen kullanıcıların kendisine aittir., Kripto ve finans söktürünün büyük bir risk olduğunu sakın unutmayınız bu uyarıları dikkate almanızı tavsiye ederiz. Sektörü araştırmanızı tavsiye ederiz. Proje yatırımlarını çok iyi araştırmanızı tavsiye ederiz.

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!