featured

ABD Merkez Bankası, Ters Repo Yoluyla 351 Milyar Dolarlık Likiditeyi Kaldırdı

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Merkez Bankası, ters repolar (RRP) yoluyla parasal gevşeme politikasını azaltmayı hedefliyor. Banka bu yolla 351 milyar dolarlık likiditeyi ortadan kaldırdı.

FED, Gecelik RRP İşlemleriyle Piyasadan Milyarlarca Dolarlık Likidite Çıkardı

FED, 27-28 Nisan tutanak metnini yayınladı. Metinde yönetim kurulu üyelerinin bir “sayısının” nicel genişleme (QE) politikasının azaltılmasıyla ilgili bir görüş birliğine varıldığı yazıldı. Fed, görüşmeyi başlatmanın ötesinde, devasa Hazine bonosu ve MBS alımlarını engellemek için “önemli” bir ilerleme görmesi gerektiğini söyledi. Fed Başkanı Jerome Powell, muhabirlere QE alımlarını sonlandırma sürecini başlatma zamanının olmadığını dile getirdi. Powell,

“Hayır, henüz zamanı gelmedi. Bu konuşmanın zamanı geldiğinde halka haber vereceğimizi söylemiştik ve bunu varlık alımlarımızı azaltmaya yönelik herhangi bir fiili kararın çok öncesinde yapacağımızı ve bunu yapacağımızı söylemiştik” şeklinde konuştu.

Ters Repolar “Öngörülemeyen Sonuçların” Bir İşareti

Ana akım medya yayınlarının çoğu, halkı Fed’in giderek daralan konuşmalara pek hazır olmadığına inandırmaya devam ediyor. 20 Mayıs 2021’de ABD merkez bankası, gecelik RRP işlemleri aracılığıyla 351 milyar dolarlık Hazine tahvillerini satmaya başladı. Fed arasındaki anlaşma 48 karşı tarafla yapıldı ve yayınlanan raporların hiçbirinde MBS satışından bahsedilmiyor. Yakın zamanda yayınlanan tutanak raporu, RRP araçlarını tartışıyordu ve son eylem, Fed’in yükünü boşalttığını gösteriyor.

Richter’in raporu, Fed’in, bir sonraki para politikası toplantısında merkez bankasının rezervler için ödediği faiz oranını muhtemelen artıracağını da detaylandırıyor. Dakikaların transkripti, RRP’lerin “negatif oranlardan işlem görmesi” nedeniyle, baskının merkez bankasını gecelik faizleri ayarlamaya ittiğini açıklıyor. Fed tarafından yönetilen Sistem Açık Piyasa Hesabı (SOMA) üyeleri, açık piyasadaki işlemlerle büyük ölçekli varlıkları satın alırken negatif oranları fark ettiler.

Haberlerimizi Twitter, Facebook, Instagram hesaplarımızdan ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Nexo

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!